Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kapų puošyboje kelią skinasi natūralumo banga

Artėja ramybės ir gyvųjų bei mirusiųjų sielų bendrystės šventės – Visų šventųjų diena ir Vėlinės. Prieš šias šventes kapinėse padaugėja joms nebūdingo šurmulio – visi skuba tvarkyti artimųjų kapų, uždegti žvakelių. Norintiesiems papuošti amžinybėn išėjusiųjų kapus dažnai kyla klausimas, kaip skoningai sutvarkyti kapavietę.

Ruošiamės ir šventėms, ir žiemai

Pasak kraštovaizdžio specialistės Jurgitos Tolvaišaitės-Alšėnės, spalis – vienas iš aktyviausių mėnesių kapinėse. Ji priminė, kad dar galima formuoti ir genėti augalus, pavyzdžiui, gyvatvores, buksmedžius, tujas. „Tačiau geri orai baigia išsikvėpti, todėl kapinėse ruošiantis lapkričio šventėms reikėtų pradėti ruoštis ir žiemai“, – perspėja ji.

Pirmiausia ji rekomenduoja sugrėbti lapus. „Šalčiui jautresnius augalus prasidėjus šalnoms vertėtų pridengti, kad žiemą neiššaltų, tada pavasarį kepinant saulei jie nenudžius, – sakė ji. – Gerai būtų iki šalnų prilaistyti daugiamečius dekoratyvinius augalus, tuomet ir pavasarį jie greičiau atsigaus, taps atsparesni saulės spinduliams.“

Asmeninio archyvo nuotr.

O kokie augalai tinka kapams puošti? Pasak kraštovaizdžio specialistės, šiuolaikinis gyvenimo tempas diktuoja savo madas, dabar retas kuris puošia kapus kelis kartus per metus naujais augalais.

„Daugelis renkasi funkcionalius sprendimus, kad artimųjų kapai visą laiką gerai atrodytų, – teigė ji. – Pastebiu, kad mažėja ryškių gėlių, kapų stengiamasi neperkrauti gėlių puokštėmis, kreipiamas didžiulis dėmesys į bendrą kapo vaizdą, įvairias dangas, daugiamečių ir vienmečių augalų derinius.“

Pasak kraštovaizdžio specialistės, svarbiausia tvarkant kapus – suderinti augalų aukštį ir spalvas. „Aukštesnius augalus sodinkite arčiau paminklo, žemesnius – toliau, – patarė ji. – Pasirinkite vieną pagrindinę spalvą arba dviejų derinį, stenkitės vengti spalvų įvairovės, kad kapuose vyrautų ramybė ir harmonija.“

Visada gerai kapuose atrodo žemos gyvatvorės, kurios suteikia gražią struktūrą, aiškų rėmą.

Asmeninio archyvo nuotr.

Ilgalaikis grožis

Norintiesiems papuošti kapus ilgesniam laikui specialistė siūlo suskubti ir ant kapų pasodinti įvairių spygliuočių, viržių, erikų.

„Tada kapas net ir žiemą atrodys tikrai gražiai, tačiau pavasarį gali tekti augalus persodinti, nes, nutirpus sniegui, viržiai ir erikos praranda dekoratyvumą, – pasakojo ji. – Jei norite auginti viržius, nusipirkite jų iš medelyno, kuriame jie tam ir auginami. Sodinkite į rūgščią žemę – esamą permaišykite su rūgščiomis durpės. Žinoma, labai gražiai atrodo chrizantemos, kurios ne veltui vadinamos Vėlinių gėlėmis, tačiau jos gražiai atrodys tik šiltą rudenį, o štai paspaudus šaltukui vaizdo nebeliks. Kad investicija nebūtų vienadienė ir brangiai kainavę chrizantemų krūmeliai neprarastų grožio, reikėtų rinktis žydinčiuosius tamsesniais smulkesniais žiedais. Ant tokių ne taip greitai išryškėja šalčio ar lietaus padaryta žala.“

J.Tolvaišaitė-Alšėnė siūlo prisiminti ir mūsų močiučių gėles – rudeninius astrus. „Pasodinkite jų kapuose, ir kiekvienais metais per Vėlines neabejotinai turėsite žydinčių gėlių kapuose, – patarė specialistė. – Tikrai yra nereiklių astrų veislių, galite pasirinkti ir įprastus aukštus, ir ne tiek dažnai matomus žemesnio aukščio kerus. Jų didžiulė žiedų įvairovė – nuo smulkių šviesių, atrodančių kaip debesėlis, iki rašalo mėlynumo ryškių žiedų.“

Asmeninio archyvo nuotr.

Tinkamiausi augalai

Estetiškai kapuose atrodo įvairūs krūmai, daugiametės gėlės, netgi medžiai.

„Labai tinka lanksvos Golden Carpet, kurias galima formuoti, raugerškiai, rudenį atskleidžiantys gražiausias savo spalvas ir sunokinantys nuostabias uogas. Pagrindinis raugerškių išskirtinumas – lapeliai: jie būna rausvi, ryškiai vyšninės spalvos, žali ar net geltoni. Įdomu tai, kad raugerškis vyšninės spalvos lapais, pasodintas visiškame pavėsyje, ilgainiui praranda spalvingumą, tampa žalias. Verta žinoti, kad dekoratyvumą jie išlaiko tik pasodinti saulėtoje vietoje“, – patarė želdynų dizainerė.

Vietoje kasmet sodinamų vienmečių gėlių galima auginti mažiau priežiūros reikalaujančius augalus, kurie gražūs ištisus metus, pavyzdžiui, alūnes (lot. Heuchera). Jos stebina veislių gausa – tiek daug skirtingų lapų atspalvių: nuo rusvos plytų spalvos iki švelniai gelsvų ir sodriai purpurinių. Alūnių lapai nenunyksta žiemą, gražiai atrodo ir šiuo metu.

Dar vienas dėmesio vertas augalas, gražus ir vėlyvą rudenį, ir žiemą – visžalis fortūno ožekšnis. „Pasirinkite baltai žaliais lapeliais Emerald Gaiety arba geltonai žaliais – Emerald Gold, – siūlo kraštovaizdžio specialistė. – Ožekšniai suauga į tankų kilimą, o  per Vėlines, nesvarbu, koks oras, jie bus ne sušalę ir pajuodę, o žali ir gaivūs.“

Dabar pats metas pagalvoti ir apie pavasario grožį ir pasodinti svogūninių gėlių. Snieguolės, scylės, tulpės dar gali įsišaknyti.

„Spalį tvarkydami kapus ir purendami žemę, nepatingėkite prikaišioti tulpių, hiacintų, krokų, narcizų svogūnėlių – vienu šūviu nušausite du zuikius: kapą papuošite ne tik Vėlinėms, bet ir pavasariui“, – patikino J.Tolvaišaitė-Alšėnė.

Jei ateityje kapams nebus galimybės skirti daugiau laiko, dizainerė siūlo rudenį kapavietę apsodinti patinkančios spalvos našlaitėmis. Jos ne tik atsparios nedideliam šaltukui, tad ilgokai džiugina spalvomis, bet ir atsigauna pavasarį, žiedais kapavietę puošia iki vasaros.

Asmeninio archyvo nuotr.

Tinka visos gėlės

Floristei Reginai Vaisėtienei spalio pabaiga – pats darbymetis: gerokai padaugėja užsakymų sukurti puokštes. Pasak floristės, Vėlinių puokštėms tinka įvairiausios gyvos ir dirbtinės gėlės.

„Pastarosios dabar gaminamos taikant naujausias technologijas, todėl atrodo labai tikroviškai, jas lengva supainioti su gyvais žiedais“, – pripažino ji.

Kokias gyvas gėles geriausiai rinktis kapams puošti? Floristės teigimu, tinka visos gėlės. „Reikėtų vengti augalų su gležnais žiedeliais – tokias gėles greičiau pakąs šaltukas ar nuniokos žvarbus vėjas. Tuo metu chrizantemos, gvazdikai, gerberos, rožės gali laikytis ilgai ir atrodyti puošniai.“

Kartu ji įspėjo – jei laukia šalnos, verčiau gyvas gėles pakeisti dirbtinių gėlių puokštelėmis su natūraliais žalumynais. Dirbtinės gėlės turėtų atrodyti kuo natūraliau, neryškių atspalvių, sukomponuotos taip, kad nesimatytų dirbtinumo.

Kalbant apie kompozicijų formas, jau kelerius metus iš eilės madinga kapus puošti gėlių ir visžalių augalų kryžiais, širdimis, apskritimais. Taip pat R.Vaisėtienė pripažino, kad ir vainikėliai, ir krepšeliai atrodo labai puošniai, dailiai sukomponuoti, perteikia šilumą, rūpestį, tik reikėtų nepersistengti su gausa ir padėti geriau vieną nedidelę puokštelę nei daug skirtingų.

„Neapsiriksite, jeigu kapą papuošite rudeninėmis kompozicijomis, kurias kuria floristai iš natūralių gamtos dovanų: kankorėžių, samanų, eglišakių, kitų spygliuočių, šermukšnių ir pan. Tokios puošmenos atrodo dailiai ir ilgiau išlieka nei žydinčios gėlės“, – teigė ji.

Asmeninio archyvo nuotr.

Nauja tendencija

Nors Lietuvoje kapų puošyba prieš Vėlines turi gilias tradicijas, tačiau ir šią sritį veikia mados ir tendencijos. Natūralistinė, ekologiška banga jau paveikė daugelį žmonių ir patinka ne tik dizaineriams, bet ir mėgėjams – ne tik dėl to, kad kuriama darna su gamta, bet ir dėl to, kad reikalauja mažai laiko priežiūrai. Šis momentas yra vienas iš svarbiausių tvarkant kapus. Dažnai kapai, kuriuos tenka lankyti, būna išsibarstę įvairiuose Lietuvos miestuose, todėl tvarkydami turime pagalvoti ne tik apie šiandieną, bet ir apie rytojų.

„Jei norite puošti kapus laikydamiesi naujausių tendencijų, naudokite gyvas arba džiovintas gėles, o ne plastikines, – patarė R. Vaisėtienė. – Dar yra močiučių, kurios puoselėja tradicijas ir moka užauginti tam skirtų gėlių, moka jas išdžiovinti, nudažyti ir puokštes ar kryželius surišti. Panaudokite tai, ką duoda gamta: kankorėžius, samanas, vyteles, gėlių žiedus, smilgas. Išdėliokite tiesiai ant kapo arba suriškite į puokštę. Tai bus pati šilčiausia ir pati madingiausia puokštė.“

Panaudokite kelias eglių ar tujų šakeles, kaštonus (dabar tikrai jų rasite prikritusių), šermukšnių žiedus, susukite įdomias žieves, spalvotus lapus. Šalia uždekite žvakelę.

„Galite nusipirkti ir jau pagamintą puokštę, dekoruotą natūraliomis džiovintomis gėlėmis: sausučiais, karpytalapiu kermėku, muiline guboja, įvairiomis smilgomis, – pasakojo floristė. – Tokios puokštės puikiai atrodys ir pavasarį, kai atvažiuosite po ilgo žiemos periodo.“

Būtent kapuose tampa akivaizdi sandūra su gyvenimo ratu, ten susimąstoma apie gyvybės kelią. Todėl ir augalai turėtų neprarasti cikliškumo, jie turi būti natūralūs. „Aplankę kapą, geriau pasimelskite, pabūkite ramybėje, o ne varkite persodindami gėles“, – patarė floristė.

Kai per Vėlines kapinės sužimba šimtais liepsnelių, grožimės fantastišku vaizdu. Retas kuris susimąsto, kad dabar kapinės – tarsi tiksinti ekologinė bomba, tiek į jas pritempiame plastiko, metalo, dažytų audinių, parafino. Todėl tikrai sveikintina iniciatyva uždegti po vieną žvakelę ant kapo. Naujos tendencijos jau pamažu skinasi kelią, todėl, tikėtina, laikui bėgant suprasime, kad kuo mažiau, tuo sveikiau ir gražiau.

Rekomenduojami video