Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Karantiną žmonės leidžia soduose, tačiau nusipirkti sodinukų ir daigų tapo sudėtingiau

Prasidėjusiems sodo darbams karantinas negalioja. Priešingai – daugeliui sodas tapo vienintele vieta, kurioje galima netrukdomiems pailsėti nuo karantino ribojimų. Tačiau, pasak specialistų, pirkti ir parduoti sodinukus ir daigus tapo sudėtingiau.

Lietuvos sodininkų bendrijų asociacijos valdybos pirmininkas Juozas Ravinis teigia, kad į sodus šiuo metu savaitgaliais skuba vis daugiau žmonių. „Karantinas dabar kaip tik ir skatina žmones kuo daugiau praleisti laiko sode, nes butuose leisti laiką daugeliui jau nusibodo. Taip pat soduose žmonės jaučiasi saugiau, nes ten nėra tiek daug žmonių kiek miestuose.

Be to, gamtoje užsikrėsti virusu kur kas mažesnė tikimybė. Taip pat, dalis žmonių sode leidžia laisvalaikį, tačiau daržų neturi. Tokie žmonės daugiausia augina daugiamečius augalus, kuriems nereikia daug priežiūros“, – pasakoja sodų bendrijų pirmininkas. Paklaustas apie sodo ir daržo darbus, J. Ravinis pasakoja, kad daržininkai mėgstantys salotas ir ridikėlius jau ima arba netrukus jau ims derlių.

„Taip pat yra žmonių, ypač vyresnio amžiaus, kurie papildomai prisiduria prie pensijos augindami, o vėliau prekiaudami gėlėmis. Tačiau uždraudus žmonių judėjimą per Velykas, o dabar pasigirdus kalboms apie draudimus vykti aplankyti artimųjų per Motinos dieną nebuvo ir nebus tam tų gėlių pirkti“, – teigia sodų bendrijos pirmininkas.

Apsunkinta daržovių daigų prekyba

Vilniaus rajone, Salininkuose, šiltnamiuose daigus auginanti ir jais prekiaujanti Gitana Zujienė pasakoja, kad karantinas pakoregavo jos ir pirkėjų bendravimą. „Pernai patys žmonės galėjo atvažiuoti ir patys šiltnamiuose išsirinkti daigus. Dabar bendravimas su klientais vyksta internetu ir telefonu. Jie pateikia užsakymus, o mes arba pristatome daigus į namus arba užsakymus jie pasiima atvykę patys“, – teigia G. Zujienė.

Tačiau pasak specialistės, ne visi žmonės turi galimybę daigus užsisakyti internetu. „Be to, žmonės yra įpratę atvykti arba ateiti į turgų, kur irgi anksčiau prekiavome ir ten daigus apžiūrėti. Taip pat pasikalbėti ar paklausti patarimo. Dabar tenka bendrauti telefonu arba internetu. Pastebėjome, kad daugiausia daigus užsisako jaunesnio amžiaus žmonės, kurie jau yra pratę pirkti internetu“, – pastebi G. Zujienė. Anot jos, patarimų telefonu irgi dažniausiai prašo jaunesni žmonės.

„Dažniausiai žmonės klausia, kokią veislę rinktis, kaip daigą pasodinti, kaip prižiūrėti, kuo tręšti. Pastebėjau, kad pirkėjai dažnai augalus pertręšia. Žmonės nori, kad augalui būtų kuo geriau ir kad, jis kuo greičiau augtų. Tačiau kai pirkėjai padaugina trąšų, augalas turi storą stiebą, didelius lapus, tačiau beveik nežydi ir nemezga vaisių. Todėl tręšti reikia su saiku.

  Dar daržininkai dažnai augalus perlaisto. Dažnu atveju taip atsitinka irgi dėl didelio noro kuo greičiau užsiauginti daržovių. Tačiau reikia stebėti dirvožemį ir laistyti kai jis tampa sausas. O kartais žmonės šiltnamiuose augalus ir nudegina. Tai ypač aktualu daržininkams turintiems stiklinį šiltnamį. Tokiu atveju reikia augalus pridengti arba stiklą nubalinti, kad jis taip netrauktų karščio“, – pataria specialistė.

Pasak G. Zujienės, kol kas orai dar vėsūs, bet žmonės po truputį jau pradeda pirkti daigus. Tačiau labai skubėti dar nėra reikalo. Specialistės teigimu, net ir žydint sodams dar pasitaiko šalnų, todėl pagrindinis sodinimas prasideda nuo gegužės 5 iki 20 dienos. Kiti žmonės daržus sodina ir dar vėliau. „Daugiausia žmonės perka populiariausių daržovių daigus – pomidorus, agurkus, kopūstus. Kartais pasitaiko, kad žmonės nori egzotiškesnių veislių. Pavyzdžiui mėlynųjų pomidorų arba japoniškų kopūstų“, – komentuoja G. Zujienė.

Paklausta apie daigų kainas specialistė tikina, kad visi daigai kainoja iki vieno euro. Brangiausi yra pomidorų, agurkų, paprikų, moliūgų daigai, o pigiausi – kopūstų. Šie kainuoja apie 0,2 euro. „Pas mus kainos tokios pačios, kokios buvo ir pernai. Kiekvieno daigo kaina priklauso nuo daržovės veislės. Kuo brangiau mokame už sėklas, tuo brangesnis bus ir daigas.

Medelynuose perka dekoratyvinius augalus

Augalų centro „Multiflora“, kuris prekiauja medžių, vaiskrūmių sodinukais, gėlių daigais, direktorė Aušra Petrauskienė tvirtina, kad pirkėjų šiuo metu sulaukia labai daug.

 „Atsidarėme sušvelninus karantiną, tad pirkėjų šiuo metu netrūksta. Tačiau šiemet kovo mėnuo jau buvo šiltas, tad jeigu ne prasidėjęs karantinas pirkėjai būtų pradėję augalus pirkti ir anksčiau. Augalai parduodami vazonuose. Todėl nebūtina iš karto parsivežus jų sodinti. Dabar daugiausia žmonės ieško dekoratyvinių sodinukų. Perka tujas, pušis, rododendrus. Daugiamečių gėlių pirkėjai ieško šiek tiek vėliau, gegužės mėnesį. O kainos labai įvairios. Pavyzdžiui pušų sodinukas gali kainuoti nuo 8,8 eurų iki 200 eurų. Kainos priklauso nuo veislės ir sodinuko dydžio“, – tikina augalų centro direktorė.

R. Petrauskienė pastebi, kad Lietuvoje šiltėjant klimatui lengviau prisitaiko augalai, kurie anksčiau būtų žiemos metu nušalę. „Dabar žmonės nebebijo pirkti augalų, kurie anksčiau žiemodavo sunkiau, pavyzdžiui, gebenes. Taip pat vis populiaresni tampa bonsai. O labiausiai žmonėms mėgsta žydinčius augalus, kuriuo tuo metu žydi, tuos dažniausiai ir perka“, – klientų įpročius atskleidžia augalų centro direktorė.

Vilija Mačiulskytė

Rekomenduojami video