Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kuo aitresni, tuo tvirtesni

„Šiais metais užsiauginome daug svogūnų. Manėme, kad valgysime juos iki pavasario. Deja, pradėjo gesti  roputės, minkštėti ir ruduoti. Ką daryti?“ – klausia Valė iš Kaišiadorių r.

Atsako agronomė Regina Sereikienė.

Vasaros dabar tokios, kad augalai priversti arba skursti dėl šalčio, arba leipti nuo karščio. Daržininkai žino, kad auginami esant didelei temperatūros kaitai svogūnai vėliau blogiau laikosi. Ne vienas pastebėjo, kad prapjovus, regis, sveiką svogūną, jo viduje būna keli rudi žiedeliai. Nesunku atspėti, kad jam formuojantis buvo lietingi orai, o vėliau atšilo ir augalas augo toliau. Jei norima laikyti svogūnus ilgiau, reikėtų labai rūpestingai perrinkti derlių. Svogūnų galvos turi būti švarios, kietos ir padengtos sausa bei glotnia luobele. Juos geriausia laikyti kambario temperatūroje, tamsioje ir gerai vėdinamoje vietoje. Aitresni svogūnai išsilaiko ilgiau, nes aitrumą suteikiančios medžiagos yra geri konservantai. Vadinamieji salotiniai, desertiniai, saldieji svogūnai laikosi daug blogiau. Juos reikėtų kuo greičiau suvartoti.

Svogūnus reikia laikyti toliau nuo bulvių, nes jos skleidžia etileno dujas ir sugeria drėgmę.

Nuo neigiamų aplinkos veiksnių svogūno ropelę gerai apsaugo labai glaudžiai susluoksniuoti, nepažeisti viršutiniai sausi lukštai. Įvairių rūšių svogūnų sudėtyje yra 65–90 proc. vandens ir 2–6 proc. angliavandenių. Netinkamai juos laikant sudaromos puikios sąlygos įvairiems mikroorganizmams veistis. Saikingas tręšimas svogūnų laikymui įtakos neturi.

Ropiniai svogūnai sušąla –2–3°C temperatūroje, todėl labai svarbu, kad patalpose, kuriose jie saugomi, temperatūra būtų ne žemesnė kaip 0–3°C. Laikomos šiltai, + 18–22°C temperatūroje, svogūnų ropelės išsilaiko taip pat neblogai, tik gyvybiniai procesai jose vyksta daug intensyviau, todėl gali greičiau sudygti. Laikomi žemoje temperatūroje svogūnai prieš laiką nesudygsta ir nesuserga puviniu.

Reikia žinoti, kad kuo ilgiau svogūnai laikomi žemoje temperatūroje, tuo vėliau ir smulkesni užauga jų laiškai. Santykinis drėgnumas taip pat turi įtakos. Sausas oras, kaip ir žema temperatūra, trukdo plisti ligoms, tačiau iš svogūnų išgaruoja daugiau vandens. Todėl oro drėgnumą reikia derinti su temperatūra. Laikant šiltai, oras turi būti sausesnis, o šaltai – drėgnesnis.

Svogūnus galima laikyti retose pintinėse ar dėžėse su grotelėmis, taip pat galima laikyti kiekvieną ropelę sudėjus į kiaušiniams pervežti skirtas kartonines dėžutes. Laikymo patalpos turi būti tamsios, gerai vėdinamos.

Nuo seno kaime svogūnai buvo laikomi supinti į pynes. Netgi mieste patogu juos taip laikyti, tik reikia kabinti kaip galima vėsesnėje vietoje.

 

Rekomenduojami video