Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paukščiai sugrįžta: pats laikas kelti inkilus

Nors šis pavasaris yra labai šaltas, tačiau pirmieji paukščiai jau grįžta į savo namus. Kur ne kur jau pasirodė kovai, vieversiai, pempės, gulbės, žąsys, o netrukus išvysime ir daugiau pavasario pranašų. Anot gamtininkų, didžiausi paukščių grįžta šį mėnesį, todėl tiek jie, tiek miškininkai ragina kelti inkilus, kuriuose paukščiai galėtų perėti bei auginti jauniklius.

Nėra paprasta

Valstybinės miškų urėdijos Kėdainių regioninio padalinio vyriausiasis miškininkas Kazys Vutencas atkreipia dėmesį į tai, kad svarbu inkilą ne tik tinkamai pagaminti, bet ir tinkamai pakabinti. Miškininkas sako, kad keliant inkilus, reikia atsižvelgti į tai, kokie paukščiai labiausiai paplitę toje vietoje. Jei inkilai keliami tai pačiai paukščių rūšiai, tarp jų turėtų būti išlaikytas 20 metrų atstumas, jei skirtingoms, gali būti ir arčiau.

„Daroma didžiausia klaida, kai vyksta įvairūs inkilų kabinimo vajai – inkilai atvežami į parką ir taip prikabinami po keletą viename medyje. Tai turbūt labiausiai nevykusio organizavimo pavyzdys, nes kiekvienas paukštis turi savo privačią erdvę. Inkilai keliami tušti – paukščiai lizdus juose susuks patys. Inkilus reikėtų kabinti ne žemesniame kaip 2–3 metrų aukštyje. Tvirtinti inkilus reikėtų su kabliu, užkabinant ant šakos – taip nežalojamas medis“, – sako K. Vutencas.

Saugūs namai

Miškininkai įspėja geradarius, kad norėdami padaryti gerą darbą – nepakenktume paukščiams, pagamindami visiškai netinkama inkilą, kuris gali virsti net ir pražūtingais spąstais paukščiams.  „Jeigu inkilą pagaminsime neteisingai – jame gali apsigyventi ne paukščiai, kiti smulkūs gyvūnėliai. Taip pat reikia žinoti, kokio dydžio skylutę padaryti, kad paukštis įlįstų, kad paukščiukų jauniklių neužpultų plėšrūnai. Jei anga bus per didelė, kiaunė gali pražudyti paukščius. Būna, kad angą netgi apgraužia gyvūnai, siekdami patekti į lizdelį. Todėl labai svarbu skylutę gręsti tinkamoje vietoje, ją nušlifuoti, kad paukštis nesusižalotų sparnų“, – rodydamas pavyzdžius pasakojo ilgametis miškininkas ir priduria, kad kasmet būtina išvalyti inkilus, išmetant senųjų lizdų likučius.

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Rekomenduojami video