Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nameliai malkoms papuoš kiemą ir išgydys nuo liūdesio

Malkų rietuvė kieme ar prigludusi prie namo sienos dažniausiai turi praktinę reikšmę ir apie grožį retai kas kalba. Tačiau originaliai sukrautos malkos gali harmoningai įsilieti į aplinką, taip įnešdamos gamtos artumo ir natūralumo jausmą, ar net pavirsti meno kūriniu. Gražiai sukrautos malkos gali atstoti pastato sienelę, būti atrama ar prieglobsčiu.

Žadina kūrybiškumą

Toks sprendimas tinka ne tik tradicinėms sodyboms, bet ir moderniam, minimalistiniam kiemo eksterjerui, juk išradingai sudėtos malkos pastogėse ar nišose irgi gali suteikti tam tikro žavesio. Dailiai sukrautos paprasčiausios malkos ne tik suteikia saugumo ir jaukumo, ramybės jausmą, bet ir malonina akį. Be to, tvarkingai sukrauta malkų eilė gali tarnauti kaip laikina tvora ar siena. O jei kraudami malkas pasitelksite kūrybiškumą, rietuvė gali tapti dar ir kiemo puošmena.

Šiuo nelengvu laikotarpiu vilnietis Mindaugas nutarė pagyventi atokioje sodyboje Varėnos rajone, kurią jam paliko močiutė. „Norėdamas išvengti depresijos, kurią sukėlė veiklos praradimas, persikėliau čia ir susiplanavau krūvą darbų“, – pripažino jis. Pirmiausia vyras nutarė sutvarkyti malkas, netvarkingai riogsančias sukrypusioje malkinėje.

9

Mūsų protėvių gyvenime malkinė buvo iš tiesų svarbus statinys. Be jos neapsieidavo nė viena kaimo sodyba ar didesnis dvarelis. Malkinėse buvo laikomos ne tik malkos, bet ir kiti buities rakandai – pjūklai, dalgiai ir kita. Seniau malkinės buvo medinės, kaip ir daugelis kitų pastatų. Jas statydavo iš medžio rąstų ar sukaldavo iš apdirbtų lentų. „Šiandien, kuomet statybinių medžiagų ir įrankių gausa atveria plačias galimybes, malkines galima statyti labai įvairias, – nuomone dalijosi Mindaugas. – Jos gali būti lengvai surenkamos arba projektuojamos pasitelkiant specialistų pagalbą.“

Malkinės gali būti tradicinių ir netradicinių formų, kombinuotos ir montuojamos prie tvoros ar kito pastato. Tradicinių formų malkinės yra paprasti, nedidelės kvadratūros statiniai, dažniausiai mediniai. Tai – stačiakampio formos pastatai su nedideliu langu ir durimis bei stogo danga. Tuo tarpu netradicinių formų gali būti pagal kiekvieno fantaziją. Tokios malkinės gali neturėti sienų, tik platų stogą, dengiantį po juo sukrautas malkas.

Namelis malkoms gali tapti stilingiausia ir puošniausia kiemo detale.

Psichologinė relaksacija

Pasak sodybos šeimininko, pirmiausia būtina pamąstyti apie vietą šiam statiniui, reikia atsižvelgti į tai, ar malkos skirtos namui šildyti, ar tik židiniui, šašlykinei, pirčiai užsikurti. Šią konstrukciją statant sodyboje, kurioje gyvenama tik savaitgaliais arba šiltuoju sezonu, jos atstumas nuo namo neturi didelės svarbos. „Retai gyvenamoje sodyboje malkinę geriausia įsirengti kaimynams gerai matomoje vietoje, taip galbūt išvengsite vagysčių, – pripažino Mindaugas. – Jei aplink gyventojų nėra, malkas geriausia laikyti į akis nekrentančioje vietoje.“

Architektų teigimu, ieškant vietos malkinei svarbu atsižvelgti ir į bendrą sklypo išplanavimą. Specialistai pataria sklypą skirstyti į dvi dalis – reprezentacinį ir ūkinį. Tokios erdvės kaip garažas, sodo įrankių sandėliukas, katilinė ir tuo pačiu malkinė turėtų būti vienoje ūkinėje zonoje, kur jie netrukdytų nei šeimininkams, nei svečiams.

7

Jeigu malkos yra skirtos šildymui, malkinė turėtų būti kuo arčiau namo, nes šaltą žiemą jas nešioti iš malkinės ne itin smagu. Taupant sklypo plotą galima malkomis apdėti stoginės sieną, šeimininkų dažniausiai užkalamą lentomis. Toks būdas ne tik sutaupo vietos, bet ir atrodo estetiškai bei tvarkingai, o kartu atlieka ir praktinę reikšmę – apsaugo nuo vėjo.

Didžiausias medienos priešas yra drėgmė, juk būtent sausos malkos skleidžia daugiausiai šilumos. „Svarbu atsiminti, jog šiame pastate džiovinsime malkas, tad jis turėtų būti atviras ir perpučiamas vėjo, – pripažino Mindaugas. – Kalbant apie gerą malkų džiuvimą, vertėtų atkreipti dėmesį, jog šviesioje ir šiltoje pietinėje pusėje malkos išdžius daug greičiau nei šiaurinėje pusėje esančiame pavėsyje. O jei vis dėlto apsisprendėte neįrenginėti pašiūrės, galima pasitelkti ir visiems gerai žinomą, nuo seno paplitusį malkų laikymo būdą – sukrauti jas į kūgį.“

Beje, šį būdą Mindaugas gali rekomenduoti ir kaip tam tikrą psichologinę relaksaciją – juk kraunant malkas ne tik dirbama fiziškai, bet ir įtraukiamas žmogaus kūrybiškumas.

5

Sveikiausia šiluma

Šiandien Mindaugas džiaugiasi nuveiktais darbais ir sprendimu apsigyventi kaime. „Supratau, kokią dovaną man paliko močiutė, o dar visai neseniai galvojau, kaip sodybos atsikratyti. Tačiau būtent čia radau prieglobstį, padedantį man ištverti šį nelengvą laiką.“

Pašnekovas pripažino, kad šildymui kūrenantys malkas žmonės mėgaujasi pačia sveikiausia šiluma, juk malkos – ekologiškai subalansuotas kuras: degant malkoms, išsiskiria būtent tiek anglies dvideginio, kiek jo buvo sugerta per visą medžio gyvenimą.

Malkos skleidžia gaivinantį aromatą. Beje, kelis kvepiančių malkų ryšelius jis perdavė ir artimiesiems, esantiems karantine. „Malkose sukaupta saulės energija: kai jų yra namuose, pagerėja mikroklimatas, jos skleidžia gaivų kvapą, darosi lengviau kvėpuoti, – pripažino Mindaugas. – Žinoma, tai tik menka dalelė, kaip galiu paremti toli nuo manęs esančius artimuosius, svarbiausia, kad jie jaučia, kokie man yra brangūs. Manau, tai jiems suteiks šiek tiek šilumos ir harmonijos.“

Vis dažniau į malkas žvelgiama ne tik kaip į kurą židiniui ar krosniai kūrenti, bet ir kaip į interjero, eksterjero detalę. Pasitaiko ir tokių dizaino sprendimų, kai malkomis puošiama visa siena ar jos dalis, o židinio ar krosnelės namuose net nėra. Tai neturėtų stebinti, nes malkos, net jei ir neatlieka šildymo funkcijos, yra vienos jaukiausių ir mieliausių namų elementų.

maxresdefault

Mindaugo nuomone, kieme į kūgius ar pastogėje sukrautos malkos yra tinkamesnės rąstinių namų savininkams, tai labiau atitinka jų stilių. Tačiau ir moderniam, minimalistiniam kiemo eksterjerui išradingai pastogėse ar nišose sudėtos malkos gali suteikti tam tikro žavesio. „Kaip ten bebūtų, tikriausiai sunku įsivaizduoti, kad malkos galėtų sugadinti bendrą vaizdą, – pripažino jis. – Jos vienaip ar kitaip harmoningai įsilieja į bendrą namų aplinką ir įneša gamtos artumo, natūralumo. Malkos interjere ar eksterjere visuomet atrodo originaliai, šiuolaikiškai, estetiškai ir tuo pačiu yra funkcionalios.

 

Rekomenduojami video