Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paskelbta 2022 metų spalva: atskleidė, kaip ją panaudoti sode ir darže

Tradiciškai, artėjant Naujiesiems, paskelbta Pantone 2022 metų spalva. Jau 23 kartą „Pantone spalvų institutas“, atsižvelgdamas į pasaulines aktualijas, išrenka būsimų metų spalvą — šįkart ji tikrai išskirtinė ir netrukus papasakosiu kodėl. Išrinktoji spalva diktuoja metų tendencijas ir įkvepia įvairių sričių kūrėjus. „Geltono karučio“ kursų lektorė, kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė Ragauskienė pasidalino augalų idėjomis. Žemiau rasite daugiamečių augalų, kurie žydi šia spalva, rekomendacijas su nuotraukomis.

Pirmą kartą istorijoje „Pantone“ metų spalvos rinkimams buvo sukurta visiškai nauja spalva. Jūsų dėmesiui — dinamiška „PANTONE 17-3938 Very Peri“.

Pasak instituto atstovų, naujos spalvos sukūrimas 2022-iesiems metams tapo pokyčių, dabar vykstančių pasaulyje, simboliu. Gyvendami intensyvių permainų laikais, dažnai permąstome savo nuostatas ir standartus. „Very Peri“ — lyg kelrodė, kuri mums suteikia vilties bei skatina vaizduotę ir drąsų kūrybiškumą. Vilties vėliavą nešė ir praeitų metų dviejų spalvų tandemas — pilka „Ultimate Grey“ ir ryškiai geltona „Illuminating“. Šiųmetinės „Very Peri“ spalvos sukūrimui įtakos daugiausiai turėjo noras įveikti esamą pandeminę situaciją. Ištikimybę ir pastovumą simbolizuojanti mėlyna su žiupsneliu energingos raudonos sukūrė dinamišką „Very Peri“ violetinės spalvos atspalvį. Panagrinėkime, kaip galėtume šį energijos pliūpsnį įlieti į savo gėlynus.

Violetiniai „Very Peri“ spalvos augalai pietinei kiemo pusei

Kaip pagyvinti „Very Peri“ spalvos augalais saulėtąją kiemo pusę, pasiteiravau kraštovaizdžio architektės Linos Puodžiūtės Ragauskienės. Idėjų ji tikrai nepagailėjo:

Virgininis veronikūnas (Veronicastrum virginicum) ‘Fascination’ — tai aukštaūgis augalas, žydintis liepos- rugsėjo mėnesiais. Vertikalūs lyg žvakės žiedai dekoratyvūs išlieka ir per žiemą. Paprastasis mėlesas (Perovskia atriplicifolia) ‘Little Spire’ — tai nereiklus ir pakantus augalas: nebijo nei karščių, nei sausrų. Be to, dar ir atsparus ligoms. Tikra gėlininko svajonė. Gėlynuose gerai atrodo kaip foninis augalas, žydi liepos-rugsėjo mėnesiais. Išsiskiria kvepiančiais… lapais!

Faseno katžolė (Nepeta faassenii) ‘Walker’s Low’ — viena populiariausių katžolių veislių. Žydi itin ilgai — pradeda birželį ir žiedais džiugina dar ir rugsėjo mėnesį. Labai mėgstama įvairių vabzdžių ir drugelių.

Tikroji levanda (Lavandula angustifolia) ‘Hidcote Blue’ — klasikinių gėlynų atributas. Augalas yra labai atsparus sausroms — ne veltui iš pietų kilęs. Žydi birželio-rugpjūčio mėnesiais.

Gojinis šalavijas (Salvia nemorosa) ‘Caradonna’ — dar vienas drugelių ir bičių numylėtinis. Dėl savo vertikalaus žiedyno gojinis šalavijas puikiai atrodo natūralistiniame gėlyne, bet gali būti auginamas ir kaip žema gyvatvorė palei takelį. Žydi birželio-rugsėjo mėnesiais. ‘Caradonna’ iš kitų šalavijų išsiskiria savo tamsiais koteliais.

Gojinis šalavijas (Salvia nemorosa) ‘Caradonna’ — dar vienas drugelių ir bičių numylėtinis. Dėl savo vertikalaus žiedyno gojinis šalavijas puikiai atrodo natūralistiniame gėlyne, bet gali būti auginamas ir kaip žema gyvatvorė palei takelį. Žydi birželio-rugsėjo mėnesiais. ‘Caradonna’ iš kitų šalavijų išsiskiria savo tamsiais koteliais.

Gojinis šalavijas (Salvia nemorosa) ‘Marcus’ — žemaūgė šalavijo veislė, puikiai tinkanti pirmam gėlyno planui ar takelių apvadams. Žydi visą vasarą (nuo birželio iki rugpjūčio pabaigos). Snaputis (Geranium) ‘Rozanne’ — apdovanojimus skinantis augalas. Ir ne veltui — nuostabiais žiedais džiugina nuo vasaros pradžios iki pirmų šalnų. Augdamas plečiasi horizontaliai ir suformuoja kilimuką. Atsparus ligoms.

Alpinis astras (Aster alpinus) ‘Dunkle Schöne’ — auga žemaūgiais kupsteliais, bet gali plėstis ir kaip kilimas, todėl puikiai tinka alpinariumams. Nereikalauja daug priežiūros. Tai ankstyvoji veislė — žydi gegužės-birželio mėnesiais. Krūminis astras (Aster dumosus) ‘Lady in Blue’ — vėlyvasis astras, žydintis rugsėjo-spalio mėnesiais. Itin nereiklus bei atsparus šalčiui augalas. Gali būti naudojamas ne tik gėlyne, bet ir žemoms gyvatvorėms formuoti

 Pantone 2022 metų spalvos augalai pavėsinei pusei Jei jūsų gėlynas saulės negauna tiek daug — nenusiminkite, violetinių idėjų turime ir pavėsingai kiemo pusei.

Jei ieškote itin žemų augalų, Lina rekomenduoja rinktis: Šliaužiančioji vaisgina (Ajuga reptans) — pusiau pavėsiui tinkantis kiliminis augalas. Žydi gegužės-birželio mėnesiais. Išsiskiria ne tik stačiais žiedynais, bet ir tamsiais dekoratyviais lapais.

Mažoji žiemė (Vinca minor) — visžalis augalas. Driekiasi horizontaliai — puikus augalas pavėsiniams plotams uždengti. Žydi gegužės-birželio mėnesiais dekoratyviais, mažyčius vėjo malūnėlius primenančiais žiedais. Išdrikasis katilėlis (Campanula poscharskyana) ‘Stella’ — dalinai pavėsingoms vietoms tinkamas augalas. Jis neaukštas, , labiau besidriekiantis į šonus. Žydi gegužės-liepos mėnesiais, žvaigždutės formos žiedais.

Šaltinis: „Geltonas karutis“

Rekomenduojami video