Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pakruojo rajone – vilnos dirbtuvės, kur gimsta Smetonos, Grybauskaitės ir Trumpo portretai

Pakruojo rajone gyvenanti Janina Vansauskienė velia išskirtinius gaminius. Moteris, vienintelė Lietuvoje, kurios dirbtuvėse – iš vilnos velti žymių žmonių portretai. Tarp jų – Antanas Smetona, Dalia Grybauskaitė, Donaldas Trumpas ir kiti.

Janina Vansauskienė, visą gyvenimą dirbusi laikraščio redakcijoje, išėjusi užtarnauto poilsio prisiminė dar tėvelio puoselėtą amatą – vilnos vėlimą. Iš pradžių vėlusi tik rūbus, vėliau moteris nusprendė eksperimentuoti ir sužinoti, kuo gi dar gali nustebinti vilna. Taip moters rankose gimė iš vilnos nuveltas JAV prezidento Donaldo Trumpo portretas.

„Trumpas buvo mano pirmoji istorinė asmenybė, kurią dariau. Tai buvo seniai, dar tik buvo kalbama, kad jis bus rinkimuose. Patraukė tokia chaotiška asmenybė. Darbas truko tris mėnesius su petraukomis“, – sakė J. Vansauskienė.

Taip moteris pradėjo velti portretus, tarp kurių – ne viena žymi asmenybė. Janina sako, kad veldama visada galvoja apie konkretų žmogų, tad įvelia tuo metu vyraujančias emocijas ir jausmus. Ir tai ypač atsispindi jos darbuose.

Moteris pamena, kai vėlė prezidento Valdo Adamkaus portretą, tuo metu kaip tik šalyje virė diskusijos dėl prezidento Algirdo Brazausko antkapinio paminklo, kuriame esą jis visai nepanašus į save. Vėlėja net pati nustebo, kaip visa tai persikėlė į jos kūrinį.

„Aš nebežiūrėjau į Brazauską, susikoncentravau į Adamkų. Padariau ir žiūriu, kad kažkas ne taip. Tada atsinešiau į dirbtuves ir padėjau viešai, kad žmonės pastebėtų – galbūt pakomentuos ir man pasakys, kas ne taip. Ir ką jūs manot, vieni sako, kad čia Adamkus, kiti – „Baik, čia Brazauskas“. Du viename“, - prisimena J. Vanskauskienė ir priduria, kad kūrėjo mintys visada atsispindi kūriniuose.

Vėlimo meistrė demonstruoja, kaip gimsta nesudėtingi portretai, dažniausiai pradėdama juos velti Janina net nežino kas iš to išeis, žino tik vieną – jis bus geros nuotaikos.

Vėlimo meistrė portretus velia iš nuotraukų arba tiesiog iš akies. Ir keisčiausia, kad žmogaus veidą perteikti popieriuje, kaip ji pati juokauja, būtų neįmanoma misija , mat ji visiškai nėra įvaldžiusi dailės meno. Moteris įsitikinusi, kad velti gali visi, tik svarbu jausti, norėti ir tikėti tuo, ką darai.

Rekomenduojami video