Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pasakė, koks bus ruduo: šilumos tikėtis nereikėtų

Jei pernai rugsėjis buvo ypatingai šiltas, panašu, kad šiemet situacija bus visiškai kitokia – tokių kaip ankstesniais metais smagių vasariškų orų, bent jau mėnesio pradžioje, nesulauksime. O apie tai, kad už lango jau tikras ruduo – gamtininkai pastebi ir augmenijoje. Jau žiedais apsipylė paprastai daugiausiai jų rudenį kraunantys jurginai.

Daugiau nei prieš dvidešimt metų iš Lietuvos emigravusi Gražina Vilniaus universiteto botanikos sode grožisi jurginų žiedais. Moteris sako jie, ir kardeliai – jai tikrojo rudens pranašai. „Oi, tokie sentimentai iš vaikystės, kad nemoku net apsakyti“, – sako ji. Ir tikrai, kaip sako jurginus botanikos sode prižiūrinti Lidija – jeigu gėlių krūmai, o jų ten per du šimtus veislių, apsipila žiedais – tai pirmas požymis, kad jau vasara traukiasi nusinešdama šiltumą ir šviesą.

 „Gėlės išduoda, būtent jurginai mums praneša, kad ruduo artėja, dienos trumpėja, naktys vėsta. Ir tai reiškia, kad ženklas, kad laikas žydėti. Tai puošniausias jurginų metas“, – teigia jurginų kolekcijos kuratorė Lidija Radzevičiūtė.

Šiemet jurginai prastoki. Kaip sako gamtininkė, vasarą juos išdegino kaitra, tad augalai nustojo augti. O dabar visai neblogai būtų, kad bent žiedų taip stipriai nemerktų lietūs. Tada jurginų vadinamos galvos taip greit nenunyks. Tačiau sinoptikai nieko gero nežada. Lietaus bent jau pirmomis rudens dienomis bus, ir nemenkai. „Nes jau šiandien nuo Baltarusijos atslenka ciklonas, kuris mums atneša gausų lietų.

Tai šiandien vakare jis pasieks rytinę šalies pusę, ten daug kur lis, ir vietomis smarkiai. O rytoj ciklonas keliaus, per didžiąją šalies dalį. Ir lis smarkiai“, – teigia sinoptikė Ineta Daunoravičiūtė.

Ir tokį lietų orų žinovai prognozuoja mažiausiai kelias dienas, o arčiau savaitgalio žadami sausesni, tačiau žvarbūs orai. „Dienomis oro temperatūra svyruos tarp trylikos aštuoniolikos šilumos“, – tęsia ji. Naktimis bus 9–14 šilumos. Tad jurginai dar žydės, bet tik iki pirmųjų šalnų.

Lietuvos hidrometeorologijos klimatologė sako, rugsėjis paprastai pažeria šalnų, bet kada jų sulauksime šiemet, kol kas kalbėti dar anksti. Tačiau vieną aišku, vasariškos šilumos jau tikrai nebus. Tai išduoda ir paskutinės rugpjūčio dienos. „Jau tikrai nebus tokių kažkokių vasariškų karščių, jų tikėtis tikrai nereikia, nes rugsėjis toks pereinamasis į šaltąjį sezoną mėnuo. Jeigu vidutinė rugsėjo temperatūra apie dvylika ir aštuonias dešimtąsias laipsnio, tai iš tiesų ir panaši prognozuojama, kad tokia gali būti“, – kalba klimatologė Viktorija Mačiulytė.

Ir ne tik klimatą stebintis mokslininkai prognozuoja vėsius ir drėgnus orus. Senovėje orus žmonės spėdavo stebėdami gamtą. Ir štai vienas požymis, kad tikrai sulauksime lietingo rudens.

 Senovėje žmonės tikėjo, jeigu šermukšnis užaugina labai daug uogų, reiškia ruduo bus tikrai drėgnas. Jeigu mažai uogų – sausas. Panašu, kad šiųmetis ruduo turėtų būti tikrai drėgnas, mat šermukšniai aplipę uogomis. Arba jeigu pelės savo urvus aukštesnėse vietose planuoja, reiškia ruduo bus tikrai lietingas.

Tiesa, niekas nežino, kaip pasitvirtins šios prognozės, mat ir klimatas šyla, ir žmonėms jau reikia ne ilgalaikių prognozių, o čia ir dabar, kad ūkininkai žinotų ar gali su kombainu į laukus važiuoti, ar dienai kitai darbus atidėti. O ir dar smulkiau turim išsiaiškinti keliant koją iš namų imti skėtį, ar vis gi ne.

Rekomenduojami video