Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Meškinis česnakas – prieskonis, maistas ir vaistas
Po šiemetės žiemos, kurios praktiškai nebuvo, anksti sužaliavo meškiniai česnakai. Tad kai kas jau prisiskina vertingų šio augalo lapelių. Jų maistui, prieskoniams ir vaistams reikia prisiskinti iki augalo žydėjimo. Paprastai meškinis česnakas pradeda žydėti gegužę.
Botanika Meškinis česnakas – amarilinių šeimos, česnakų genties daugiametis svogūninis augalas. Užauga iki 15–20 cm aukščio. Augalo stiebas – stačias, tribriaunis, kartais apvalus. Lapai – pamatiniai, plokšti, pailgai lancetiški, 15 cm ilgio ir 3–5 cm pločio. Žiedai žvaigždiški. Vainiklapiai balti. Vaisius – tribriaunė rutuliška dėžutė. Sėklos beveik rutuliškos. Meškiniai česnakai dauginasi sėklomis ir svogūnėliais. Auga ūksmėtuose lapuočių miškuose, mėgsta apydrėgnius, derlingus dirvožemius. Meškinis česnakas nuo 1962 m. buvo įrašytas į Lietuvos Raudonąją knygą, bet 2019 metų šios knygos augalų sąraše meškino česnako jau nebėra.

Vaistams

Vaistams naudojami lapai. Lapuose yra 40–50 mg askorbo rūgšties. Yra eterinio aliejaus, cukraus, gleivių, organinių rūgščių, mineralinių ir kitų vertingų medžiagų. Liaudies medicinos žinovai sako, kad meškiniu česnaku galima gydyti vos ne visas ligas. Meškinis česnakas numuša karštį, malšina kosulį, tinka nuo reumato, varo kirmėles, gydo skydliaukės sutrikimus, švelniai tonizuoja skrandį, gerina virškinimą ir apetitą, valo kraujo indus... Kasdien geriant po 10–12 spiritinės ištraukos lašų pagerėja atmintis, sustiprėja apsauga nuo aterosklerozės, nebepučia pilvo, pranyksta diegliai, prapuola inkštirai, sumažėja aukštas kraujospūdis... Meškinio česnako prisivalgius, nurimsta širdis, saldesnis būna miegas, geriau gyja žaizdos... Tvirtinama, kas česnakų lapų sultys gelbsti net nuo onkologinių ligų. Žinomas reikalas: liaudies medikai moka vaistinius augalus pagirti, išaukštinti. Tad į žolininkų patarimus, kaip vienu ar kitu augalu pasigydyti, reikia žiūrėti atsargiai. Pasitarti su gydytojais.

Patinka ir meškoms

Pasakojama, kad meškinis česnakas vadinamas meškiniu, nes jį labai mėgsta meškos. Neva meškos po žiemos miego nesugeba tvirtai atsistoti ant kojų. Todėl šliaužia ieškoti jų vardu pavadintų česnakų. Užkremta lapų. Ir atsigauna. Kiek lapų reikia suvalgyti žmogui, kad jis pasijustų žvalus ir sveikas, kaip ridikas? Žinovai sako: valgyti tiek, kiek priima organizmas, kol skanu. Persistengti nereikia, viską reikia valgyti su saiku. Česnako lapus galima valgyti su duona, užtepta sviestu. Galima pasidaryti vienų lapų salotų su grietine. Galima maišyti su kitomis daržovėmis. Tinka prie mėsos bei žuvies patiekalų. Skanu su virtais kiaušiniais ar kiaušiniene. Aiškinama, kad meškiniui česnakui galių suteikia chlorofilas, nes jis stimuliuoja žmogaus organizme kraujo kūnelių gamybą. Chlorofilo daugiausia būna sodriai žaliuose laukiniuose ir sodo augaluose. O meškinis česnakas – būtent toks – gražiai žalias. Pirmūnas tarp pavasario augalų.

Populiarus augalas

Meškinis česnakas garbinamas visame pasaulyje. Sibire jis vadinamas čeremša. Taigos gyventojai ne tik patys česnakus vartoja, bet veža juos į Šiaurę, kur česnakai neauga. 1989 metais Amerikos žolininkų bendruomenė meškiniui česnakui suteikė „Česnakinių žvaigždės“ titulą. Europos medicininių augalų žinovai 1992 metais šį augalą pavadino „Metų augalu“. Nors meškinis česnakas jau nebėra itin saugotinas augalas, bet su juo miške derėtų elgtis pagarbiai. Nenuplėšyti nuo vieno kupstelio visų lapų, be reikalo nerauti svogūnėlių. Nors galima česnakų plantacijose svogūnėlių išsikasti ir pasodinti savo sodo pavėsyje ar netolimame miškelyje. Kauno sveikatos mokyklėlės žoliautojai prieš kelerius metus prisirovė česnakų jų augimvietėje ir svogūnėlius išvežiojo bei pasodino net dvidešimt penkiose Lietuvos vietovėse, tinkančiose šiam augalui augti. Tvirtinama, kad meškinis česnakas moka daugintis ir sėklomis, bet šio augalo augintojai sako, kas ne visada iš sėklų pavyksta jį įveisti. Nesudygsta sėklos naujoje vietoje, o svogūnėliai lengviau prigyja. Meškinis česnakas mėgsta apydrėgnius ūksmėtus lapuočių miškus, derlingus dirvožemius. Meškinis česnakas dar vadinamas Mėnulio augalu, tad derėtų jį sodinti daliniame pavėsyje – tokiame, kad naktį česnakas galėtų matyti Mėnulį.

Pranoksta daržo česnakus

Meškinis česnakas yra mūsų daržo česnakų giminaitis. Tad meškinis česnakas turi visus paprastojo, mūsų daržuose auginamo česnako gerumus. Tačiau miško augalas pranašesnis už daržo augalą. Mat kai kurių vertingų medžiagų miško augalas turi net 20 kartų daugiau nei daržo česnakas. Taigi: meškinis česnakas yra labai galingas, o jo skonis malonesnis ir švelnesnis nei naminio česnako.

Atsargos

Šviežių meškinio česnakų lapų atsivalgius, galima jų pasiruošti atsargai. Galima lapų užsiraugti – panašiai, kaip raugiame agurkus ar kopūstus. Galima ir užsišaldyti. Galima išspausti iš lapų sultis ir jas konservuoti medumi. Galima pasidaryti česnakų trauktinės. Tam butelį iki kaklelio reikia prikimšti lapų ir užpilti 38–40 laipsnių alkoholiu. Dvi savaites laikyti šviesoje vietoje. Kai lapai pašviesės, jau bus galima kasdien su vandeniu gerti po 10–15 lašų. Bus šviesiau akyse. Česnakas pasidalins jėgomis, kurias iš miško gavo mėnesėtomis naktimis ir ūksmėtomis dienomis.
  Feliksas GRUNSKIS
Rekomenduojami video