Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kokio rugpjūčio laukti? Klimatologai jau įvertino, koks bus paskutinis vasaros mėnuo

Po rekordiškai karštos liepos žmonės pagaliau galės atsigaivinti – vos prasidėjęs rugpjūtis pasitinka su lietumi. Šiandien lyja visoje Lietuvoje ir, pasak sinoptikų, skėčių prireiks dar visą savaitę. Klimatologai prognozuoja, kad rugpjūčio temperatūra bus artima vidurkiui, tačiau kritulių galime sulaukti penktadaliu daugiau.

Ši liepa, kai vieni kepinosi saulėje ir pliuškenosi vandenyje, o kiti leipo nuo karščio tvankiuose butuose įsimins ilgam. Pasak klimatologų, ši liepa buvo karščiausia nuo 1961-ųjų – temperatūra buvo beveik 4 laipsniais aukštesnė negu standartinė klimato norma. O štai rugpjūtis vos prasidėjęs prapliupo lyti. Tiesa, taip intensyviai kaip šiandien, pasak sinoptikų, nelis, vis tik skėčių gali prireikti kasdien.

„Trečiadienio dieną mes pakliūsime į aukštesnio slėgio sritį, tai šiek tiek tų kritulių bus mažiau, bet, vėlgi, ketvirtadienį ir penktadienį vėl numatomas trumpas lietus ir kai kur galimai su perkūnija“, – sako sinoptikė Ineta Daunoravičiūtė. Savaitė nusimato ne tik lietinga, bet ir vėsesnė.

Naktimis temperatūra nukris iki 9–14 laipsnių, dienomis sušils iki 19–23. Klimatologai sako, kad rugpjūtis toks anomališkai karštas kaip liepa nebus. O ir palyti gali daugiau nei įprasta. „Rugpjūčio mėnesio temperatūra yra visai Lietuvai vidurkis 17,6, kritulių kiekis vidutinis yra 77 milimetrai, tai jei žvelgti į rugpjūčio mėnesio prognozę, ką dabar matome, pagal šiandienos duomenis, tai oro temperatūra turėtų būti artima tam vidurkiui, o kritulių kiekio na šiek tiek daugiau, apie 20 procentų daugiau sulaukti“, – teigia klimatologė Viktorija Mačiulytė.

Tad šalčiausios ir karščiausios temperatūros rekordų rugpjūtis panašu, kad nemuš. Varėnoje 1966-aisiais rugpjūčio pabaigoje buvo fiksuotas beveik -3 laipsnių šaltis, o kol kas karščiausia rugpjūčio dienos temperatūra buvo užfiksuota Birštone ne taip jau seniai. 2015 metais temperatūra rugpjūčio 8-ą siekė 37,4 laipsnius.

  „Didžiausias kritulių kiekis rugpjūčio mėnesį yra fiksuotas senokai, 1978 metais Šilutėje, kai iškrito virš 200 milimetrų kritulių gerokai, yra ir daugiau tokių rekordų panašių, bet 200 milimetrų kritulių tai įsivaizduoti reikėtų, kad tai yra beveik 3 kartus viršija mūsų standartinę klimato normą, tai yra labai didžiulis kritulių kiekis“, – tęsia ji.

Ornitologai dėl lietingai prasidėjusio rugpjūčio ragina nenukabinti nosies ir kviečia stebėti prasidėjusios paukščių migracijos. „Liepos pabaigoje tas pikas prasideda, ne tai, kad pikas prasideda tilvikų migracija, tai islandiniai bėgikai, juodkrūčiai bėgikai, dėl to, kad labai gražiai bėgioja jūros pakrante. Jeigu būsit prie jūros, matysit, kad vorele ne kartais bėga tokie balti paukšteliai, tai smiltinukai, tai šitie paukščiai kaip tik dabar pradėjo migruoti“, – kalba „ornitostogų“ ornitologas Albertas Skirpstas.

Beje, rugpjūtį lis ir meteorais. Dangaus stebėtojai sako, kad meteorai yra kosmoso šiukšlės – akmenys, dulkės, kurias po savęs palieka aplink saulę skriejanti kometa. Meteorai yra matomi, nes į Žemę skrieja 70 kilometrų per sekundę greičiu. Susiruošusiems stebėti meteorų lietaus dangaus stebėtojai išduoda paslaptį, kada jų galima bus išvysti daugiausia.

„Pikas bus naktį iš 12 rugpjūčio į tryliktą. Tai vat tada žadama daugiausia meteorų, bet žiūrėjau į orus, neaišku, gali būti labai blogi orai, tai naktys aplinkui tas datas,11,12,13,14,ten 10,11 tai irgi labai geros, tai tikrai verta“, – teigia fotografas Tadas Janušonis. Piko metu galima pamatyti daugiau nei 100 meteorų per valandą. Jei norite išsimaudyti meteorų lietuje, dangaus stebėtojai pataria vykti kuo toliau nuo miesto ir nesitikėti krentančių meteorų pamatyti iškart – akims reikia kokio pusvalandžio priprasti. Meteorų lietų geriausia stebėti dar nepatekėjus saulei, nuo 2 iki 3 valandos nakties.

Rekomenduojami video