Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pražydo tulpės: augintojas atskleidė, kokias gėles mėgsta lietuviai

Tikriausiai dažnas lietuvis įsimintinų švenčių ar organizuojamų staigmenų savo mylimiesiems negalėtų įsivaizduoti be ganėtinai paprastos smulkmenos – gėlių. O štai Vilniaus rajone, Skaisterių kaime, gėlių ūkį įkūręs Robertas Laniauskas turi kuo nustebinti – sausio mėnesį jo ūkyje jau sužydėjo pirmosios šių metų tulpės.

Robertas Laniauskas

Kaip pasakoja pats gėlių ūkį įkūręs Robertas, čia darbas atrodo tarsi įprastas metų ciklas. Nauji metai netoli Vilniaus įkurtame ūkyje prasideda tulpėmis, kurių sezonas tęsiasi iki pat Motinos dienos gegužės mėnesį.

Vasario ir kovo mėnesį Robertas pradeda sodinti vasarinius vazonėlius ir kabančias gėles. Vyras patikina, kad jų aktyvi prekyba prasideda dar gegužės mėnesį ir tęsiasi iki birželio, liepos.

Dar tebesitęsiant aktyviai vasarinių gėlių prekybai, birželio pradžioje pradedamos sodinti chrizantemos Vėlinėms. Iš karto po jų ir vėl seka tulpių sodinimas. „Toks šiltnamio gyvenimo ciklas kartojasi jau daug metų“, – šypteli pašnekovas.

Programavimą pakeitė gėlės

Gėlių auginimu ir prekyba Robertas užsiima jau gerus dvidešimt metų. Tiesa, vyras patikina, kad kvapnūs gėlių žiedai į jo gyvenimą pasibeldė ne iš karto, jis kurį laiką dirbo visai kitoje srityje – programuotoju. „Gana greitai po studijų pradėjau dirbti muzikos firmoje „Bomba“ programuotoju.

Darbas buvo įdomus, juk tuomet kompiuteriai visiems buvo absoliuti naujiena, kaip ir man pačiam. Kadangi buvau baigęs studijas, susijusias su programavimu, dirbti man sekėsi ir patiko“, – sako dabar gėles auginantis vyras. Apie 1996 metus Robertas šalia savo įprasto darbo pradėjo užsiimti ir mažmenine prekyba gėlėmis.

Tačiau pašnekovas priduria, kad gėlių auginimas pasirodė ne toks jau ir lengvas darbas. „Pagalvojome, kad norėtume pamėginti užsiauginti sau gėlių. Pasistatyti šiltnamį, savaitgalį nuvažiuoti pasiskinti gėlių ir visą savaitę jas pardavinėti, bet nebuvo viskas taip paprasta. Tada ir paaiškėjo, kiek čia darbo, kokios apimtys ir kiek daug reikia žinoti apie gėles. Savo verslą pradėjome apie 2000-uosius ir aktyviai veiklą tęsiame iki šiol“, – šypteli verslo pradžią prisiminęs vyras.

TV3 nuotr.

Norus diktuoja ir oras

Roberto prižiūrimame gėlių ūkyje auga iš tiesų gausybė gėlių: tulpės, chrizantemos, tagetės, begonijos, ledinukai, verbenos, bakopos – tai tik dalis vardijamų rūšių. „Tarp mėgėjų esu didelis, bet tarp didelių augintojų – mažas. Man visiškai užtenka Vilniaus rinkos, todėl plačiau klientų ieškoti nereikia“, – sako jis. Pasiteiravus, kokios gėlės vis dėlto yra lietuvių mėgstamiausios ir paklausiausios, Robertas patikina, kad lietuvių norus diktuoja metų laikas ir net oras.

„Pavasarį visi labai džiaugiasi tulpėmis, tačiau net ir oras gali diktuoti klientų norus. Jeigu diena būna apniukusi, o visa savaitė atrodo nemaloni ir šalta, pardavimai krenta iš karto. Tačiau jeigu tik išlenda saulė, pasijaučia pavasario kvapas – iš karto pardavimai iššoka“, – pasakoja vyras.

Sausio mėnesį pražydo tulpės

Dar tik vasario mėnesis ir gamta mus lepina išties žiemiškais orais – įvairios Lietuvos vietovės skęsta sniego pusnyse, o dienomis paspaudžia ir minusinė temperatūra.

Tačiau gėlių augintojas Robertas džiaugiasi, kad jo ūkio šiltnamiuose jau sužydėjo ir pirmosios šių metų tulpės. Vyro teigimu, Lietuvoje tulpių galima nusipirkti ir spalį, lapkritį ar net vasaros pabaigoje, bet štai paklausios jos labiausiai pavasarį, ne taip kaip, pavyzdžiui, rožės ar gvazdikai, kurie yra perkami ištisus metus.

TV3 nuotr.

Prakalbus apie patį tulpių auginimą, vyras pasakoja, kad šias gėles auginti nėra labai sunku, tačiau konkurencija jų prekyboje iš tiesų jaučiama: „Tulpes auginti nėra sunku, sunku konkuruoti su kitais, ypač olandais. Jų tulpių auginimas, rūšiavimas, pakavimas yra automatizuotas – didžiuliuose šiltnamiuose nesutiksi žmogaus. Kitas dalykas, kad tulpes dėl savo tūrio ir svorio labai nebrangu transportuoti. Į nedidelį tūrį galima sudėti labai didelę vertę gėlių, todėl ta konkurencija su olandais, lenkais yra tikrai juntama.“

Klientų ir prekybininkų norai skiriasi Gėlių augintojas išskiria, kad iki šiol populiariausia tulpė, kurią visi gėlių perpardavėjai tiesiog šluote šluoja yra tulpė, pavadinimu „Strong Gold“.

Vyro teigimu, vien tik šios rūšies pardavimai pasaulyje sudaro apie 10 proc. visų parduodamų tulpių. Tai daugeliui puikiai pažįstamos ir įprastos geltonos tulpės. Tiesa, vyras pastebi, kad nors ją yra labai pamėgę visi prekybininkai, tačiau klientai tiesiogiai iš Roberto renkasi pirkti įvairesnes tulpes.

„Tai labai geros tulpės, jas mėgsta ir gėlių bazės, ir prekybininkai. Šios tulpės yra unikalios savo išsilaikymu vazoje, jų išvaizda nesikeičia, o po gero mėnesio jos taip ir numiršta neišsiskleidusios. Kai žmonės užsisakinėja tiesiogiai, aš net sulaukiu klausimų, kodėl tulpės nesiskleidžia. Yra tam tikros grupės tulpių ir pas mane daugiau yra auginamos tokios, kurios nelinkusios skleistis. Tokios tulpės patrauklios prekybai, nes ilgiau išsilaiko.

Tačiau pastebėjau, kad kai iš manęs tiesiogiai užsisakinėja klientai, jie nevengia ir besiskleidžiančių tulpių, jiems gražu. Įdomus pastebėjimas, kad žmonės tiesiogiai užsisakinėja visai kitokias tulpes, nei tas, kurias perka prekybininkai“, – tendencijas pastebi jis.

Roberto pardavinėjamų tulpių puokštė, sudaryta iš dvidešimt penkių žiedų, kainuoja 15 eurų. Atvežimas vienu adresu Vilniuje papildomai kainuoja du eurus.

Puošia balkonus ir terasas

Iš Roberto tiek prekybininkai, tiek galutiniai klientai taip pat perka ir gėles terasoms, balkonams bei aplinkai puošti. Tokios namų dekoracijos ypač populiarios ir jau pradedamos pirkti gegužės mėnesį. Pats gėlių augintojas sako, kad dažniausiai žmonės perka tas gėles, kurios yra gražiai užaugintos, tačiau išskiria, kad tikrai yra ir lietuvių numylėtų variantų: „Be abejonės mėgstamos yra surfinijos, jos numeris vienas pagal kiekį pardavimuose.

Taip pat populiarios yra ir kalibrachojos, bakopos, verbenos. Kalbant apie gėles, sodinamas ant žemės, labai paklausios yra begonijos, tiek pigesnės, tiek brangesnės, tagetės – jas galima vadinti neužmušamomis gėlėmis – gali nepalaistyti, bet jos vis tiek vėliau atsigauna. Lietuvių mėgstamos yra ir pelargonijos, bet aš jų neauginu, mano klientai pripratę prie mano asortimento“.

TV3 nuotr.

Didžiausia klaida – perlaistymas Niekam nėra paslaptis, kad vos tik nusipirkę naujas gėles, mes norime jas lepinti, meiliai prižiūrėti ir suteikti joms visas geriausias sąlygas augti. Tačiau būtent per didelė meilė gėlėms gali joms ir pakenkti, įsitikinęs gėlių pardavėjas. „Absoliuti dažniausia auginimo klaida – perlaistymas.

Net kai atvažiuoja prekybininkai pirkti pas mane vazoninių gėlių, jie sako, kad jos sausos. Bet drėgmės neturi būti per daug. Tiek prekybininkų, tiek žmonių dažniausiai pasitaikanti klaida yra perlaistyti gėles. Kai jos stovi šlapiai, šaknys negauna deguonies ir žūva. Labai nedaug augalų gali gerai jaustis vandenyje“, – paaiškina vyras.

Gėles parduoda internetu

Koronaviruso pandemija padiktavo sąlygas ne vienam verslui. Ne išimtis buvo ir Roberto gėlių ūkis. Šalyje paskelbus pirmąjį karantiną, vyras skynė didžiulius kiekius gėlių ir suprato, kad viską reikės išmesti.

Netrukus vyras sugalvojo pasiūlyti jo gėlių įsigyti internetu ir taip visai netikėtai gimė nauja gėlių ūkio atšaka – tiesioginiai pardavimai, kurių metu feisbuko paskyroje „Roberto tulpės“ galima užsisakyti puokštę su atvežimu. Vyras pasakoja, kad apie tokią galimybę jis vis pagalvodavo, tačiau taip šios idėjos ir neįgyvendindavo. Tačiau atėjus karantinui, viskas savaime atsistojo į vėžes.

TV3 nuotr.

„Karantinas privertė pagaliau paleisti elektroninę parduotuvę www.geles.lt, nors domeną „geles.lt“ turiu jau kokius dvidešimt penkerius metus, nuo tada, kai išvis atsirado galūnė lt. Kai jau susiruošiau, norėjau padaryti kitokią parduotuvę, kuri būtų neperkrauta jokia nereikalinga informacija, jokių perteklinių duomenų, jokios registracijos. Kol kas tik pati pradžia, dar negaliu pasakyti, kaip įvertins pirkėjai. Tikriausiai mano atvejis buvo toks, kad aš pasinaudojau proga.

Galbūt man pasisekė, kad nesu labai didelis augintojas, nes dideliems augintojams būtų nepakeliama patiems išvežioti gėles. Nors teko labai daug dirbti, ir po šešiolika valandų per parą, bet galima sakyti, kad pandemija manęs nenuskriaudė, bent kol kas“, – šypteli vyras.

Gertrūda Katiliūtė
Rekomenduojami video