Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mugėje paklausiausi vaismedžių sodinukai

Savaitgalį Kėdainiuose šurmuliavo kasmetinė tradicinė Rudens gėrybių mugė. Šįsyk mugė nustebino įvairove – rudens gėrybes ir sodo reikmenis siūlė dešimtys prekeivių. Mugėje apsilankę kėdainiečiai galėjo įsigyti ne tik sodinukų ir dekoratyvinių augalų, bet ir vaisių, daržovių, kaimiškų maisto produktų bei amatininkų dirbinių. Iš visos Lietuvos suvažiavę sodininkai konsultavo pirkėjus augalų sodinimo ir priežiūros klausimais, patarė, kokius augalus rinktis aplinkos gražinimui.

Negailėjo patarimų

Kėdainių mugėje prekiavo ir sodininkas Kęstutis iš Babtų, kuris negailėjo gerų patarimų kėdainiečiams. Pirmiausia Kęstutis pastebėjo, kad sodmenų pasirinkimas mugėje – didžiulis. Ir tai labai patogu lankytojams, nes kuo didesnė pasiūla, tuo didesnės galimybės išsirinkti norimą augalą.

„Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuvos medelynai labai smarkiai tobulėjo, profesionalūs sodininkai sugeba užauginti ir pateikti rinkai tikrai kokybiškų sodinukų. Išsiplėtė ir augalų asortimentas. Pardavėjai jau moka sodmenis tinkamai pateikti, kad jie būtų apsaugoti nuo išdžiūvimo. Kita vertus, mugėse pirkėjams gali būti sudėtinga atskirti, kurie pardavėjai yra ir augintojai, o kurie – tik prekiautojai sodinukais, dažniausiai importuotais“, – samprotauja vyriškis.

Didžioji dalis sodinukų dabar parduodama su uždara šaknų sistema – vazonuose. D. Kuprijanovo nuotr.

Didžioji dalis sodinukų dabar parduodama su uždara šaknų sistema – vazonuose. D. Kuprijanovo nuotr.

Ne tik lietuviški

Pasak prekybininko, mugėse pateikiami tiek vietoje užauginti, tiek ir įvežtiniai augalai. Net medelynininkai kartais dalį medelių atsiveža iš kaimyninės šalies dėl lengvo ir greito uždarbio. Tiesa, įvežtinių sodinukų kokybės irgi nereikėtų labai peikti. Jų minusas gali būti tik tas, kad ne visos importinės veislės tinka auginti mūsų klimato sąlygomis.

Didžioji dalis sodinukų dabar parduodama su uždara šaknų sistema – vazonuose. Tai nemažas privalumas, nes tokius augalus galima sodinti praktiškai bet kada: nuo pavasario, kai atšyla žemė, iki vėlyvo rudens, kol ji užšąla. Iš vazonų išimti augalai lengvai pakelia persodinimą ir gerai prigyja. Kai kuriuos augalus galima sodinti ir žiemą, aišku, jeigu jie nebijo šalčių.

Su lapais

Bent vienus metus vazonuose augintus vaismedžius, vaiskrūmius į muges pardavėjai gali atvežti su lapais. Todėl, pasak Kęstučio, akivaizdu, ar augalai sveiki. Apžiūrėjus lapus galima nesunkiai pastebėti, ar vasarą ant jų nebuvo amarų, kitų kenkėjų: jeigu lapai lygūs, sveiki, be „skylučių“, vadinasi, kenkėjai jų nebuvo užpuolę. Gerai prižiūrimuose medelynuose auginamus jaunus sodinukus ligos taip pat puola gerokai mažiau, negu, pavyzdžiui, senus neprižiūrimus sodus. Gražūs, žali, be dėmių, švarūs lapai parodo, kad augalai tikrai sveiki. Vazonuose auginti ir su jais parduodami sodinukai visuomet yra brangesni negu plikomis šaknimis, tačiau ir mažesnė rizika, kad jie neprigis.

Dekoratyviniai augalai

Spalis yra tinkamas metas daugelio rūšių sodo ar dekoratyviesiems augalams sodinti. Tačiau ir šiuo atveju yra tam tikrų išimčių. Apie tai pirkėjams pasakojo dekoratyviniais augalais prekeiavusi prekybininkė Eglė.

„Spygliuočius patartina sodinti iki rugsėjo vidurio, kad jie iki šalčių dar spėtų įsišaknyti. Jeigu sodiname vėliau, rekomenduočiau pirmiausia labai gerai palaistyti žemę, o po to mulčiuoti jos paviršių. Mulčas apsaugos šaknis nuo šalčių. Geriau prigis tie spygliuočiai, kurie turi nemažai smulkių šaknelių. Jeigu augalai medelyne nebuvo daug kartų persodinti, o iškasti iš nuolatinės augimo vietos iš karto, jų šaknynas silpnesnis, sėkmingo prigijimo tikimybė yra mažesnė. Tačiau manykime, kad spalio pradžia dar yra paskutinis galimas ne pats blogiausias spygliuočių sodinimo laikas. Svarbiausia pasodinus – neduoti sušalti šaknims, ypač sausoms“, – kėdainiečiams aiškino iš Kėdainių rajono atvykusi prekybininkė Eglė.

Pasak moters, taisyklė, kad pasodintą augalą reikia gausiai palaistyti, galioja visais atvejais.

 

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

 

www.rinkosaikste.lt

Rekomenduojami video