Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pasirūpinkime pomidorais

Pomidorai – bene daugiausia dėmesio reikalaujantis daržo augalas. Norėdami turėti gausų pomidorų derlių, privalote žinoti, kaip juos prižiūrėti, kokiomis ligomis šie vaisiai dažniausiai serga ir kaip šių ligų išvengti.

Pilkasis puvinys

Ant dar neprinokusių vaisių atsiranda vos pastebimų šviesiai žalių, gelsvų dėmių, kurios su laiku ryškėja ir tampa geltonos ar oranžinės spalvos. Pilkasis puvinys atsiranda stiebo apačioje ir plinta į vaisių per kotelį. Liga neturi didelio poveikio vaisių skoniui, juos galima valgyti, nes puvinys dažniausiai pažeidžia ne visus ant stiebo esančius vaisius.

Ši liga lengvai plinta per orą, todėl pomidorus galima apsaugoti tiesiog gerai vėdinant šiltnamį, laiku retinant lapus ir šalinant nukritusius lapus.

Rudasis lapų pelėsis

Ant viršutinės lapų pusės atsiranda geltonų dėmių, kurias vėliau iš lapų apačios padengia gelsvai žalios, pilkšvos arba rudokos į aksomą panašios apnašos. Lapai palaipsniui džiūsta, paruduoja ir nukrenta. Dėl šios ligos derlius būna daug mažesnis, nei galėtų būti.

Gerai vėdinkite šiltnamį, o jeigu pomidorai auga lauke – nesodinkite jų per tankiai ir laiku retinkite lapus. Ligos pažeistus ir nukritusius lapus surinkite ir sudeginkite.

Viršūninis pomidorų puvinys

Ligą dažniausiai sukelia nepalankios auginimo sąlygos, pavyzdžiui, dideli dirvos ir aplinkos temperatūros svyravimai bei kalcio trūkumas. Ligos požymių pasirodo ant dar neprinokusių žalių vaisių: pomidoro viršūnėje atsiranda maža, vandeninga dėmelė, kuri vėliau paruduoja, plečiasi, kol padengia trečdalį ar net pusę vaisiaus.

Vaisių mezgimo ir nokimo metu pomidorus aprūpinkite reikiamu vandens kiekiu. Dirvoje svarbu išlaikyti tinkamą fosforo, kalio ir magnio santykį su kalciu. Nepatartina naudoti trąšų, kurios turi didelį azoto kiekį amonio ar nitrato grupėse.

Maras (fitoftorozė)

Greitai plintanti ir labai pavojinga pomidorų liga. Iš pradžių lapai pasidengia rudos spalvos dėmėmis, vėliau jie susisuka ir džiūva. Vėliau liga pažeidžia ne tik lapus, stiebą, bet ir vaisius, ypač žalius: ant jų atsiranda netaisyklingų puvinio dėmių, kurios plinta tiek vaisiaus paviršiuje, tiek viduje.

Jau sergantį augalą labai sunku išgydyti. Jeigu jūsų pomidorai nuolat serga maru, vienintelis dalykas, kurį galite padaryti – profilaktiškai apipurkšti juos fungicidais, kol jie dar sveiki. Taip pat nerekomenduojama sodinti pomidorų šalia bulvių. Maro užkratas išsilaiko iki kitų metų, todėl po derliaus nuėmimo patartina sutvarkyti šiltnamį, pašalinti visas augalų liekanas ir puvėsius bei gerai perkasti žemę.

Kitos problemos

Kartais pomidorai sunoksta netolygiai, dalis vaisiaus lieka geltonas arba žalias, o minkštimas – kietas. Tinkamai neprinokę pomidorai atrodo nelygūs ir dėmėti. Tai fiziologinė liga, susijusi su per didele kaitra ir kalio trūkumu. Todėl gerai, kelis kartus per dieną vėdinkite šiltnamį. Pomidorus laistykite gausiai ir reguliariai. Tręškite pomidorus skystomis trąšomis su kaliu.

Kartais augalas žydi, bet vos tik užsimezgęs vaisius, vos žirnio dydžio, nustoja augti, patamsėja ir nukrenta. Taip dažniausiai nutinka dėl itin karšto oro ir netinkamo žiedų apdulkinimo. Jeigu vasara itin karšta ir sausa, laistykite pomidorus anksti ryte bei atsargiai pakratykite žiedelius, kad vaisiai galėtų apsidulkinti.

Pomidorai auga ir vystosi, tačiau jų vidus yra tuščias ir be sėklų. Galimos priežastys: herbicidų poveikis, virusinė infekcija, netinkamas žiedų apdulkinimas. Reguliariai laistykite ir tręškite augalus, apsaugokite juos nuo temperatūros svyravimų bei atsargiai pakratykite žiedelius, kad vaisiai galėtų apsidulkinti.

Pomidorai skilinėja

Randai atsiranda aplink arba skersai pomidorą. Šiaip jie nedaro didelės žalos, bet nuo drėgmės per skilimo vietą į vaisius gali persimesti grybelinė infekcija ir užkrėsti pilkuoju puviniu. Pomidorai dažniausiai skilinėja dėl nereguliaraus laistymo arba staigių temperatūros svyravimų. Gerai vėdinkite šiltnamį bei reguliariai ir tolygiai laistykite augalus.

Dar keli patarimai

Prieš įsigydami pomidorų sodinukus, įsitikinkite, ar jie nepažeisti.

Nesodinkite pomidorų per tankiai.

Jeigu leidžia galimybės, kuo dažniau keiskite pomidorų sodinimo vietą. Laistydami stenkitės, kad vanduo nepatektų ant lapų.

Laistyti rekomenduojama ryte.

Dirvą, kur auga pomidorai, būtinai ravėkite, nes žolėse labai dažnai būna įvairių pomidorų kenkėjų ir ligų slėptuvės.

 

Parengė Elena Matiukaitė

Rekomenduojami video