Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Obelys daugiabučio balkone: jei pasodinsite šį pavasarį, vaisius galėsite ragauti jau rudenį

Pavasaris – puikus metas sėti daržoves bei vaisius, tačiau, skirtingai nei daugelis galvoja, tai galima daryti ne tik darže, bet ir savo namų balkone. Kraštovaizdžio specialistas ir agronomas Tautvydas Gurskas tikina, kad balkonas – puiki vieta auginti ne tik krūmelius, bet ir daržoves bei vaisius. Tinkamai jas prižiūrint galima užsiauginti netgi bulvių ar obuolių.

Balkone galima auginti arbūzus ir obelis

Pavasariui įsibėgėjus galima įsigyti paaugusių daigų, įvairių daržovių, krūmelių ir vaismedžių. Nors daugelis gali pagalvoti, kad šių gėrybių auginimui būtinas sodas, agronomas T. Gurskas tikina, jog tam puikiausiai užtenka ir daugiabučio balkono.

„Nereikia nuvertinti balkono – reikia tik pasitelkti vaizduotę. Taip pat rekomenduočiau pirkti jau paaugintus augalus, o ne sėklas. Jei balkone gausu saulės, tai galima auginti prieskoninius augalus, salotas, bazilikus, špinatus – visas lapines daržoves.

Šakniagumbinius augalus užsiauginti sunkiau, bet kas labai nori – gali užsiauginti net ir bulvių“, – teigia T. Gurskas.

Anot kraštovaizdžio specialisto, vazonuose galima auginti net obelis. „Gal ir sunku patikėti, bet balkone galima užsiauginti ir obelį, kurioje įskiepytos kelios veislės, skirtingo ankstyvumo. Pavyzdžiui, viena šakelė gali vesti vasarinius obuolius, kita – rudeninius. Jei obelį pirksite augintą grunte, reikėtų sodinti ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį. Jei obelis auginta vazone – ją į didesnį vazoną galima persodinti vos nusipirkus ir jau šiais metais laukti vaisių“, – sako specialistas.

Pasak T. Gursko, balkone gali augti ir baklažanai, arbūzai, melionai. Norint užsiauginti arbūzą, tereikia didelio vazono ir drėgmės. Tiesa, specialistas pabrėžia, kad visus augalus derėtų laistyti rečiau, išskyrus pomidorus, kuriems reikia daugiau vandens.

Smagu ne tik suaugusiems, bet ir vaikams

Stebėti dygstančias sėklytės ir augančius vaisius – tikra pramoga vaikams. Anot agronomo, yra tam tikri augalų tipai, kurie labai greitai patenkins mažųjų smalsumą. „Labai greitai sudygsta daugelis mikro žalumynų.

Pavyzdžiui, galima sėti lapinius ridikėlius, kurie pradeda dygti jau po dviejų–trijų dienų, taip pat yra saulėgrąžų, žirnių, pupelių, kurios greitai sudygsta. Užtenka pasiimti lėkštutę, padėti drėgną popierėlį, paberti sėklų ir viskas –galite stebėti, kaip vyksta dygimas. Apskritai, visos mažos, žemaūgės žalios kultūros labai greitai auga, todėl labai greitai galėsite jų paragauti“, – tikina T. Gurskas.

Tiesa, žalumynus galima auginti ne tik balkone, bet ir kambariuose, ant palangės. „Tinkamiausia auginti mikro žalumynus – lengviausia ir jų turime nuolatos, jei tik nepamirštame pasėti. Vis dėlto, ant palangės neišeis užsiauginti pomidorų ar agurkų – jiems reikia daugiau saulės“, – aiškina agronomas. Žiemą – išskirtinė priežiūra Norint užsiauginti sodo ar daržo augalus balkone, būtina užtikrinti šviesą, šilumą ir drėgmę.

Tačiau, ką daryti žiemą? T. Gurskas pabrėžia, kad žiemą augalų išnešti iš balkono – nereikia. Vis dėlto, būtina juos patraukti į šešėlį. „Žiemą vazonuose susodintus augalus reikia sustumti į kampą, kuriame yra didžiausias šešėlis ir apkloti maišais su durpėmis, kurie uždengtų nuo tiesioginių saulės spindulių.

Kam to reikia? Saulė, šildydama jūsų augalų šaknis, jas apgauna – jos galvoja, kad jau – pavasaris, reikia busti, o dar būna labai šalta. Taip jūsų augalai gali žūti, todėl būtina juos laikyti šešėlyje“, – perspėja T. Gurskas.

Rekomenduojami video