Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nuotekų rezervuarą reikia ne tik įrengti, bet ir prižiūrėti

Privačiose valdose nuotekų rezervuarai nėra naujiena. Vis dažniau šitokiu būdu nuotekas ima tvarkyti ir sodybų gyventojai – čia, gamtos aplinkoje, ypač svarbu, kad nevalytos srutos nepatektų į gruntą, neterštų aplinkos, vandens telkinių ir dirvožemio. Kaip įsirengti rezervuarus ir juos prižiūrėti?

Reikia laiku išvežti

Gyventojams, norintiems kaupti buitines nuotekas nuotekų kaupimo rezervuaruose, Aplinkos apsaugos departamento (AAD) specialistai parengė atmintinę, kurioje jie gali rasti atsakymus į svarbiausius klausimus apie tinkamą nuotekų tvarkymą.

Nevalytos nuotekos teršia paviršinius ir požeminius vandens telkinius, dirvožemį, kenkia aplinkai. Nuotekose didžiąją medžiagų dalį sudaro maistinės medžiagos, pavyzdžiui, azotas ir fosforas. Šios medžiagos gali pakenkti gėlo vandens ir jūrų aplinkai, lemti eutrofikaciją – pernelyg greitą dumblių bei aukštesniųjų augmenijos formų augimą, kuris sutrikdo organizmų pusiausvyrą vandenyje ir daro neigiamą poveikį vandens telkinių būklei, todėl svarbu tinkamai tvarkyti nuotekas. Vienas iš galimų variantų – jas kaupti nuotekų rezervuaruose ir užtikrinti, kad būtų laiku išvežamos.

AAD parengtoje atmintinėje pateikiama informacija, ko reikia norint įsirengti rezervuarą, kokie aplinkosaugos reikalavimai taikomi įrenginiui, kokia jo eksploatacija bei priežiūra ir kokius dokumentus gyventojai, individualiai kaupiantys buitines nuotekas rezervuaruose, privalo turėti.

Ką reikia žinoti įsirengiant?

Prieš įrengiant nuotekų kaupimo rezervuarą, reikia įsitikinti, ar nėra galimybės prisijungti prie centralizuotos nuotekų tvarkymo sistemos ar įrengti biologinio nuotekų valymo įrenginį. Kokiais atvejais, norint įrengti rezervuarą, gali būti reikalingas Statybos leidimas, daugiau informacijos – Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos interneto puslapyje arba konsultuojantis su šios inspekcijos konsultantais.

Aplinkosaugos reikalavimai

Nuotekų kaupimo rezervuaras negali būti savadarbis, šis įrenginys privalo būti gamyklinis (sertifikuotas).

Jis privalo būti uždaras (kad kuo mažiau sklistų kvapas) ir hermetiškas (t.y. sandarus).

Naujai įrengiamų nuotekų kaupimo rezervuarų minimalus tūris turi būti toks, kad sutalpintų per 7 kalendorines dienas susidarančias nuotekas.

Rekomenduojame įrenginiui pasirinkti tokią vietą, kad būtų užtikrintas patogus privažiavimas asenizacinėms (vakuuminėms) mašinoms išsiurbti ir išvežti rezervuaruose sukauptą turinį.

Eksploatacija ir priežiūra

Įsirengus rezervuarą privaloma jį tinkamai eksploatuoti, užtikrinant sukauptų nuotekų transportavimą ir teisėtą galutinį sutvarkymą.

Turint nuotekų kaupimo rezervuarą, nereikia atlikti išleidžiamų nuotekų laboratorinių tyrimų, nes nuotekos nėra išleidžiamos į aplinką.

Dokumentus, patvirtinančius nuotekų išvežimą ir pridavimą, būtina saugoti ne trumpiau kaip 3 metus nuo jų išrašymo datos.

Rekomenduojami video