Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Klimatologė: rugpjūčio pirma pusė – labai karšta

Japonai prognozuoja, kad rugpjūtį bus neįprastai karšta, nors amerikiečiai prognozuoja šiek tiek kitaip, LRT RADIJUI sako klimatologė Audronė Galvonaitė. Anot jos, tikėtina, kad pirmoji rugpjūčio pusė bus labai karšta, o vėliau orai atvės.

– Antradienį sakėte, kad ketvirtadienis bus lūžio diena.

– Deja, turiu nuliūdinti, kol kas lūžis neįvyko. Vienas paskui kitą per visą Europą tebeeina atmosferos frontai. Viklonai, žemo slėgio sritys gana gausiai žingsniuoja ir neša lietų, gana darganotus, nei dienomis, nei naktimis nešiltus orus. Dažnai būna, kad naktys vėsesnės, o dienos labai karštos. Deja, šį kartą negaliu nudžiuginti, nes dienomis laikysis 19–22 laipsnių šiluma. Gal antradienį jau bus šiek tiek šilčiau. Nuo antradienio kažkas jau gali keistis.

– Kaip visada – praeis savaitgalis, prasidės darbo savaitė ir bus šilčiau?

– Galbūt, nieko nežadu. Nepamirškite, kad sekmadienį prasideda septyni broliai. Ką jie duos? Nežinia. Kai kada jie išsilaiko bemiegantys, kai kada kuris nors vienas nubunda, o kai kada ir visi septyni pabunda. Nežinau, kaip bus šiais metais, nes keletą pastarųjų metų jie labai sąžiningai miegojo ir visi prašė lietaus, o lietaus nebuvo. Dabar lietaus prisiprašėme. Beje, turiu pasakyti, <...> kad gali būti, jog atsikėlę ryte pamatote, kad saulėta, gražu, atrodytų – jau tikrai puiki diena, o po pietų galite gauti lietaus.

– Taip staigiai keisis orai?

– Taip, jie labai staigiai keičiasi. Gali lyti, griaudėti perkūnija, gali sustiprėti ir būti netgi gūsingas, škvalinis vėjas. Labai greitai viskas keisis, nes eina frontai. Užėjus tarpfrontinėms zonoms, bus šiek tiek giedriau, po to – vėl lietus. Pagal šiandieninę prognozę kiekvieną dieną – ryte arba naktį – gausime lietaus.

– Ar visą liepą bus panašiai?

– Kol kas neklauskite to. Net juokas nebeima. Prieš savaitę minėjau, kad Lietuvą pagal temperatūrą galima dalinti į tris dalis. Deja, tai radikaliai paskeitė. Dabar prognozuojama temperatūra jau artima normaliai, lietuviškai vasarai (pajūryje vėsiau). Dabar kažkaip apsivertė.

Vidutinė mėnesio temperatūra yra apie 17,9 laipsnio. Jei tokia temperatūra išsilaikytų visą mėnesį, būtų visai neblogai, nes naktys vėsesnės, o dienos šiltesnės. Galima sakyti, 18 laipsnių yra visai neblogai, bet nežinau ar taip bus ir kiek tos šilumos bus.

– Tai amerikiečiais jau nebegalima tikėti?

– Manau, kad dabar ilgalaikėmis prognozėmis iš viso tikėti neverta. Tai yra daugiau, sakyčiau, pažaidimai. Jie patys sako, kad sudaryti ilgalaikes prognozes, kai klimato kaita tokia pažengusi ir visi procesai išbalansuoti – utopija. Dabar Kinijoje, Japonijoje žmonės miršta nuo karščio, o kitur siaučia uraganiniai vėjai, liūtys. Tai labai kontrastingi orai.

– Ar šią vasarą dar bus apie 30 laipsnių?

– Yra buvę. Galime prisiminti: 2006 m. šią dieną temperatūra siekė netgi 34,7 laipsnio. Bet yra buvę ir kai krito kruša – <...> 1995 m. liepos 10 d. prie Kibartų iškrito 12 cm, kokoso riešuto dydžio, ledėkas. <...> Nidoje siautė gana stiprūs uraganiniai vėjai, yra iškritusi trijų mėnesių kritulių norma per tris valandas.

– Šiemet kritulių kiekis atrodo visai normalus?

– Buvo visai blogai, ypač Aukštaitijoje, kai ilgai nebuvo lietaus. Žemaitija jo gavo, o Aukštaitija tikrai negavo. Žolė nebeaugo, buvo pranešama apie džiūstančius šulinius, miškus, kurių gaisringumas didžiulis ir t. t. Dabar, atrodo, atiduos .

– Stabilizuojasi viskas?

– Tie vidutiniai mėnesiniai rodikliai nieko nepasako, nes, įvertinus vidutinį kritulių kiekį, atrodytų, kad viskas normalu, bet išties būna taip, kad visai nelyja, o paskui per kelias dienas gali palyti taip, kad išeina visiškai normalus rodiklis. Naudos iš to kai kada labai mažai būna.

– Pakalbėkime dar apie prognozes. Nors, kaip ir sakėte, labai nedėkingas šis reikalas, nes sudėtinga pažiūrėti į priekį. Sakoma, kad rugpjūtis gali būti labai karštas.

– Taip, šią prognozę davė ne amerikiečiai, o japonai. Jie žada, kad rugpjūčio pradžia turi būti labai karšta, bet amerikiečiai visą rugpjūtį prognozuoja nevisai karštą. Gal ta mėnesio pradžia ir bus karšta, o vėliau atvės ir turėsime visiškai normalią vidutinę mėnesio temperatūrą.

Kol kas japonai prognozuoja labai didelius kontrastus. Jie visą rugpjūtį duoda tikrai, sakyčiau, nevisai karštą. Galbūt ta pradžia ir bus tokia, o paskui atvės ir turėsime visiškai normalią vidutinę mėnesio temperatūrą. Kol kas japonai prognozuoja labai didžiulius kontrastus. Ilgalaikės prognozės galbūt pasitvirtins. Kaip sakiau, dabar jos labai sudėtingos.

– Šiomis dienomis, ko gero, smagiausios perspektyvos laukia dėl grybų?

– Ko gero. Grybai iš tikrųjų jau dygsta. <...> Geriausias rodiklis man yra Kalvarijų turgus – jei nueini ir pamatai, kad grybai ten parduodami, vadinasi, miškuose grybai jau dygsta. Jau yra voveraičių, lepšiukų, yra vienas kitas kitoks, pavyzdžiui, kazlėkiukas. Grybai jau dygsta.

Beje, tiems, kurie labai liūdi, kad prie jūros nebus didelių karščių, visada sakau – gamta jums duoda pailsėti. Vaikščiokite prie jūros visais metų laikais. Tai yra gerai, išvalo plaučius ir visai nebūtina kryžiumi gulėti.

Rekomenduojami video