Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sargas ir draugas

Šuo – ne tik šeimos narys, pasižymintis besąlygiška meile ir atsidavimu, bet ir puikus sargybinis. Ne vienas jam patiki namų saugumą. Kartais teigiama, kad kuo šuo agresyvesnis, tuo jis geresnis sargas. Vis dėlto negana išsirinkti keturkojį – jo dresūrai reikia skirti laiko ir lėšų.

Pasak kinologo Petro Muraškos, ne visi susimąsto, kad agresyvus šuo atkakliai puls ne tik vagį, bet ir paštininką. „Verta žinoti, kad keturkojis bus geriausias sargybinis, jei šeimininkas negailės laiko jam dresuoti. Tik tada bus ramu, kad šuns instinktai bus valdomi ir nesukels nereikalingų rūpesčių, neprišauks nelaimės“, – sakė kinologas. Jis pabrėžė, kad geras sarginis šuo pirmiausia turėtų būti imlus „mokslams“. P.Muraška apibūdino pasaulyje labiausiai vertinamas kai kurias sarginių šunų veisles.

Akita inu veislės šunys gali dirbti ir auklėmis. Jie turi stiprų savisaugos instinktą, tiria bet kokius svetimus pėdsakus savo teritorijoje. Tačiau, skirtingai nei kiti šunys, akita inu šunys nemėgsta to daryti garsiai. Jei šie šunys ima loti, grėsmė tikra ir didelė. Neigiama šios veislės šunų savybė – nepriklausomybė. Tai nėra gerai, turint omenyje jų dydį ir savisaugos instinktus. Šiuos keturkojus reikia pradėti dresuoti ir pratinti prie socialinio gyvenimo nuo mažens ir tęsti visą jų gyvenimą. Nusprendus įsigyti šios veislės šunį, verta pagalvoti, ar bus tam laiko. Jei taip, turėsite puikų sargybinį ir mylintį draugą. Nukentėti nuo užpuolikų šio šuns draugijoje beveik neįmanoma.

Vokiečių dogai – draugiški, lengvai tvardomi šunys. Jie yra tingoki ir mėgsta būti namuose ar kieme. Tai – puiki sarginio šuns savybė. Vokiečių dogas neagresyvus ir retai puls įsibrovėlį, bet jo išvaizda ir garsus lojimas privers bėgti ne vieną vagį. Tai geras pasirinkimas šeimai, kuri nori sargaus ir neagresyvaus šuns.

Erdelio terjerai dar vadinami terjerų karaliais. Tai elegantiški ir savimi pasitikintys šunys. Šios veislės šunys budrūs ir energingi, tačiau yra linkę į kiek didesnę nepriklausomybę nei kitų veislių terjerai. Kita vertus, Erdelio terjerai stambesni ir stipresni, todėl jie yra geresni sargai. Šie šunys lengvai dresuojami, jiems reikia daug fizinės ir intelektinės veiklos. Įsigijus šį šunį, teks pamiršti tingius savaitgalius ant sofos. Tačiau joks vagis niekada neįsibraus į namus nepastebėtas, nes erdelio terjerai visada išlieka budrūs. Šie keturkojai gerai sutaria ir su vaikais.

Koliai – vieni mylimiausių šunų pasaulyje. Filmų apie Lesę išpopuliarintos veislės šunys yra atsidavę šeimininkams ir visada beatodairiškai juos gina. Jie neagresyvūs, todėl daugiau loja negu kanda. Koliai greitai prisileidžia pašalinius, todėl protingi vagys gali apgauti sargą, kaip nors jį pamalonindami. Kad taip nenutiktų, reikia specialių treniruočių. Koliai lengvai dresuojami, yra jautrūs ir protingi, todėl dažnai įdarbinami policijos šunimis, kalnų gelbėtojais ar žmonių su negalia pagalbininkais.

Vokiečių aviganiai – labai meilūs ir mylimi gyvūnai. Šiuos keturkojus su šeimininku ir jo šeima sieja stiprūs emociniai ryšiai. Vaikus vokiečių aviganiai gins iki mirties. Jie lengvai dresuojami ir yra nelepūs. Vokiečių aviganiai emociškai labai stiprūs, todėl, patekę į keblią situaciją, geba išlikti ramūs. Dėl šios priežasties jie dažnai tarnauja policijos ir karinėse pajėgose, padeda gelbėjimo darbuose, talkina žmonėms su negalia. Šie šunys negali pakęsti gyvenimo ant sofos. Vokiečių aviganiams reikia nuolatinės psichologinės ir fizinės stimuliacijos.

Bokseriai – labai energingi šunys. Jie tinka šeimoms su vaikais. Nors yra vidutinio dydžio, kilus grėsmei, tampa aršiais gynėjais. Bokseriai sumanūs ir lengvai dresuojami, tačiau turi gana įkyrų įprotį šokinėti ant mylimų šeimininkų. Norint įveikti šį įprotį, reikia pasidomėti specialiomis treniruočių programomis. Prieš perkant šios ar bet kurios kitos veislės šunį, verta išsiaiškinti kuo daugiau apie jo tėvus ir veisėjus. Genetika ar prastas veisimas gali lemti keturkojo draugo baimę ar nerimą, o tai nėra geros nė vieno šuns savybės.

Berno zenenhundai – puikus pasirinkimas norintiesiems gero sargo, draugiško šeimos nariams. Šie šunys gerai sutaria su kitų veislių šunimis. Tai – viena iš socialiausių šunų veislių. Šiems šunims reikia daug aktyvios veiklos. Berno zenenhundai jautriai reaguoja palikti vieni. Jei šeimininkas daug keliauja ir augintiniui nemažai laiko reikėtų praleisti vienam, geriau rinktis kitos veislės šunį. Vis dėlto, įsigijęs būtent šį keturkojį, šeimininkas visada galės būti ramus dėl savo vaikų: nei šuo, nei pašaliniai jų nenuskriaus.

Rekomenduojami video