Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kas užpuolė ąžuolus?

Kėdainių Atgimimo ąžuolyne vaikštinėjantys kėdainiečiai netruko pastebėti, jog medžiai ten neatrodo labai sveiki. Pabalę, susisukę lapai, nudžiūvusios šakos – dar ne viskas. Ant medžių galima pastebėti keistus darinius, kurie sukelia daug klausimų – kas tai? Ar tai reiškia stipriai ligos pažeistą augalą, ar pavyks išgelbėti ąžuolus?

Tačiau nepaisant to, kad paskutiniu metu ąžuolai neatrodo labai patraukliai, paaiškėjo, kad labai rimtos nelaimės čia nėra. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Miškų instituto mokslo darbuotojas doc. Dr. Artūras Gedminas „Rinkos aikštei“ komentavo, kad pažeidimų atsirado veikiant vabzdžiams.

Šis geltonas grybas auga tik ant nudžiūvusių medžio šakų./ G. Minelgaitės nuotr.

Šis geltonas grybas auga tik ant nudžiūvusių medžio šakų./ G. Minelgaitės nuotr.

„Jūsų ąžuolų lapai gerokai pagraužti buvo kiek anksčiau, gal vasaros pradžioje – tai galėjo būti arba ąžuolinis lapsukis (Tortrix viridana), arba paprastasis grambuolys (Melolontha melolontha). Kai jų būna labai daug, jie gali visiškai nugraužti lapus, bet ąžuolai sugeba sėkmingai atsprogti.

Gumbus ant šakų suformuoja šakninės gumbavapsvės (Biorrhiza pallida) vasarinė generacija. Paprastai jų daug nebūna, kad medžiai nuo jų džiūtų.

Tuo tarpu baltos apnašos ant lapų – tai miltligė, dėl jos gali nesumedėti šių metų ūgliai ir, greičiausiai, žiemą jie nušals“, – pasakojo A. Gedminas.

Pastebėtas ant vieno ąžuolo šakos augantis ryškus, geltonas grybas – raukšlinis žiūrytis (Tremella mesenterica), kuris gyvena tik ant nudžiūvusių šakų, o jį pamatyti galima ir viduryje žiemos, mat grybas pakelia iki –10 0C šaltį.

Mokslo darbuotojo teigimu, medžių apsaugojimui priemonių išties yra, tačiau parke naudoti jų tiesiog neverta: „Yra įvairių medžių apsaugos priemonių, bet nemanau, kad šiuo atveju reiktų jas naudoti, tuo labiau parkuose“.

 

Eglė KUKTIENĖ

www.rinkosaikste.lt

Rekomenduojami video