Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaunietis paukščiams sukūrė nepaprastus būstus

Kaunietis menininkas miesto sparnuočiams sukūrė unikalius būstus. Inkilai primena tarpukario modernizmo stiliaus pastatus, kurių mieste keli tūkstančiai. Tiesa, medinukai tokie neįprasti ir su įmantriomis detalėmis, jog paprasti kauniečiai bijo, kad paukščiai tiesiog nedrįs čia įsikurti. Ornitologai ramina – esą paukščiui svarbiausia tinkamas vidus ir saugumas.

Nešinas kopėčiomis menininkas Timotiejus Norvila, žinomas Morfai slapyvardžiu, skuba apžiūrėti, ar šiame unikalaus dizaino inkile, kabančiame netoli Kauko laiptų, dar nėra naujakurių. Inkilas išties neįprastas.

Medinukas tarsi sumažintas modernizmo architektūros pastatas iš tarpukario Lietuvos, su šiam stiliui būdingomis formomis ir puošybos elementais. Tad nuo šiol Kaune ne tik žmonės gali džiaugtis unikaliais paveldo statiniais, bet ir laikinosios sostinės sparnuočiai galės įsikurti įmantrios formos inkiluose.

Štai šalia gyvenanti kaunietė sako, kad naujasis paukščių namelis labai traukia akį. Moteris tikisi, šį pavasarį išvysianti į jį įsikraustančią ir kokią sparnuočių šeimyną.

TV3 vaizdo įrašo nuotr.

 „Man jis labai gražus, buvau atskira atėjus pasižiūrėt… pasižiūrėjau, kad taip fantastiškai padarytas…Aš dar jų klausiau, kad ča tokių nemačiau, ir laiptukai iš vienos pusės ir iš kitos tik pagalvojau ar nesibaidys paukštukai“, – sako kaunietė Halina.

Ornitologai ramina, esą perėjimo vietų sparnuočiams mieste labai trūksta, tad šie būstai paukščiams kaip tik turėtų patikti, mat svarbiausia, kad būtų saugu ir patogu perėti. „Tų natūralių uoksų trūksta, todėl žmonės kelia inkilus, o koks tas būtų inkilas – ar jis būtų vienokios formos ar kitokios, jei jis paukščiui saugus, uždara erdvė tinka perėjimui, jis jame įsikurs. Nes tokie uoksiniai paukščiai pasirenka net metalinį vamzdį į kurį įlenda ir peri“, – pasakoja ornitologas Saulius Rumbutis.

TV3 vaizdo įrašo nuotr.

Juolab ir šių inkilų sumanytojas pasakoja, kad nors formos išorėje ir įmantrios, viduje jie įprasti inkilai. „Visi inkilai gaminti pagal ornitologų rekomendacijas, pagal dydį, skylutės skersmenį, ir tai skirta, paukščiams kurie peri, suką tą lizduką, būtent inkile“, – teigia menininkas Timotiejus Norvila – Morfai.

Šiuose inkiluose greičiausiai įsikurs miestui būdingų sparnuočių rūšių atstovai – zylės, žvirbliai, geniai, bukučiai, musinukės ar varnėnai.

Unikalių modernizmo stiliaus inkilų aplink miesto centrą esančiuose parkuose kabo jau dešimt. Šiemet jų padvigubės. O štai ir geriausiai žinomas pavyzdys – jei besileidžiant kitoje vietoje jau Vytauto parko laiptais pusiaukelėje kilstelėsite akis aukštyn – išvysite miniatiūrinį Felikso Vizbaro projektuoto Kauno centrinio pašto formas atkartojantį inkilą, su išskirtinėmis pastato puošybos detalėmis.

 O kad daugiau žmonių galėtų iš arčiau apžiūrėti, kokie unikalūs namai paruošti giesmininkams, per Lietuvą dabar keliauja paroda, kurioje ir pristatomi pagal Morfai autorinius brėžinius skulptoriaus Luko Pelegrimo sumeistrauti ir modernizmo elementais padabinti medinukai.

TV3 vaizdo įrašo nuotr.

Dabar jie Kaune, bibliotekoje Šilainiuose, vėliau keliaus į Šiaulius, Vilnių ir kitus miestus. „Yra linijos tokios, viena iš būdingų detalių, čia toks įėjimas būdavo daromas, ten gal ir įeitum, bet mes čia tokią tik detalę bandėm atspindėt. Va apvalūs langai – viena charakteringų detalių, kad paukščiai neįstrigtų kur nors tiesiog, kad nebūtų čia kažkokių koridorių, kad nebūtų slaptų užėjimų, kad jie ten neužstrigtų“, – kalbėjo T. Norvila – Morfai.

Gyventojai inkiluose tikrai atpažins Kauno tarpukario palikimą. Skaičiuojama, kad vien Kaune yra išlikę apie 6 tūkstančius modernizmo dvasia persmelktų pastatų. Pastaruoju metu dalis jų atgimė naujai. Už modernizmo architektūrą ir kultūrą 2015 m. Kaunui suteiktas Europos paveldo ženklas.

Vaida Girčė

Rekomenduojami video