Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Naglis Šulija atskleidė, kuo ypatingas šis ruduo

Šių metų rugsėjis pasiekė šilčiausio rugsėjo mėnesio rekordą, temperatūra buvo didžiausia per pastaruosius 136 metus. NASA mokslininkai, Godardo instituto kosminių tyrimų centre, Niujorke, kas mėnesį atlieką globalios žemės temperatūros analizę, kuomet tiksliai fiksuoja klimato veiksnius bei temperatūras. Šių metų rugsėjo temperatūra nestipriai aplenkė praėjusį šilčiausią rugsėjį, kuris buvo 2014 metais, skirtumas tarp jų - tik 0.004 laipsnių.

Skirtumas yra toks mažas, kad šie du mėnesiai yra beveik lygūs. Tačiau tendencija tampa aiški - praėjęs mėnuo buvo 0,91 laipsnių šiltesnis nei vidutinė rugsėjo mėnesio temperatūra 1951-1980 metais. 11 iš pastarųjų 12 mėnesių, pradedant nuo 2015 spalio, iš eilės muša aukštos temperatūros rekordus. Taip ir šis rugsėjo mėnuo tampa šilčiausiu rugsėju per 136 metus.

Svarbiausia ilgalaikės tendencijos

„Mes ir toliau pabrėžiame, kad svarbiausia ne kiekvieno mėnesio duomenys, o ilgalaikės tendencijos“, – sakė mokslininkas Gavinas Schmidtas. Kiekvieną mėnesį analizuojami duomenysi iš maždaug 6300 meteorologinių stočių visame pasaulyje, laivų bei plūdurų pagalba sužinoma ir jūros paviršiaus temperatūra, naudojamasi ir Antarkties mokslinių tyrimų stočių duomenimis.

Rugsėjis Lietuvoje buvo šiltesnis už normą

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, rugsėjo mėnesio vidutinė oro temperatūra šiemet buvo 12,6 - 16,1 °C, t.y. 1 –2 °C aukštesnė už 1981–2010 m. standartinę klimato normą. Aukščiausiai temperatūra pakilo iki 28 °C, o žemiausiai daugelyje rajonų nukrito iki 1 °C. Vietomis stebėtos šalnos: ore – iki -1°C, prie dirvos paviršiaus – iki -4°C. Pietiniuose rajonuose ir pajūryje per rugsėjo mėnesį kritulių iškrito 21–48 mm, likusioje šalies dalyje – tik 6–20 mm.

Didžiausias vėjo greitis rugsėjį vakariniuose ir šiauriniuose rajonuose siekė 15–18 m/s, pietiniuose ir rytiniuose rajonuose 12–14 m/s. Saulė šį mėnesį pietvakarių ir vakarų Lietuvoje spindėjo 200–230 val. t.y. 40–50 val. ilgiau už normą, kitur 140–180 val. ir atitiko normą. „Rugsėjo mėnuo šiemet truputį šiltesnis, nei klimatinė norma ir truputį sausesnis. Bet tai nereiškia, kad visai sausas.

Bendra tendencija rodo, kad orai dažniau sausesni ir šiltesni, nei šlapi ir niūrus. Rugsėjis įvairus pasitaiko, pastaruosius kelerius metus yra bendra tendencija, kad rugsėjis būna toks, kaip žmonės sako, visai nieko. Pasistumia truputį ta vasaros šiluma, ji tarsi užtrunka, bet vis tiek dar rugsėjo mėnesį dažnai būna orai primenantys tolstančią vasarą. Bet kartais būna rugsėjo mėnesių tokių, kad be botų jau nebegali apsieiti“, – kalba sinoptikas Naglis Šulija.

Rekomenduojami video