Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Po kaimą vaikštantys danieliai – ir atrakcija, ir bėda

Kirdonių kaime ir jo apylinkėse – nemokama atrakcija. Po gyvenvietę laisvi vaikšto keturi danieliai. Jie ateina į gyventojų sodybas, kai kurie netgi pasižiūri pro langą į namus, mėgsta ėsti maistą iš žmonių rankų. Ar šis gražus vaizdas neapkartins kaimo žmonių gyvenimo?

Kaimo žmonės neabejoja, kad atrakcija šylant orams ir atėjus vasarai gali virsti nelaime. Juk danieliai ištryps ir nuės žmonių daržus, sodinukus bei augalėlius. Tačiau išeities kol kas nematyti. Septyni danieliai buvo laikomi Algio ir Jolantos Makrickų aptvare netoli jų namų. Žmonės gyvūnus sakė laikę dėl grožio.

Tačiau praėjusių metų gruodžio mėnesį danieliai ištrūko iš aptvaro. Šeimininkams jų sugauti nepavyko.

Apie tai, kad danieliai ištrūko, Makrickai privaloma tvarka informavo Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamentą. Ir gavo atsakymą, kad savininkams duodamas mėnuo laiko, kad danielius sugautų ir uždarytų į aptvarą. Priešingu atveju gyvūnai liks valstybės.

Po Kirdonių kaimą klaidžiojantys danieliai drąsiai užsuka į gyventojų kiemus.

Deja, taip nutiko, kad danieliai į namus tą mėnesį neparėjo. Jų sugauti irgi nepavyko. Todėl nuo to laiko danieliai jau nebe Makrickų.

Nepaisant to, kad Makrickai nebe jų šeimininkai, danieliai kartais ateina pas juos į kiemą. Netgi kartais ėda iš buvusių šeimininkų rankų.

„Bet tik atrodo, kad jie prieraišūs ir nebaikštūs. Pabandyk sugauti – tokiu greičiu nulekia, kad nespėji sužiūrėti“, - pasakojo J. Makrickienė.

Kirdoniškiai buvo išsiaiškinę, kad danielius galima uždaryti į aptvarą nebent užmigdžius.

Makrickai, kol dar tikėjosi susigrąžinti augintinius, kreipėsi į rajono Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Jie manė, kad kas nors rajone turi specialų migdomaisiais užtaisomą šautuvą. Tačiau paaiškėjo, kad niekas jo neturi.

Laukiniai tapę gyvūnai liko laisvėje. Jie įpratę prie žmonių, todėl toli nuo jų gyvenamųjų būstų nesitraukia. Gyvūnai ateina net ir į aptvertus kiemus – suranda neuždarytus vartelius. Juos žmonės pamėgo fotografuoti.

Tiesa, iš Makrickų aptvaro pabėgo septyni danieliai. Dabar jų bematomi tik keturi – trys patelės ir vienas patinas. Du iš jų kelyje Biržai – Kirdonys pateko į avarijas. Vieną, spėjama, galėjo sumedžioti brakonieriai.

„Parazitai.“ Taip apie gyvenvietėje vaikštančius danielius kalba Kirdonių medžiotojų klubo vadovas Romualdas Šlikas.

Medžiotojas sakė, kad žiemą danieliais gal ir gražu pasigėrėti, bet net ir tokiu metų laiku jie graužia obelytes, skabo jų pumpurėlius. Pavasarį, kai žmonės pradės sodinti daržus, bus tikra bėda.

Danieliai vaikšto ne tik po Kirdonių gyvenvietę, bet laksto ir po Pabiržę, Likėnus. Du šios bandos danieliai žuvo būtent prie pat Pabiržės miestelio.

Gali būti, kad jie nueina pasilakstyti ir po Pabiržėje esančias kapines.

Bėda ta, kad pavaikyti danieliai išeina, bet vėl sugrįžta. Jų medžioti negalima – pavasarį tai daryti draudžiama, nes jie vaikingi. Be to, medžiotojų klubas neturi licencijos medžioti danielius. O ir gyvenvietėje negalima šaudyti.

„Klausėme aplinkosaugininkų, ką su danieliais daryti. Bet jie sakė padėti negali, liepė gyvūnus vaikyti. Pavaikai, jie išeina, po kiek laiko sugrįžta. Juk ar gali išvaikyti naminį žvėrelį“, - kalbėjo R. Šlikas.

Pabiržės seniūnijos seniūnės pavaduotoja Violeta Morkvėnienė sakė pati įsitikinusi, kad po naująsias Pabiržės kapines vaikščiota stirnų ar danielių. Tai rodo paliktos jų išmatų krūvos.

Pašnekovė tikisi, kad gyvūnai kapines paliks atėjus pavasariui, kai sužaliuos žolė. Laukinių gyvūnų problemą turėtų išspręsti kapinių tvora ir vartai. Tačiau tam nėra lėšų. Nepaisant to, ateityje vis tik reikės spręsti šią problemą.

Tai ne vieninteliai laukiniai gyvūnai, kurie, įpratę prie žmonių, nesitraukia iš gyvenvietės ir niokoja daržus. Pastebėta, kad žmonių išauginta ir į laisvę išleista stirnaitė vaikšto Parovėjos apylinkėse. Ji nebijo žmonių, dažnai nakvoja jų daržinėse, ėda iš rankų. Deja, vasarą apėda ir ištrypia gyventojų daržus.

 

Jurgita Morkūnienė

Rekomenduojami video