Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pristatė besiplečiančią Kunionių bendruomenę

Vis dar besitęsiantis bendruomenių pristatymo projektas šį kartą į Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų namą pakvietė 12 km į pietvakarius nuo Kėdainių, 5 km į pietus nuo Josvainių įsikūrusią ir kiek daugiau nei pusketvirto šimto gyventojų turinčią Kunionių bendruomenę.

425 metus gyvuojančio kaimo bendruomenės pirmininkė Vilma Fedosiukienė nuoširdžiai džiaugiasi iš kartos į kartą pereisiančiu Kunionių kaimo gyventojų darbštumu.

Vaišinosi keptais koldūnais

„Susikūrus Kunionių kaimui, gyvenvietėje veikė 30 žmonių talpinanti ir verslu užsiimanti žydų bendruomenė, kuri turėjo smuklę.

Joje bendruomenės nariai kepdavo neišpasakyto skonio koldūnus su įvairiausiais įdarais: mėsos, grybų, kanapių ir kitokiais. Anais laikais veikusioje žydų smuklėje svečiai buvo vaišinami ir naminuke.

Norėdami išsaugoti šias gilias Kunionių kaimo tradicijas dar ir dabar kai kas savo šeimose gaminame įvairius koldūnus: ir keptus, ir virtus, svarbiausia – įdaro įvairovė“, – apie seną Kunionių kaime gyvavusią tradiciją, puoselėjamą iki šių dienų, pasakoja V. Fedosiukienė.

Kunionių bendruomenės pristatymo metu kraštiečiai skanavo keptų koldūnų su baravykų įdaru.

Prieš 26 metus į Kunionius atsikrausčiusi kaimo bendruomenės pirmininkė Vilma Fedosiukienė nuoširdžiai džiaugiasi iš kartos į kartą keliaujančiu kaimo gyventojų darbštumu. Džestinos Borodinaitės nuotr.

Prieš 26 metus į Kunionius atsikrausčiusi kaimo bendruomenės pirmininkė Vilma Fedosiukienė nuoširdžiai džiaugiasi iš kartos į kartą keliaujančiu kaimo gyventojų darbštumu. Džestinos Borodinaitės nuotr.

Molis iš Raudonkalnio

„Be to, prieš daugelį metų Kunioniai turėjo plytinę, kurioje buvo žiedžiamos plytos. Molio plytoms buvo parūpinama iš netoli Šušvės šlaito esančio Raudonkalnio.

Dabar beveik toje pačioje vietoje, kur buvo Raudonkalnis, įsikūrusi sodyba „Medžiotojų sostinė“, kurioje galima praleisti laiką ar atšvęsti šventes. Ji ir toliau garsina Kunionių kaimą.

Nors tokio, koks buvo senais laikais, kalno mūsų kaime jau kurį laiką nebėra, tačiau jį atsiminti mums padeda Kunioniuose iki šių dienų esanti Raudonkalnio gatvė“, – dėsto bendruomenės pirmininkė.

Pristatė keksiukus

V. Fedosiukienė pabrėžia, jog kai kurias jau anais laikais puoselėti pradėtas Kunionių tradicijas šiuolaikiniai kaimo gyventojai neretai pabando sumoderninti.

„Dabartinėje visuomenėje esame įpratę šventėms ar renginiams ruošti vieno kąsnio sumuštinukus ar užkandėles.

Kunioniuose tradicinį senovinį keksą „Boba“ taip pat patiekiame mažomis porcijomis. Pagal vienos itin išmoningą mūsų kaimo gyventojos turimą receptą kepame ne didelį keksą, o daug mažų burnoje tirpte ištirpsiančių bei gardžių keksiukų“, – tikina V. Fedosiukienė.

Rūkoma alksnio dūmuose

Didelį kunioniečių sumanumą ir kruopštumą išduoda ne tik kulinarinis paveldas. Gausybė kaime gyvenančių auksarankių bei verslu užsiimančių žmonių ne ką mažiau reprezentuoja Kunionių nagingumą.

„Nuo senų laikų kaime atsiranda labai daug žmonių, kurie yra įpratę megzti, nerti, siuvinėti, siūti, drožinėti ar užsiimti kitokia kūrybine veikla.

Labai keista, o kartu ir gaila, kad tik ne per seniausiai sužinojau apie vienokius ar kitokius pomėgius turinčius bei talento ar kūrybinės gyslelės nestokojančius kaimo gyventojus.

Kunioniai vis nenurimsta. Tikriausiai nebuvo laiko, kad kaimo gyventojai būtų nustoję garsinti mūsų Kunionių gyvenvietės vardą.

Turime jau ilgą laiką gyvuojančią Kunionių rūkyklėlę. Joje mėsos gaminiai rūkomi be jokio mechaninio apdorojimo.

Viskas atliekama tik rankomis. Sūdymo, pjaustymo, malimo ir brandinimo procesai atliekami rankomis. Su didžiule meile paruošti gaminiai rūkomi tikro alksnio dūmuose.

Visi, kas yra ragavę mūsų Kunionių rūkyklėlės gaminių, ne kartą sakė, kad tokio natūralaus skonio gaminių seniai yra tekę ragauti.

Daugiausia Kunionių rūkyklėlės gaminių iškeliauja į šalies sostinę. Mūsų krašte natūralių gaminių galima įsigyti miesto parduotuvėlėse „Ragauk“ ir „Gurkė“, – Kunionių rūkyklėlės populiarumu pasidžiaugė bendruomenės pirmininkė.

Siūlų – gausybė, sveikatos – stinga

Bendruomenės pristatymo metu buvo eksponuojami Vitalijos Sadauskienės bei Henriko Juškaus kūrybiniai darbai.

Pomėgį rankdarbių kūrimui V. Sadauskienė atrado besimokydama pradinėje mokykloje.

„Pradėjus lankyti mokyklą, ugdymo įstaigoje buvo organizuojami įvairūs rankdarbių užsiėmimai, prie kurių nieko nelaukusi prisijungiau.

Išbandžius keletą rankdarbių kūrimo technikų, pakilo labai didelis ūpas, todėl ilgainiui vis kūriau tuos darbelius ir nė nepajutau, kiek jų namuose prisikaupė.

Aišku, dabar jau paskauda rankas, akys prastai mato, todėl kūryba beveik nebeužsiimu. Siūlų visokių dar likę, bet kai kuriuos jau kandys baigia sunaikinti. Gaila, todėl retkarčiais šaltuoju metų sezonu vis dar paimu į rankas vąšelį“, – apie vaikystėje atrastą pomėgį rankdarbiams užsimena V. Sadauskienė.

Pomėgį kurti rankdarbius V. Sadauskienė atrado besimokydama pradinėje mokykloje. Džestinos Borodinaitės nuotr.

Pomėgį kurti rankdarbius V. Sadauskienė atrado besimokydama pradinėje mokykloje. Džestinos Borodinaitės nuotr.

Siuvinėja šilkiniais siūlais

Bendruomenės pristatymo metu kūrėja pristatė drobines šilkiniais siūleliais išsiuvinėtas užuolaidas. Anot V. Sadauskienės šio darbo kūrybai prireikė kone mėnesio.

Taip pat buvo galima pasigėrėti rankdarbių kūrėjos nertomis servetėlėmis bei daiktadėžėmis, margaspalviais skiautiniais ar kitais kunionietės daug kruopštumo reikalaujančiais rankdarbiais.

70-mečio Henriko Juškaus drožinių kolekcijoje gausybė darbų. Kraštiečiams šį kartą kūrėjas pristatė lėkšteles, kaukes, pipirines, druskinę ir kitus savo drožinius. Džestinos Borodinaitės nuotr.

70-mečio Henriko Juškaus drožinių kolekcijoje gausybė darbų. Kraštiečiams šį kartą kūrėjas pristatė lėkšteles, kaukes, pipirines, druskinę ir kitus savo drožinius. Džestinos Borodinaitės nuotr.

Darbus eksponuoja tik namuose

Technologijų mokytojo pareigas ėjęs H. Juškus pristatyme nedalyvavo. Apie vyro aistrą drožybai ir ilgametę kūrybą kalbėjo jo žmona.

„Dar ir dabar Henrikas turi visą drožinėjimui reikiamą įrangą, todėl su mediena vis dar padraugauja.

Gaila, jog kaime jau kurį laiką uždaryta mokykla. Būtent ten būtų buvę galima pristatyti turimus drožinius visiems kaimo gyventojams.

Kadangi tokios galimybės neturime, savo namuose vyras įkūręs įvairių išdrožtų darbų kampelį“, – patikina drožėjo žmona.

Prieinami ir matomi visiems

Pasiteiravus, ar yra mylimiausias H. Juškaus jai išdrožtas kūrinys, drožėjo žmona įvardija lentelę duonai pjaustyti. „Tik ją ir teturiu“, – besijuokdama patikina.

V. Fedosiukienė pabrėžė, kad artimu metu Kunionių kūrėjų darbai bus lengviau prieinami ir matomi visiems kaimo gyventojams.

„Iki šiol bendruomenės centras panaudos sutartimi buvo įkurtas buvusiuose Kunionių kultūros namuose.

Šiuo metu persikėlinėjame į Kunionių bibliotekos patalpas. Jos pačiame kaimo centre, itin patogioje vietoje.

Pažadu užsiimti mūsų kaimo auksarankių garsinimu. Stengsimės bendruomenės centro naujosiose patalpose pristatyti kūrėjų darbus, rankdarbius ar kitokius kūrybinio proceso rezultatus.

Be to, pasirašėme naują projektą ir tikėkimės, jog įsikūrę naujose patalpose ir gavę finansavimą, galėsime įsigyti kondicionierius, kurie mus pašildytų žiemą.

Prieš tai šaltuoju metų sezonu į bendruomenės centrą beveik nesirinkdavome. Na, o vasarą, taip pat – ne pyragai.

Žmonės užsiėmę savo daržuose, savo kiemuose, todėl susiburti pavyksta retai“, – dėsto bendruomenės pirmininkė.

Kunionių bendruomenė pristatė savo kulinarinį paveldą. Džestinos Borodinaitės nuotr.

Kunionių bendruomenė pristatė savo kulinarinį paveldą. Džestinos Borodinaitės nuotr.

Švenčia šventinę pynę

Iki šiol Kunionių kaimo gyventojai džiaugiasi tradicija tapusiomis ir kasmet bendruomenės centro narių iniciatyva rengiamomis šventėmis.

„Bendruomenė jau daug metų švenčia įvairias šventes, į kurias kaimo žmonės mielai buriasi. Pernai pirmąjį birželio savaitgalį atšventėme jau mūsų kaimo tradicija tapusią šventinę renginių pynę. Šventės metu paminėjome Tėvo dieną, Vaikų gynimo dieną, Lietuvos atkūrimo šimtmetį bei bendruomenės 15 metų jubiliejų.

Taip pat pernai liepos 6-ąją turėjome labai gražų sportinį renginį „100-mečio bėgimas Kunioniuose“. Šiemet, persikėlimo į naujas patalpas proga, norime ir vėl surengti tokią sporto šventę.

Šį sykį bėgtume vardan šviesios ir gražios mūsų bendruomenės ateities. Tokia šventė planuojama liepos pabaigoje.

Labai džiaugiuosi, kai matau į renginius susiburiančius kaimo žmones. Vadinasi, jiems to reikia.

Be to, esame neabejingi išvykoms. Visada dalyvaujame Lietuvos bendruomenių sąskrydžiuose, kur atstovaujame tiek ir savo kaimui, tiek ir visam Kėdainių rajonui“, – pasakoja V. Fedosiukienė.

Skambią lietuvišką dainą dovanojo jaunoji atlikėja Miglė. Džestinos Borodinaitės nuotr.

Skambią lietuvišką dainą dovanojo jaunoji atlikėja Miglė. Džestinos Borodinaitės nuotr.

Kaimas jaunėja

Reikia pasidžiaugti į kaimą vis atsikeliančiais naujais gyventojais. Būtent jų dėka Kunioniai tampa vis jaunėjančiu ir populiarumą įgaunančiu Kėdainių rajono kaimu.

„Pastebėjau, jog dabar kas nuperka kokį namuką ar butą Kunioniuose, tai – jauni žmonės.

Ne kartą domėjausi, nes buvo smalsu, kodėl gi susidomėjo mūsų kaimu, tai visų atsakymas – vienareikšmiškas. Kunioniai – strategiškai patogioje vietoje. Dirbti Kunionių kaimo gyventojai važiuoja ir į Kėdainius, ir į Kauną. Dalis kaimo gyventojų dirba ir netoliese veikiančiose įmonėse.

Džiaugiuosi, kad kaimas tampa vis patrauklesnis jaunoms šeimoms. Kunioniai – besiplečiantis kaimas.

Šiuo metu čia gyvena 371 gyventojas. Prieš metus buvo 50 žmonių mažiau“, – pabrėžia bendruomenės pirmininkė.

Buriasi padainuoti, pagroti

Pasirodo, Kunionių kaimo kiemuose vis dar buriasi žmonės, norintys padainuoti ar pagroti. Bendruomenės pristatymo metu skambią muzikinę programą pristatė tiek jaunimas, tiek ir vyresnieji.

„Kunioniuose turime ir aktyvių paauglių, ir vaikučių, ir, žinoma, jau vyresnio amžiaus žmonių, kurie nevengia susiburti vienas kito kiemuose ir į rankas pasiėmę armoniką užtraukti gražią lietuvišką dainą.

Per Motinos dieną, šv. Kalėdų proga vaikai kiekvienais metais pristato įdomias muzikines programėles“, – apie muzikuojančius Kunionių kaimo gyventojus kalba bendruomenės pirmininkė.

Turi vėliavą ir logotipą

Prieš penkerius metus Kunionius pristatantį logotipą susikūrusi bendruomenė dabar jau džiaugiasi ir Kunionius reprezentuojančia vėliava.

„15-kos metų bendruomenės gyvavimo proga Josvainių seniūnija pažadėjo mums dovaną, kurią išsirinksime patys. Nusprendėme paprašyti Kunionių kaimą reprezentuojančios vėliavos.

Kunionių bendruomenės vėliavoje esanti saulės šviesa simbolizuoja taiką, delnai – bendrystę, kaimo draugystę.

Dvi šermukšnio šakelės – įrodymas, leidžiantis prisiminti, kad daugiau nei prieš 10 metų Kunioniuose augo labai daug šermukšnių“, – kaimo vėliavos simboliką pristato V. Fedosiukienė.

 

Džestina BORODINAITĖ

Rekomenduojami video