Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šalpusnis – gydo ligas, įveikia baimes, pritraukia pinigų
Šiemet prieš Velykas pražydo šalpusnis. Nei per anksti, nei per vėlai. Mat šis augalas kasmet maždaug balandžio viduryje praneša, kad atėjo laikas sėti ankstyvąsias morkas, svogūnus, burokėlius, ridikėlius, žirnius...
Turi daug vardų Šalpusnis auga visoje Lietuvoje, tad turi ne vieną vardą. Kai kur šis augalas vadinamas šaltapusiu, šaltašoniu, šaltpusniu, baltapusniu, baltapusiu, peršaute, poplučiakiais, šalpusne, ugnialapiu... Kai kur vadinamas rusišku šalpusnio pavadinimo „motina-pamotė“ sulietuvintu vertiniu – močeka, močekalapiu, močekėle. Šalpusnis kilęs iš Europos ir Azijos. Dabar paplitęs ir Amerikoje. Kiekvienoje šalyje šalpusnis nelieka nepastebėtas, todėl turi savitą liaudišką pavadinimą, atspindintį tos šalies papročius. Išvertus į lietuvių kalbą vienur vadinamas asilo koja, kitur – jaučio pėda, dar kitur – kumeliuko koja, arklio snukio žole, žiemos gėle...

Rodo esant vandenį

Šalpusnis mėgsta drėgną molingą dirvą. Jeigu vieta augalui patinka, jis plačiai išsikeroja. Šalpusnio žiedų galima aptikti ant pylimų, griovių šlaitų, miško laukymėse. Gausios šalpusnio kolonijos įsikuria šaltiniuotose vietose, tad renkantis vietą šuliniui kasti, reikėtų pasidairyti šio augalo augimviečių. Mat šalpusnis kiaurai žemę vandenį mato.

Vaistams

Vaistažolių žinovai tvirtina, kad šalpusnis šauni vaistažolė, kurios vertingi tiek žiedai, tiek lapai. Senovės daktaras Hipokratas karštais lapų kompresais gydė odos uždegimus. Lietuvos senoliai net slogą gydė šviežiomis šalpusnio sultimis. Manyta, kad užtenka šalpusnio sulčių įtraukti į šnerves, ir sloga pasitrauks. Galima ir dabar tokį gydymą išbandyti. Liaudies medicinos žinovai tvirtina, jog šalpusnių žiedų ar lapų nuoviru bei užpilais galima pasigydyti viršutinių kvėpavimo takų ir plaučių ligas. Šalpusnio žiedų arbata padeda atsikosėti, skatina prakaitavimą. Mokslininkai ištyrė, kad daugiausia aktyvių medžiagų yra ne šalpusnio žieduose, o jo lapuose. Tačiau dabar labai vilioja, kviečia pradėti žoliavimo sezoną šio ankstyvojo augalo žiedai. Tad geriausia balandį prisirinkti šalpusnio žiedų, o birželį – lapų. Reikia skinti neišsiskleidusius žiedus. Kitaip nepavyks sudžiovinti – pūkais pavirs.

Turi magiškų galių

Pasak augalų sielų žinovų, šalpusnis padeda priimti naujas tiesas. Įveikia neaiškios ateities baimes. Yra nuomonė, jog švelnūs geltoni šalpusnio žiedai sustiprina žmonių energetinį lauką, skaisčiau įžiebia vidinę šviesą. Mintys tampa aiškesnės ir tikresnės. Tvirti ir žali šalpusnio lapai leidžia atsikratyti nepagrįstų įsitikinimų, žalingų įpročių. Augalų magijoje šalpusnis siejamas ir su turtiniais dalykais. Šalpusnis sugeba sustiprinti pagarbą turtui, sužadina taupumą, pritraukia daugiau pinigų. Kad geriau viskas pildytųsi, mėnuliui pilnėjant reikia nusiskinti tris šalpusnio žiedus. Juos susukti į servetėlę ir pasidėti po pagalve. Prieš užmiegant spėti pagalvoti, kokių malonių norėtume sulaukti ateinančią dieną. Žiedai turėtų padėti pasiekti norimą tikslą. Tvirtinama, kad į batus įdėti keli šalpusnio lapai ne tik sumažina kojų nuovargį, bet skatina eiti teisingu gyvenimo keliu.
Feliksas GRUNSKIS
Rekomenduojami video