Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lauko pomidorų derlius gali nustebinti savo gausa ir skoniu

Šiltnamis – tarytum antrieji namai daržininkams vasarą. Ypač turint nuosavą sodybą, kurioje daugelis sodininkų yra įsirengę ir daržus. Dažnai daržininkai, norintys užsiauginti didelį kiekį kuo įvairesnių daržovių, į gana mažą plotelį spraudžia kiek įmanoma daugiau daigų. Tuo tarpu pomidorai gali kuo puikiausiai augti ir derėti po atviru dangumi. Lauko pomidorų derlių skinantys daržininkai tikina, kad atvirame grunte išauginti pomidorai skanesni, kvapnesni, jų priežiūra daug paprastesnė.

Skanesni ir ryškesni

Nors pomidorai tituluojami šiltnamio karaliais, vis dažniau ryžtamasi dalį jų auginti lauko lysvėse. Vieni pomidorus raškyti po atviru dangumi yra priversti, nes paprasčiausiai neturi šiltnamio arba jame nebeužtenka vietos, kiti juos augina lauke, nes saulės voniose besimaudantys pomidorai kur kas aromatingesni už sunokusius šiltnamyje. Tačiau vyrauja nuomonė, kad pomidorus auginti lauke – sunkus ir iššūkių kupinas darbas.

Vis dėlto, socialinio tinklo „Instagram“ paskyroje „Spalvotas daržas“ šis mitas sėkmingai griaunamas. Šio profilio šeimininkė Donata Jankauskienė, patyrusi pomidorų augintoja iš Naujamiesčio (Panevėžio r.), turi daugiau argumentų, kodėl lauko lysvėse turėtume palikti erdvės ir pomidorams. Pasak jos, atvirame grunte auginami pomidorai reikalauja mažiau priežiūros, sunokę vaisiai – skanesni, ryškesnių spalvų. Dar daugiau – Donata pastebėjo, kad jei šiltnamyje oro temperatūra pakyla aukščiau 30 laipsnių, išdega pomidorų žiedai ir jie tampa tušti, o lauke augantiems pomidorams per visą jos auginimo praktiką taip dar nė karto neatsitiko.

Pirmąjį pomidorų derlių lauke Donata skynė prieš 7 metus. Kaip ji pati pasakoja, kortos susiklostė jos naudai, nes pasitaikė itin dėkinga vasara – nebuvo didelių liūčių, nekepino ir kaitra. „Auginti pomidorus lauke pradėjau dar 2015 metais. Juos pasodinau į lysvę už šiltnamio, nes turėjau atliekamų daigų. Tai buvo gerai saulės apšviesta vieta su priedanga nuo vėjo. Atsimenu, tada pasodinau apie 15 daigų. Labai pasisekė, nes pasitaikė dėkinga vasara, užaugo geras derlius“, – prisimena Donata.

Paprastesnė priežiūra

Augintoja pastebi, kad stereotipiškai dalis daržininkų yra įsitikinę, jog lauke pomidorų derlius prastesnis, su jais yra daugiau darbo, tenka dažnai juos lieti, ravėti. Nemažai žmonių vis dar tiki, kad lietuviškos vasaros lauko pomidorams per vėsios. Tačiau Donatos praktika rodo, kad, vis dėlto, daugiau nugarą lenkti tenka šiltnamiuose, o lauke užaugintas derlius gausumu ir skoniu ne tik nenusileidžia, bet kai kada ir aplenkia pomidorus iš šiltnamio.

Pirmiausia pašnekovė bando paneigti vyraujančią nuomonę dėl laistymo ir ravėjimo. Visus lauke auginamus pomidorus ji mulčiuoja nupjauta žole. Tai ne tik papildo dirvą vertingomis maistinėmis medžiagomis, bet ir padeda drėgmei neišgaruoti. Taip pat pridengtoje dirvoje išdygsta tik viena kita piktžolė. „Lauko pomidorų praktiškai nelaistau. Gerai žinoma, kad pomidorai nemėgsta perteklinės drėgmės, dėl to atsiranda pagrindinės jų ligos. Lauko pomidorus laistau saikingai. Kai pomidorai pradeda nokti, lieti nustoju. Vis patikrinu dirvą ir jeigu labai trūksta vandens – palieju, bet tikrai tą reikia daryti protingai“, – pabrėžia Donata.

Pasak Donatos, labai svarbu, kad pomidoro šaknynas būtų stiprus ir pats ieškotų vandens, todėl perteklinė drėgmė jiems pavojinga. Taip pat labai svarbu įvertinti, kokiame dirvožemyje pomidorai augs. „Pas mane priemolis. Jis yra tobulas daržininkauti, nes išlaiko ne tik drėgmę, bet ir maistingas medžiagas. Tuo tarpu smėlis, priesmėlis – ne, ir šiuo atveju jau reikia papildomai laistyti, pamaitinti augalus. Maitinti reikėtų nuo ankstyvo pavasario žolių raugu. Tai tyras azotas žaliajai masei auginti. Vėliau jo tiek nereikia. Rekomenduoju daugiau naudoti kalį ir kalcį, t. y. pelenus“, – apie pomidorų priežiūrą, juos auginant lengvoje priesmėlio dirvoje lauke, pasakoja D.Jankauskienė.

Ji atkreipia dėmesį ir į kitą svarbų niuansą. Šiltnamyje daigus reikia sodinti didesniais tarpais tam, kad vėjas prapūstų lapiją, nesikauptų drėgmė. O štai auginant lauke galima šiek tiek laisviau sužaisti planuojant jų išdėstymą, nes vėjas natūraliai vėdina augalus ir šio proceso papildomai reguliuoti nereikia.

Kada sodinti?

Pomidorus į daržą perkelti derėtų tik praėjus šalnų pavojui. Geriausias laikas – gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje. Donata pomidorus rikiuoja ne pagal eilę, o kas 50 cm šachmatų išsidėstymo tvarka. Į sodinimo vietą jį įberia arklio mėšlo, žuvies miltų, pelenų ir kalio magnezijos. Praėjus kelioms dienoms, kai daigų šaknys dirvoje jau įsitvirtina, kalami maždaug 1,5 m ilgio atraminiai kuoliukai. Augintoja pastebi, kad tos pačios veislės pomidorai, auginami šiltnamyje, užauga kur kas aukštesni nei lauke.

Lauko pomidorams taip pat reikėtų gerai parinkti kaimynystėje augančius augalus. Ji pataria šalia pomidorų nesodinti bulvinių šeimos atstovų: bulvių, baklažanų. Ji pastebi, kad kolorado vabalai itin mėgsta baklažanus, tačiau jų kiaušinėlių randa ir ant pomidorų lapų, todėl šie giminaičiai neturėtų augti vienas šalia kito.

Grūdinti pamažu

Jeigu pomidorų sėja augimui šiltnamyje prasideda kovą, tai sodinimui lauke daržininkai juos pradeda sėti tik balandžio pradžioje. Artinantis laikui daigus sodinti į atvirą gruntą, reikėtų nepamiršti jų grūdinti, t. y. pamažu pratinti prie buvimo lauke. Anot Donatos, jeigu daigus pačiupsime nuo palangės ir iškart išnešime į lauką, daigai patirs didelį šoką. Taip nutinka ne tik dėl staigių temperatūrinių svyravimų, bet ir dėl saulės spindulių intensyvumo. Daugelio mūsų namuose yra įdėti plastikiniai langai su selektyviniu stiklu, kuris praleidžia mažiau saulės spindulių. Tokiu būdu ant palangės augantys daigai apsaugomi nuo intensyvios saulės spinduliuotės.

„Ant palangės daigai būna ne tamsiai žali, o salotiniai. Juos iškart išnešus į lauką, ant tiesioginės saulės, daigai greitai nudega. Neseniai viena moteris manęs paklausė, kodėl jos į šiltnamį išnešti pomidorai buvo „išberti“ baltais taškeliais. Per naktį susidarė kondensatas, o ryte išlindusi „aštri“ saulė išdegino vandens lašelius“, – būti atsargiems grūdinant daigus pataria pašnekovė.

D.Jankauskienė: „Lauko pomidorų praktiškai nelaistau. Gerai žinoma, kad pomidorai nemėgsta perteklinės drėgmės, dėl to atsiranda pagrindinės jų ligos. Lauko pomidorus laistau saikingai. Kai pomidorai pradeda nokti, lieti nustoju. Vis patikrinu dirvą ir jeigu labai trūksta vandens – palieju, bet tikrai tą reikia daryti protingai.“

Tačiau jeigu turimas šiltnamis yra apšiltintas, pavyzdžiui, jo vidus aptrauktas agroplėvele, daigus jau dabar galima nešti iš kambario ir pradėti juos grūdinti. Donata sako, kad agroplėvelė saugo ne tik nuo saulės nudeginimo, bet ir nuo šalčio naktį. Taip pat pomidorus galite sukrauti į putplasčio dėžes, kurios padės jiems išlaikyti šilumą per naktį.

Genėjimas – ne lapų skabymas

Lauke augančius pomidorus taip pat reikėtų nepamiršti laiku genėti. Tačiau pašnekovė pastebi, kad retinant tiek šiltnamyje, tiek lauke augančius pomidorus vis dar daroma nemažai klaidų. „Pomidorų genėjimas – pašakių, o ne lapijos šalinimas. Tai labai svarbu įsidėmėti, nes lapai augalams duoti ne šiaip sau. Juk agurkams, vyšnioms nenuskiname lapų, kad būtų gausesnis derlius. Lapus galima pradėti genėti tada, kai jau noksta vaisiai. Vieną kartą internete pamačiau pritrenkiantį vaizdą: pomidoras tik pradėjęs megzti žiedus jau buvo visiškai nuskustas. Tai iš tiesų žalinga praktika, niekam nepatarčiau taip pomidorų auginti. Lauke auginamiems pomidorams reikėtų suvaldyti tik „pažastėles“. Kaip žinoti, kada laikas genėti? Pašakius stebime praktiškai kiekvieną dieną, kaskart lankydamiesi darže. Duosiu pavyzdį: įsivaizduokite, kad auginame smulkiavaisius pomidorus „Black Cherry“. Juos galime auginti ir keturiais stiebais, o štai stambesnių veislių pomidorus – dviem“, – paaiškina D.Jankauskienė.

Specialiai nesaugo

Jeigu šiltnamyje augantys pomidorai apsaugomi nuo vėjo, stiprių liūčių ar krušos, kaip saugoti lauke derančius pomidorus? O gal saugoti neverta? Donata pastaraisiais metais lauke augina dvigubai daugiau pomidorų nei šiltnamyje ir, kaip pati sako, leidžia gamtai nuspręsti, kurie daigai bus ištvermingiausi. Pernai šiltnamyje ji augino 30 daigų, o lauke – 70.

„Pomidorų visada pasisodinu daugiau, kad jeigu kas nors nutiktų daigams šiltnamyje, turėčiau jų lauke, ir atvirkščiai. Specialiai lauko pomidorų nedengiu, jie ir be priedangos gerai auga. Tačiau, aišku, jei turėčiau pietinę ūkinio pastato sieną, būtų idealu prie jos pasodinti pomidorus. Tai jiems būtų ne tik užuovėja, bet ir gera atrama“, – svarsto D.Jankauskienė.

Veislių nesureikšmina

Pasiteiravus, kokios pomidorų veislės auginimui lauke tinka labiausiai, Donata sako per daug dėmesio į veisles nekreipianti. Praktiškai visi jos auginti daigai puikiai prisitaikė prie augimo sąlygų be priedangos. Tačiau jai itin didelį įspūdį paliko „Dwarf“ pomidorai. Tai nykštukinė įprastų pomidorų versija, puikiai auganti tiek atvirame grunte, tiek vazone. Teigiama, kad „Dwarf“ pomidorai užauga iki 60–140 cm aukščio, yra tamsiai žalios spalvos, raukšlėtos, tačiau tvirtos lapijos ir stiebo. Jų sukrauti vaisiai gali sverti net 0,5 kg. „Auginau „Desperado“ veislę. Šakos net lūžo nuo pomidorų! Matau, kad sėklų pardavėjai surašo, jog vienos sėklos labiau skirtos laukui, kitos – šiltnamiui, bet, iš tikrųjų, to labai nesureikšminu. Pas mane auga visi daigai. Dabar pas mus tikrai šiltos vasaros. Su sunkumais susiduria tie, kurie augina sibirines pomidorų veisles, nes jiems reikalingas kiek vėsesnis klimatas“, – įsitikinusi daržininkė.

Tradicijos neišsižada

Kol kas laikosi vėsus ir lėtai įsibėgėjantis pavasaris, tačiau Donata sako, kad ir šiais metais nesiruošia laužyti tradicijų – dalis pomidorų iš jos vyro pastatytos daigyklos keliaus į daržo lysves. Šį pavasarį ji išaugino 350 daigų, maždaug 100 jų planuoja pasilikti sau.

„Gyvenu Naujamiestyje ir jau tapo įprasta, kad vietos žmonės prašo iš manęs daigų, nes jie stiprūs, kokybiški. Tačiau šiemet buvau suabejojusi, ar dar juos auginsiu kitiems, nes pabrango auginimo kaštai. Reikia šildyti daigyklą, pirkti vazonėlius, substratą. Tačiau žmonės mane įkalbėjo sėti, daigai užaugo puikiai. Juos jau perkėliau į šiltnamį. Jeigu nebus didelio šalnų pavojaus, jų atgal į daigyklą nebenešiu“, – šiltų orų tikisi patyrusi daržininkė D.Jankauskienė.

Rekomenduojami video