Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sėklų rinkimas: už ir prieš

Dauguma specialistų įsitikinę, kad žmonėms, norintiems turėti patikimą derlių, sėklų vis dėlto vertėtų nusipirkti. Žinoma, iš patikimų firmų. Aišku, niekas nedraudžia eksperimentuoti ir pabandyti sėklų prisirinkti patiems.

Ruošimas

Yra augalų, kurių sėklų auginti tikrai neapsimoka, pavyzdžiui, salotų. Pasiruošti sėklų paprasta – išsirinkite gražiausią vaisių, išimkite sėklas, išdžiovinkite, suberkite į pakelį, užsirašykite, kad nesupainiotumėt per klaidą, ir ramiai laukite pavasario. Patiems galima pasiruošti daugumos daržovių sėklų. Morkų, burokėlių pavasarį reikia išsirinkti gražiausią šaknį, pasodinti, kai tik galima sodinti, ir laukti, kol subrandins sėklas. Jeigu sėklų liko, jų išmesti nereikia. Tiks kitą pavasarį, tik gal ne tokios daigios bus, reikės tankiau suberti. Galima ir svogūnų bei česnakų sėklų užsiauginti. Česnakų, svogūnų gumbelių – taip pat. Česnakai subrandina mažus gumbelius, kitais metais juos pasėjus, dar ateinančiais galima imti derlių. Ropinių svogūnų kelias trumpesnis. Pavasarį sėklytes pasėti, išpikuoti ir gerai prižiūrint rudenį jau galima roputes rauti.

Jei jums ypač patiko kokia nors šiltnamyje ar darže užaugintų agurkų veislė, tiko jų skonis, išsirinkite didžiausius tos veislės agurkus. Rinkitės tik tuos, kurie yra visiškai subrendę. Tinkamiausias laikas rinkti agurkus sėklai – rugpjūčio pabaiga ar rugsėjo pradžia.

Išsirinktus agurkus padėkite šiltoje patalpoje, pavyzdžiui, šiltnamyje ar sodo name. Palikite nokti dar 2–3 savaites. Tada perpjaukite juos išilgai per pusę ir aštriu peiliu išgremžkite sėklas. Sudėkite į emaliuotą indą ir turinį vis retkarčiais išmaišykite. Po kelių dienų sėklas išberkite ant popieriaus ir išdžiovinkite.

Pomidorai

Sėkloms rinkti tinka sunokę, bet nepernokę pomidorų vaisiai. Parinktus sėkloms pomidorus perpjaukite skersai ir šaukštelio kotu ar pirštu iš sėklalizdžių išbraukite sėklas. Jas kartu su pomidorų sultimis supilkite į stiklainį ir laikykite šiltoje vietoje, kol išrūgs ir gleivėta masė atsiskirs nuo sėklų (negalima į stiklainį su sėklomis ir sultimis pilti vandens, nes berūgdamos sėklos sudygs). Rūgstančias sėklas kasdien pamaišykite, kad neatsirastų pelėsio. Sėklos, rauginamos 20–25 laipsnių šilumoje, išrūgsta (nusėda ant dugno) per dvi paras. Tik tuomet įpilkite vandens, gerai išmaišykite. Kai sėklos nusės ant dugno, vandenį nupilkite. Taip perplaukite kelis kartus. Paskui švarias sėklas paskleiskite plonu sluoksniu ant kokios nors medžiagos. Neužmirškite sėklų pamaišyti.

Su bulvių sėkla irgi mažai vargo. Šiltnamyje ar saulėtą dieną darže plonu sluoksniu paskleiskite sėklai skirtas bulves ir taip jas laikykite apie savaitę, kad gumbai pažaliuotų. Tokios bulvės geriau laikysis žiemą, bus atsparesnės ligoms, užaugins gausesnį derlių.

Nerinkite hibridų

Bet gali atsitikti ir taip, kad išaugs ne visai tai, ko tikėjotės. Juk jūsų auginti augalai gali susikryžminti su kitomis veislėmis, augančiomis kaimynystėje. Tada sakoma, kad veislė išsigimė. Daug rečiau tarpusavyje susikryžmina savidulkiai augalai, pavyzdžiui, žirniai, pupelės. Sėklų paruošimas – daug žinių reikalaujantis darbas, daugumai sėklų rūšių būtinos itin specifinės auginimo ir paruošimo sąlygos. Kitam sezonui galite bandyti užsiauginti cukinijų, aguročių, moliūgų, patisonų, agurkų, pupelių, pomidorų sėklų. Sėklas subrandins tik veisliniai augalai. Nepatariama bandyti rinkti ir patiems sėti hibridų sėklų. Hibridinių veislių sėklos gaunamos kryžminant kelis augalus – tuo būdu naujoji veislė paveldi dalį požymių tiek iš vieno, tiek iš kito augalo. Rezultatas gali būti visai ne toks, kokio tikitės, nes visiškai neaišku, kokias motininio ir tėvinio augalo savybes jūsų augalas išlaikys, o kokias – praras. Taigi bandyti galima, bet sėklą reikia ne tik užauginti, bet ir tinkamai paruošti, kad pavasarį pasėta ji duotų lauktą derlių. Todėl sėklų rinkimas iš hibridinių augalų yra lygus eksperimentui.

 

Elena Matiukaitė

 

Rekomenduojami video