Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rūpinamės falenopsiu

„Ką daryti su nužydėjusiu falenopsio žiedynu ir su persodinant ore išaugusiomis jų šaknimis? Kaip jį apskritai prižiūrėti?“ – klausia Almutė P. iš Molėtų.

Atsako Regina Sereikienė, Agronomė.

Sprendimą dėl nužiedėjusio žiedyno turėtų priimti augalo šeimininkas. Labai dažnai nenukirptas žiedynstiebis auga toliau ir kartkartėmis padovanoja 3–4 žiedus. Tai gali tęstis keletą metų. Žiedai dažniausiai būna mažesni, ne tokios intensyvios spalvos. Jeigu nukirpsite žiedynstiebį iki apačios ir leisite augalui pailsėti, jis jus tikrai nudžiugins nauja keke. Žiedai bus daug didesni, ryškesnės spalvos, gausūs. Būna ir taip, kad žiedynstiebis tiesiog nudžiūsta.

Tada, be jokios abejonės, jį reikia nukirpti. Kita problema – augalo augimas. Greičiausiai esate pastebėję, kad falenopsis, netgi dažnai atsukamas į šviesą, laikui bėgant pradeda augti į vieną pusę. Vėliau, kai lapai pasidaro dideli ir perauga gėliapuodžio kraštus, jį sunku pastatyti, dažnai virsta ant šono. Tokiu atveju augalą su vazonu reikia įstatyti į sunkesnį įdėklą. O augimo į šoną nepakeisite. Tokia jau falenopsių prigimtis. Natūralioje aplinkoje beveik visi jų protėviai auga skrotelėmis žemyn, taip apsaugodami jas nuo užsiliekančio vandens, kuris galėtų sukelti puvinį.

Reikėtų pakalbėti ir apie šaknis.

Falenopsiai yra epifitai (augantys ant kitų augalų, bet jokiu būdu ne parazitai), todėl jų šaknys įpratusios gauti daug oro ir šviesos. Dažnai problema kyla persodinant – ką daryti su ore išaugusiomis šaknimis. Ogi palikite jas taip, kaip buvo prieš tai. Šios šaknys yra šiek tiek kitokios struktūros, todėl užbertos substratu dėl ilgiau besilaikančios drėgmės paprasčiausiai žus. Persodindami augalus, substratu užpilkite tik tas šaknis, kurios jame jau augo.

Dažnas klausia – kodėl gelsta falenopsio lapai? Labai dažnai senieji, t. y. apatiniai, lapai pamažu nugelsta ir nukrenta. Tai tiesiog senėjimo požymis. Tačiau jeigu šis procesas vyksta su aukščiau augančiais lapais, vadinasi, tai yra priežiūros klaida. Galbūt netyčia lapų pažastėlėse ilgiau laikėsi vanduo, galbūt buvo per kaitri saulė.

Ar reikia tręšti žydinčius augalus? Tuo metu, kai orchidėja žydi, trąšos jokio teigiamo poveikio neduos. Atvirkščiai – augalui sukels stresą, ir šis greičiau peržydės, galbūt neišskleis ir likusių pumpurų. Bet jeigu trąšas naudojate labai mažomis porcijomis ir tręšiate reguliariai, tada šio proceso nenutraukite. Iš esmės trąšos geriausiai žiedus veikia tada, kai jų užuomazgos būna pačioje vystymosi stadijos pradžioje – ląstelių lygio.

Todėl savo augalais atidžiau rūpinkitės, kai jie dar nežydi. Ir dar vienas patarimas. Jeigu perkate falenopsį pirmą kartą, išsirinkite sveiką, gausiai žydintį, turintį sveikus lapus ir šaknis. Toks augalas lengviau prisitaikys prie namų aplinkos, temperatūros, apšvietimo. Pirkite tik šiltuoju metų laiku, gabendami namo venkite blogo oro, skersvėjų, darganos.

Iš pažiūros trumpas atstumas nuo parduotuvės iki automobilio augalui gali būti pražūtingas. Norėdami gausaus žydėjimo, falenopsį rinkitės su bent 5 prasiskleidusiais žiedais ir dar daugiau neprasiskleidusių pumpurų. Toks augalas yra genetiškai užprogramuotas žydėti didelėmis kekėmis. Falenopsiai, kurie turi 3–4 prasiskleidusius žiedus ir keletą pumpurų, visada žydės negausiai, tačiau jie gali būti išskirtinės spalvos ar rašto.

Rekomenduojami video