Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paukščių žieduotojams – pats karštymetis

Dabar – pats karštymetispaukščių žieduotojams. Visurmatyti žiemaviečių link traukiančių gervių, žąsų ir kitųsparnuočių pulkai. Itin aktyviai jie migruoja pajūryje ir pamaryje.

Lietuvoje registruotos 385 paukščių rūšys, bet daugelis jų žiemoti traukia į svečius kraštus. Rudeninė paukščių migracija prasideda rugpjūtį, o intensyviausia – pirmąją spalio pusę.

Mūsų šalyje paukščius žieduoja Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejaus filialai – Ventės rago ornitologinė stotis ir Juodkrantės aplinkos tyrimų laboratorija.

Ventės rago ornitologinės stoties tinkluose nuo metų pradžios iki spalio „apsilankė“ daugiau kaip 70 tūkst. paukščių. Visi jie buvo sužieduoti ir iškeliavo toliau. Didžiajame tinkle, kuris yra Ventės rago iškyšulyje, ir pamaryjeiškeltuose tinkluose kasdien plazda keli šimtai, o neretai ir keli tūkstančiaisparnuočių.Nuo spalio 1-osios iki šiandien sužieduota dar daugiau kaip 14 tūkstančių.Šio rudens rekordas buvo pasiektas spalio 1 d. – sugauti ir paženklinti 5747 paukščiai.

Ventės rage pastaruoju metu gausiai žieduojami retieji baltabruviai nykštukai, geltonbruvės pečialindos. Šiemet čia sužieduotų šikšnosparnių skaičius irgi rekordinis – per du tūkstančius. Jau žinoma, kad kai kurie iš šių šikšnosparnių pasiekė Didžiąją Britaniją. Apie tai pranešė juos pagal žiedus identifikavę šios šalies mokslininkai.

Ventgės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys tikisi, kad iki lapkričio pavyks sužieduoti dar ne vieną dešimtį tūkstančių paukščių. Gamtininkams talkina ornitologai mėgėjai, pažįstantys paukščius ir galintys juos ženklinti.

Talkininkais džiaugiasi ir Juodkrantės aplinkos tyrimų laboratorijos vedėja Ligita Pareigienė. Tarp jai žieduoti paukščius padedančių savanorių – ir keli Aplinkos ministerijos darbuotojai, kurie šiam pomėgiui kasmet skiria savo atostogas.

Pamaryje prie Juodkrantės, didžiųjų kormoranų kolonijos,voratinklinėmis gaudyklėmis nuo rugsėjo antrosios savaitės kasdien sugaunama iki 600-800 sparnuočių. Šiemet per neriją labai aktyviai traukia ilgauodegės, didžiosios ir mėlynosios zylės, liepsnelės, karetaitės, kėkštai. Neseniai pasirodė šiauriniai kikiliai, juodagalvės sniegenos. Čiagausiai migruoja ir plėšrieji paukščiai. Kol kas pasigendama mažųjų apuokų. Jų kasmet paženklinama apie kelis šimtus. Ilgai laukti neteks – vėstantys orai tolimai kelionei nuteiks ir šiuos paukščius.

Rekomenduojami video