Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pavasarį jaučia ir bonsai

„Auginu keletą bonsų. Vieni auga namuose, kiti – kieme. Norėčiau sužinoti, kokių pavasarinių darbų turėčiau imtis?“ – teiraujasi Augustė.

Atsako bonsų augintojas Kęstutis Totoraitis.

Bonsai reikalauja šiek tiek daugiau dėmesio, nei augalai, augantys kieme ar sode. Jie auginami vazonuose, kur vietos, maisto medžiagų ir drėgmės būna tiek, kiek augalui viso šito duoda žmogus. Nuo rudens iki pat vėlyvo pavasario, kai medelių pumpurai pradeda brinkti ir skleistis pirmieji medžių lapai, bonsai ruošiami dar vienam augimo sezonui. Tropinių, subtropinių ir Lietuvos ar panašių klimato juostų bonsų priežiūra skiriasi.

Lauko bonsus naujam sezonui reikia pradėti ruošti žiemą, tačiau visada būtina įvertinti oro temperatūrą ir nepradėti darbų anksčiau, kai dar spaudžia šaltukas, nes tada galima pakenkti tolesniam medžio vystymuisi.

Baigiantis žiemai, reikia apžiūrėti bonsus, kad ant jų neatsirastų amarų, nes būtent tuo metu jie ieško naujų buveinių eglėse, pušyse. Pastebėjus šių kenkėjų, reikia imtis labai paprasto būdo, padėsiančio atsikratyti žaladarių, – bonsus kelis kartus nupurkšti žaliojo muilo tirpalu. Jei praleisite šį momentą, vėliau teks naudoti sisteminius insekticidus, skirtus amarams naikinti.

Orams pavasarėjant galima pradėti formuoti spygliuočius, nes šiuose augaluose sula dar lėtai teka. . Šis metų laikas – idealus metas augalams formuoti naudoti vielas. Galima prilenkti net ir stambiausias šakas ar kamienus.

Anksti pavasarį galima genėti ir anksti žydinčius medžius. Išgaunant norimą formą, galima matyti, kur bus žiedai, nes žiedų pumpurų ir vegetatyvinių pumpurų dydis skiriasi.

Pradėjus šilti orams, metas naudoti pirmąsias trąšas (NPK 10-15-10 ar panašaus santykio). Tręšiant bosus, svarbu atsižvelgti ir į medžio rūšį. Jei lauke teigiama temperatūra, spygliuočius galima perkelti iš grunto į vazoną. Šiuo periodu jau galima genėti ir šaknis. Jeigu jau pakankamai šilta ir prasidėjo vegetacija, galima vielute formuoti ir lapus metančių medžių šakas. Šį darbą reikėtų atlikti iki pasirodant pirmiesiems lapams.

Labai svarbu patikrinti, ar nuo praėjusio sezono likusios vielos nepradėjo įaugti į medžio žievę. Jei taip nutiko, jas reikėtų pašalinti ir, jei reikia, augalą naujai formuoti naudojant vielas. Ankstyvą pavasarį, įvertinus ilgalaikes orų prognozes, bonsus jau galima išnešti iš žiemojimo vietų.

Rekomenduojami video