Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sėjame begonijas

Begonijos – lietuvių mėgstamos gėlės, savo vietą atrandančios tiek prie namų esančiuose soduose ar želdynuose, tiek balkonuose ar net kapinėse. Nors begonijas į lauką perkelti patariama tik atšilus ir nusistovėjus orams, pradėti rūpintis šių gėlių daigais vertėtų jau dabar.

Priklausomai nuo rūšies, begonijų sėjos sezonas prasideda dar gruodį ir tęsiasi iki vasario. Vasario pradžia – nemažos dalies begonijų rūšių sodinimo pikas. Nusprendus namų sąlygomis užsiauginti šių ryškiaspalvių gėlių daigų, patartina rinktis lengvą, purų, silpnai rūgštų arba neutralų, humusingą substratą. Substratas neturėtų būti sausas – sėkmingam begonijų daigų dygimui būtina pakankama, bet ne perteklinė drėgmė.

Kadangi begonijų sėklos labai smulkios, jas ant dirvožemio galima išberti naudojant popierinį piltuvėlį. Sėklų užberti žemėmis nevertėtų. Ant substrato išbertas begonijų sėklas rekomenduojama uždengti organiniu stiklu. Dygimas įprastai užtrunka apie dvi savaites, o jam idealiausia – 22–24 laipsnių temperatūra. Daigams sudygus, temperatūrą patartina sumažinti iki 20 laipsnių. Daigeliams stiprėjant ir skaičiuojant 4–6 gyvenimo savaitę, patartina juos išpikiuoti. Pikiavimu galima užsiimti ir anksčiau – išaugus pirmiesiems lapeliams, begonijų daigus galima persodinti į į atskirus vazonėlius ar kasetes su ganėtinai smulkiu substratu.

Kol daigeliai nepersodinti, juos būtina lieti, tačiau tai daryti vertėtų atsargiai: saugant šaknis, daigus profilaktiškai galima palieti silpnu kalio permanganato tirpalu. Gėlininkai rekomenduoja begonijas tręšti. Tręšimo dažnumas priklauso nuo gėlių vystymosi laikotarpio – persodintiems ir pamažu stiprėjantiems daigams tinkamiausios kompleksinės mineralinės trąšos, o begonijoms sužydėjus, būtinas papildomas tręšimas kalio ir fosforo turinčiomis trąšomis.

Kai kurie gėlių augintojai skundžiasi, kad iš žemės lįsti pradėję ar net šiek tiek ūgtelėję begonijų daigai sustoja augti. To priežastys dažniausiai būna per žema temperatūra arba netinkamas substratas. Begonijos mėgsta šviesias, tačiau ne tiesioginiais saulės spinduliais pernelyg lepinamas vietas. Jei temperatūra yra žemoka, šių gėlių daigai ima formuoti gumbus ir išleidžia daugiau šaknelių, todėl ima vėluoti ir šiek tiek sulėtėja jų augimas.

Verta prisiminti, kad nepakankamai šviesioje vietoje begonijos nežydės. Šioms gėlėms taip pat nepatinka sausra. Jei vasara labai karšta ir sausa, begonijas laistyti patartina kas antrą dieną ar net kasdien. Laistant šias gėles svarbu laikytis paprastos taisyklės – begonijų negalima apipurkšti vandeniu. Laistymui patartina rinktis ne itin šaltą vandenį.

VL

Rekomenduojami video