Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pavasarį pasitinka su dovanomis paukščiams

Už lango jau pavasaris. Kiekvieną dieną į mūsų kraštus sugrįžta vis daugiau paukščių, kurie ieško kur įsikurti. Savamokslis Kėdainių gamtininkas Ruslanas Linevas šį pavasarį pasitinka kitaip – vyras su būriu pagalbininkų gamina dešimtis inkilų sugrįžtantiems paukščiams. Inkilai bus pakabinti Kėdainių mieste ir rajone. Vyras sako, kad žmogus, sumeistravęs paukščiui namelius, visus ateinančius metus jausis gerai, ypatingai.

Žmogus be gamtos yra 0

Ruslanas apie idėją pakabinti dešimtis inkilų nedaugžodžiauja. Jis sako, kad žmogus turi padėti gamtai, nes iš jos ima labai daug.

„Atsakymas trumpas ir aiškus. Žmogus be gamtos yra nulis. Taip ir kilo idėja pagaminti paukščiams kuo daugiau namelių. Vieni jų bus pakabinti mano kaime, kiti – Kėdainių miesto parke. Kiek jų bus? Sunkus klausimas. Inkilų neskaičiavau, nes jie vis daromi.

Turiu paruošęs ir miesto parkui dovanėlę, reik pabaigti keletą pagražinimų. Jei valdžia nesugeba susigrąžint žmonių, tai gal man pavyks suvilioti savo kotedžais paukščius. Man tai kraujyje įaugę, gal negerai taip sakyti, bet aš vietoj pamokų klajodavau po mišką, upelius. Tai va ir rezultatas“, – atviravo verslininkas ir filantropas R. Linevas.

Ragina ir kitus

Ruslanas ragina visus kėdainiečius prisidėti prie jo idėjos. Jis nori, kad kėdainiečiai ir Kėdainių miestas būtų draugiškas sugrįžtantiems paukščiams.

„Patikėkite, jei šiemet savo sodybos kieme, miške ar parke pakabinsite inkilą, kitais metais gyvensite geriau. Netikite? Pabandykite. Duosite kažką gamtai, ji duos jums. Tokia yra gyvenimo taisyklė. Reikia gyventi darnoje su gamta“, – paaiškino Ruslanas.

Tinkamas laikas

Tai, kad dabar pats tinkamiausias laikas kelti inkilus, pabrėžia ir mokslininkai. Štai Aplinkos ministerijos mokslo darbuotojas, gamtininkas Selemonas Paltanavičius sako, jog šis mėnuo yra pats svarbiausias.

„Dabar yra pats tinkamiausias metas kabinti inkilėlius. Norintiems suteikti naujus namus pelėdoms, reikėtų paskubėti tai padaryti iki vasario pabaigos, kadangi jos perėti pradeda labai anksti. Kitiems paukščiams inkilus vertėtų pakabinti iki kovo vidurio, vėliausiai – iki kovo pabaigos“, – sako gamtininkas S. Paltanavičius. Mokslininkas rekomenduoja pasirūpinti sparnuočių namais jau dabar.

Pasirenka patys

Jo teigimu, tinkamiausią inkilo dydį sugalvojo patys paukščiai. Anksčiau, kol jų dar nekabino žmonės, sparnuočiai gyveno drevėse, kurias dažniausiai iškaldavo geniai.

„Didžiojo margojo genio suformuota landa yra 4,5–5 cm skersmens. Tokioje drevėje gyvena didesni paukščiai, pavyzdžiui, varnėnai. Mažasis margasis genys iškala maždaug 3,5 cm skersmens landą. Joje įsikuria zylutės ar panašaus dydžio paukščiai. Taigi, dabar inkilėliai gaminami su minėtų dydžių landomis ir nuo jų priklauso, koks paukštelis ten apsigyvens“, – kalba gamtininkas.

 

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Rekomenduojami video