Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lauko apšvietimu galima sukurti naktinę pasaką

Gražaus ir tvarkingo lauko apšvietimo nori daugelis. Jis sutemus ne tik padeda jaustis saugiau, bet ir visam kiemui suteikia puošnumo, jaukumo. Vis dėlto, dažnai šis darbas atidėliojamas laikantis įsitikinimo, kad tai atsieis be galo daug laiko ir pinigų. Tačiau žinant, kur ir ką norite apšviesti, tai nesunkiai galima padaryti ir per daug neišlaidaujant.

Gražus vaizdas iš abiejų pusių

Jonavos rajone sodybą turintis Rolandas Zvicevičius prieš keletą metų ją renovavęs pastebėjo, kad iki pilno paveikslėlio jam šio to trūksta. Pasitaręs su žmona jis nusprendė, kad paskutinius potėpius uždėtų gražus ir tvarkingas lauko apšvietimas. „Pirmiausia susitvarkėme namo apšvietimą, bet aiškiai matėme, kad trūksta akcento ir kieme. Nuvedėme kabelį per pievą. Prieš kasant šviestuvus pastatėme, nes norėjome pamatyti, kaip jie atrodo nuo įvažiavimo. Mums norėjosi, jog apšvietimas būtų gražus akiai ne tik iš terasos, bet ir nuo įvažiavimo pusės, kad ir svečiams vaizdas atrodytų estetiškai“, – pasakoja Rolandas.

Darbus pasidarė patys

Nors vyrauja nuomonė, kad įsirengti kokybišką lauko apšvietimą brangu ir nepatogu, nes reikia kasti gilias tranšėjas kabeliams, pašnekovas sako, kad tokios kalbos – mitas. Vyriškis sako, kad apšvietimą įsirengė pats su šeima: žmona su vaikais kasė negilius griovelius, o jis tiesė kabelį. „Mūsų vejai jau 6–7 metai, taigi, ji buvo visiškai susiformavusi. Ją labai kruopščiai prižiūrime, tačiau nepaisant susiformavusio pakloto, žmona su dukra kastuvėliu gražiai pakėlė velėną ir kabelis atsigulė į 7 cm gylį. Jokių ekskavatorių mums neprireikė, žolė kuo puikiausiai prigijo, praktiškai nė nesimatė, kad žemė buvo judinta“, – dėsto R.Zvicevičius.

Kelių šimtų eurų investicija

Lauko šviestuvus Rolandas bandė priderinti prie lauko augalų formos, dydžio. Jo sūnus juos įsigijo atsitiktinai, važiuodamas namo iš Vilniaus. „Mano sūnus studijuoja Vilniuje ir pakeliui užsuko į „Ermitažą“. Jis pastebėjo labai gražaus dizaino lauko šviestuvus. Kaina buvo labai gera, vienas šviestuvas kainavo gal tik 16 eurų. Juos derinome prie augalų dydžio. Taip nupirkome kelių aukščių šviestuvus. Aišku, galima įsigyti specialiai kalvių kaldintus, tačiau maniškiai niekuo nesiskiria nuo brangių rankų darbo šviestuvų“, – sako savo pasirinkimu patenkintas pašnekovas.

Rolandas pasakoja lauko ir terasos apšvietimą įsirengęs ramiai, be didelės skubos. Jis skaičiuoja, kad bendrai tam skyrė iki 200 eurų. „Nerealiausia stebėti apšvietimą rudenį, žiemą. Šią žiemą, kai buvo daug sniego, vaizdas priminė pasaką. Visa šeima negalėjome atsigėrėti vaizdu kieme“, – šypsosi R.Zvicevičius.

Kokius šviestuvus statyti ir kaip apšviesti – kiekvieno šeimininko išmonės reikalas.

Suteikia saugumo

Kad apšvietimas turi derėti prie namo fasado bei aplinkos, sutinka ir „Ermitažo“ komercijos vadybininkė Almė Kavaliauskienė. Jos teigimu, prieš renkantis lauko žibintus, tereikia apsispręsti, kokį stilių norėsite išlaikyti – modernų ar klasikinį. Visi apšvietimo elementai, pageidautina, turėtų išlaikyti vieningą kompoziciją.

Dažniausiai sodybose apšviečiami varteliai, įvažiavimas, įėjimo durys, garažo vartai, kiemas ir atskiri jo elementai: sodas, baseinas, fontanas, medžiai, krūmai, terasa, laiptai, takeliai sode ar aplink namą, pirtį.

Ne mažiau svarbu apgalvoti, kurias valdos vietas norėtumėte apšviesti papildomai, sukuriant didesnį saugumo jausmą. Pasak specialistės, dažnas pasirinkimas sodybose – šviestuvas su judesio sensoriais. Tokie šviestuvai labai populiarūs, nes padeda sutaupyti elektros energijos. Ieškant sau tinkamiausio sprendimo, svarbu pasidomėti, kokiu atstumu šviestuvai veiks. „Naujo tipo šviestuvai su sensoriumi, kurie nefiksuojant judesio prisitemdo iki 10–20 proc., suteikia daugiau saugumo, nes budinti šviesa nepalieka aplinkos tamsoje, o užfiksavus judesį įsižiebia pilnu pajėgumu“, – sako pašnekovė.

Daugiau dėmesio ne formai, o šviesai

Pasak interjero ir apšvietimo dizainerės Akvilės Muliuolytės, atsižvelgiant į namo architektūrą ir langų išsidėstymą, išdėstomi sieniniai šviestuvai, apšviečiantys fasadą. „Šiuo metu daugiau dėmesio skiriama ne šviestuvo formai, o jo skleidžiamai šviesai. Ieškančius įdomesnių sprendimų sudomina šviesos linijos, apskritimu sklindanti šviesa, jos kuriamas piešinys ar labai siauros optikos šviestuvai, skirti langų angoms apšviesti“, – sako A.Muliuolytė.

Jos teigimu, mediniam fasadui šviestuvai galėtų būti išraiškingesni savo forma. Tai galėtų būti žibintai su stogeliais, pagaminti iš žalvario. Į tokius žibintus galima įsukti labai jaukią šviesą skleidžiančias filamentines LED lemputes – skaidraus stiklo su aukso spalvos siūlu. O štai mūriniam fasadui dažniausiai pasirenkami stačiakampio formos, juodo ar pilko aliuminio sieniniai šviestuvai, tačiau čia jau atsižvelgiama į šviesos sklidimo kampą.

Pasitikslinkite hermetiškumą

Interjero ir apšvietimo dizainerės teigimu, renkantis lauko šviestuvus būtina atkreipti dėmesį į jo hermetiškumą, t. y. IP klasę. Šviestuvą su IP44 ar IP54 galima montuoti tik ant fasado, įleidimui į trinkeles turėtų būti IP65, o įleidimui į žemę – tik IP68. „Šiuo metu populiaru ant fasado montuoti atskirą sutemų daviklį, įjungiantį visus fasado šviestuvus temstant ir išjungiantį auštant. O su integruotais judesio davikliais dažniausiai pasirenkami nedideli prožektoriai virš garažo angų, sandėliukų durų“, – sako A.Muliuolytė.

Apšvietimą rinktis pagal planuojamą veiklą

Vasarojant norime kuo išradingiau pasipuošti terasas, balkonus. Kaip teigia „Ermitažo“ ekspertė, renkantis šviestuvus verta atkreipti dėmesį ir pritaikyti to paties dizaino bei funkcionalumo gaminius. Tokie šviestuvai taip pat privalo būti aukštesnės apsaugos nuo drėgmės ir dulkių klasės.

„Kad vasarą būtų smagiau leisti vakarus terasoje ar balkone, rekomenduojame iš anksto pagalvoti, ką dažniausiai planuojate veikti kai jums bus reikalinga šviesa. Jei labiau mėgstate atsipalaiduoti ir ramiai leisti vakarą po sunkios darbo dienos, patarčiau atkreipti dėmesį į netiesioginės šviesos sprendimus, kurie kurs romantišką aplinką, padės atsipalaiduoti. Tuo atveju, jei manote, kad dirbtinės šviesos poreikis yra didesnis ir jos kiekis vakare svarbus jūsų veiklai, geriau rinkitės tokius šviestuvus, kurie skleidžia tiesioginę šviesą ir geriau apšviečia terasą ar balkoną“, – apšvietimą derinti pagal planuojamas veiklas terasoje pataria A.Kavaliauskienė.

Jos teigimu, idealiausias variantas – kombinuotas sprendimas, kai naudojami abiejų tipų šviestuvai ir jungikliu galima pasirinkti norimą šviesos kiekį bei tipą.

Terasoje – 16 mln. spalvų

Terasoms daugiau jaukumo ir šventiškumo suteiks girliandos „Vakarėlio lemputės“. Šios LED lemputės itin populiarios, nes naudoja nedaug elektros energijos.

Jei norite dar daugiau šventiškos nuotaikos, rinkitės išmaniąsias lemputes, siūlančias net 16 mln. spalvų. „Galimybė valdyti 16 mln. skirtingų spalvų, pritemdyti, sukurti dinamišką spalvų keitimąsi ar tiesiog automatiškai išjungti šviesą tam tikru metu – visa tai įmanoma, jei terasos apšvietimui panaudosite LEDVANCE SMART+ Wi-Fi lemputes. Tereikia, kad Wi-Fi pasiektų jūsų terasos ribas, ir į išmanųjį įrenginį atsisiųsti LEDVANCE SMART+ Wi-Fi programėlę. Čia prasideda neribotos apšvietimo valdymo galimybės. Romantiškas vakaras su antrąja puse, energingas vakarėlis su draugais, o gal ramus saulėlydžio sutikimas su knyga – visais atvejais nesunkiai sukursite tam tinkamą nuotaiką ir jūsų laikas terasoje įgaus daugiau atspalvių“, – išnaudoti šiuolaikinių technologijų sprendimus terasos apšvietimui rekomenduoja „Ermitažo“ komercijos vadybininkė.

Jei terasa gerai apšviesta saulės spindulių, galite naudoti saulės energija pakraunamus šviestuvus. Jų yra įvairiausių formų, dizainų, pakabinamų ir pastatomų.

Norintiems išsiskirti

Lauko apšvietimui vienas populiariausių sprendimų – pastatomi apvalūs „Eglo Monterolo“ šviestuvai. Galima rinktis jų apšvietimo atspalvį: įsukus išmaniąsias lemputes, naktinis kiemas sužibs įvairiausiomis spalvomis. Juos galima pastatyti terasoje ir kitose lauko erdvėse. „Šios lempos itin madingos. Tiek vasaros, tiek žiemos vakarais, joms įsižiebus kiemas atrodo stilingai, traukia visų dėmesį“, – apie populiarėjančius išskirtinius apšvietimo būdus pasakoja A.Kavaliauskienė.

Takelių apšvietimas

Pasiteiravus, kokie sprendimai labiausiai tinka norint paryškinti takelius, apšvietimo dizainerė A.Muliuolytė pabrėžia, kad būtina atsižvelgti į želdinių dydį. Jeigu takeliai apželdinti aukštesniais augalais, labiau tiktų pastatomi stulpeliai, jei augalai žemesni – gali būti įleidžiami. Bet reiktų atkreipti dėmesį, kad stulpelio hermetiškumas gali būti IP44, tačiau į trinkeles įleidžiamas šviestuvas jau turi būti itin hermetiškas (IP65–IP68), taip pat geriau, kad jis būtų pagamintas iš nerūdijančio plieno.

Populiariausias sprendimas

Interjero ir apšvietimo dizainerė A.Muliuolytė pastebi, kad LED apšvietimas dabar yra labiau taisyklė nei išimtis. Jau yra gamintojų, kurie kitokių nei LED šviestuvų nebegamina. Ji pabrėžia, kad renkantis LED šviestuvą reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į jo galingumą, bet ir į faktinį atiduodamą šviesos srautą, matuojamą liumenais (lm). „Pigūs gamintojai gali nurodyti tik nominalų LED šaltinio šviesos srautą, tačiau iš šviestuvo, priklausomai nuo jo korpuso ir gaubto, gali išeiti perpus mažiau šviesos. Taip pat LED šviestuvo tarnavimo laikas turėtų būti bent 30 tūkst. valandų“, – primena interjero ir apšvietimo dizainerė.

Apšvietimo spalva gali padėti sukurti ir pageidaujamą atmosferą. Pasak jos, jaukiam ir šiltam apšvietimui spalvos spektras turėtų būti 2 700 Kelvinų (K). Jei namas modernus, šviesos spektras galėtų būti šiek tiek neutralesnis, bet taip pat gana šiltas – 3 000 K. 4 000K šviesa bus dar šaltesnė.

Kad LED šviestuvai šiandien tapo populiariausiu sprendimu kuriant lauko apšvietimą, sutinka ir „Ermitažo“ specialistė. Žmonės atranda pagrindinius jų privalumus – taupumą ir ilgaamžiškumą. Be to, jų pasirinkimas itin platus: skirtingos formos, stiliai ir šviesos srautas. Tai suteikia vartotojams platų galimybių spektrą, kaip efektingai ir efektyviai apšviesti net ir didelę teritoriją, pradedant interjeru, baigiant lauko žibintais.

Nušvieskite ir želdinius

Dažnai sode ar sodyboje puikuojasi tam tikri neeiliniai objektai, puošiantys visą valdą. Dažnai tai seni, išskirtiniai medžiai, krūmai. Medžiams apšviesti galima naudoti įsmeigiamus prožektorius arba į žemę įleidžiamus reguliuojamos optikos šviestuvus. „Jei norima apšviesti aukštą ploną kamieną, šviestuvų kampas turėtų būti siauras – 10–15 laipsnių. Norint apšviesti medžio lapiją, reikėtų platesnio (45–60 laipsnių) šviesos kampo. Krūmynus sode įprasta apšviesti į žemę įsmeigiamais prožektoriukais, bet jei norėtųsi įdomesnių sprendimų, galėtų būti išlankstomos ir krūmuose paslepiamos vielutės su LED „akutėmis“, – pasirūpinti tinkamu želdinių apšvietimu ragina pašnekovė.

Greitas ir patogus sprendimas

Neturintiems galimybių skirti papildomų lėšų kabeliams tiesti, bet jaukaus ir gražaus apšvietimo norintiems čia ir dabar, A.Kavaliauskienė primena patogią alternatyvą – saulės energija įkraunamos lempos. Tai greitas ir nebrangus sprendimas negalintiems skirti lėšų ar laiko apšvietimo įrengimui. Tamsiu paros metu jos šviečia naudodamas per dieną sukauptą saulės energiją.

Veikimo trukmė priklauso nuo geografinės vietovės, oro sąlygų ir metų laiko. Su visiškai įkrauta baterija šviestuvas tamsoje švies iki 6 valandų. „Todėl labai svarbu jiems parinkti tinkamą vietą – ten, kur jie gaus daugiausiai saulės šviesos. Pigūs šviestuvėliai skleidžia mažiau šviesos, jie daugiau atlieka dekoratyvinę funkciją pažymint takelių ribas ir pan. Tačiau yra saulės šviestuvų (paprastai jie brangesni), kurie skleidžia pakankamai šviesos ir apšviečia visą aplinką. Kad ilgiau tarnautų, rekomenduojame juos naudoti tik sezono metu“, – pabrėžia „Ermitažo“ komercijos vadybininkė.

Rekomenduojami video