Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kambarinių gėlių priežiūra žiemą

Dėl gražių žiedų ar puošnios lapijos auginami augalai tapo neatskiriama patalpų dizaino dalimi tiek namuose, tiek darbovietėse. Pasak gėlių kolekcininkės dr. Juditos Varkulevičienės, augalai iš tolimų kraštų neatsparūs šalčiui, todėl ištisus metus turi gyventi šiltai ir priprasti prie mūsų tamsių žiemų ir dažniausiai sauso, šildomo oro. Pasistenkite perprasti jų būdą ir poreikius, pamėginkite sukurti aplinką, kiek įmanoma panašesnę į jų gimtąją.   

Kai žiemą dienos trumpos ir dar apniukusios, kambariuose dauguma gėlių ilsisi arba auga daug lėčiau nei įprastai, todėl juos įkurdiname arčiau langų, kad netrūktų šviesos, ypač tai svarbu kaktusams bei kitiems sukulentams.

Kalėdiniai kaktusai mėgsta drėgmę. Natūraliomis sąlygomis kalėdiniai kaktusai auga drėgnuose miškuose, todėl jų stiebai neturi vaško sluoksnio, priešingai nei jų giminaičiai dykumoje, bet pakankamai gerai prisitaiko ir sausuose kambariuose augdami tarp kitų augalų arba šalia jų. Ypač jiems tinka augti ant plačių šlapios skaldos pripiltų padėklų. Šiuos augalus reikia kruopščiai ir protingai laistyti – jų šaknys visada turi būti drėgnos, bet per didelis vandens kiekis jas supūdo.

Nepersistenkime laistydami. Saikingai laistykime palmes, paparčius, figmedžius, lauramedžius, citrinmedžius bei kitus kambarinius augalus. Juos laistykime tada, kai žemė vazone sausa. Taip laistykime augalus, laikomus tiek šiltame, tiek vėsiame kambaryje. Vandens pilkime tiek, kad gerai sušlaptų visa žemė. Po pusvalandžio vandenį iš padėklo išpilkime. Šiltame kambaryje laikomus augalus laistykime kambario temperatūros vandeniu, bet jis neturi būti šiltesnis nei kambario oro temperatūra. Šaltas vanduo kenkia augalų šaknims. Dauguma augalų, kaip minėta, ilsisi, yra ramybės būsenos, todėl jų netręšiame.

Mėgsta būti apipurkštos. Dauguma kambarinių augalų (palmės, mirtos, gebenės, vaškuolės ir ypač paparčiai) gerai auga, kai jie retkarčiais apipurškiami vandeniu. Geriausia tai daryti rytais, kad vėliau nudžiūtų lapai. Augalų plaukuotais lapais (ginurų, margenių, pelargonijų) nepurkškite, nes ant lapų atsiranda dėmių, o vėliau jie pradeda pūti.

Šiltuose kambariuose patartina padidinti oro drėgmę. Išdėliokite indus su vandeniu, o vazonus pastatykite ant padėkliukų, kurie uždėti ant drėgnų akmenėlių ar keramzito gurvuolių, arba ant radiatorių statykite indus su vandeniu.

Žydinčių gėlių priežiūra. Žydinčias sanpaulijas, orchidėjas, ciklamenus, azalijas laistykime šiltu vandeniu ir kas dvi savaites tręškime specialiomis šiems augalams skirtomis mineralinėmis kompleksinėmis trąšomis. Pailsėjusios kalijos pradeda augti. Jas laikykime šviesioje ir šiltoje vietoje, gausiai laistykime, kad padėkle visada būtų šiek tiek vandens, papildomai tręškime.

Mėgsta gryną orą. Kambarinės gėlės mėgsta gryną orą, todėl kambarį reikia kasdien vėdinti ir saugoti augalus nuo skersvėjų. Nikotinas kenkia ne tik žmogaus sveikatai, bet ir augalams, ypač paparčiams ir gloksinijoms.

Žiemojančios vėsioje aplinkoje. Rudenį iš lauko į namus įneštus augalus (hortenzijas, fuksijas, agapantus, pelargonijas ir kitus vėsiai žiemojančius augalus), jei galite, laikykite šviesioje, vėsioje 5–8 (10) °C šilumos patalpoje. Šiuos augalus laistykime kartą per mėnesį. Vazonuose žemę nuolat purenkime, pašalinkime paviršiuje augančias samanas.

Skydamariai. Kartais žiemą kambariuose smidrus ar kitus augalus apninka skydamariai. Nešvarius augalus greičiau puola ir ligos, be to, jie nepuošia kambario. Augalus plaukite muiluotu vandeniu švelniu šepetėliu ar kempinėle. Galite naudoti 3 proc. žaliojo muilo skiedinį. Nuplautus augalus po kelių valandų vonioje nupurkškite švariu vandeniu.

Parengė Rūta Antanaitienė

Rekomenduojami video