Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kalėdinis kaktusas

Šalčiausiu metų laiku pražysta viena gražiausių gėlių – vadinamasis kalėdinis kaktusas (Schlumbergera truncata). Tai sukulentinis augalas, kuris kitaip dar vadinamas tikruoju plokšteniu. Tokį pavadinimą šis augalas yra gavęs dėl to, kad jo žydėjimo ciklas natūralioje gamtoje sutampa su kalėdiniu laikotarpiu. Tikrųjų plokštenių stiebai šakoti, iš jų išsišakoja plokšti lapus primenantys 4–5 cm ilgio nareliai su smailiais dantukais. Kalėdinio kaktuso žiedų laukia kiekvienas jo savininkas, tačiau tai, ar augalas pražys, priklausys nuo jo priežiūros. Taigi ką svarbu žinoti apie tikrojo plokštenio auginimą?

Tinkama temperatūra

Kalėdinis kaktusas mėgsta šilumą, tačiau karščiai jam gali būti pražūtingi. Idealu, jei dienos metu oro temperatūra sieks 18–21 C, o naktį nenukris žemiau 10 laipsnių. Tikrajam plokšteniui vertėtų namuose parinkti tokią vietą, kurioje augalo nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai, taip pat Kalėdinį kaktusą patartina laikyti atokiau nuo įvairių karščio šaltinių – radiatorių, židinių, ir t. t. Šiltuoju metų laiku tikrasis plokštenis gali būti išnešamas į balkoną ar terasą, tačiau pasirūpinkite, kad jis nebūtų pernelyg ilgai paliekamas saulės atokaitoje.

Oro drėgmė

Kalėdinis kaktusas auga drėgnuose miškuose, todėl jam reikia gana daug drėgmės. Nors natūralių sąlygų atkartoti greičiausiai nepavyks, pasirūpinkite, kad jos būtų kiek įmanoma artimesnės. Galite pasinaudoti nedidele gudrybe: šalia Kalėdinio kaktuso pastatykite indą su vandeniu. Kai vanduo garuos, drėgmės teks ir augalui. Taip pat šio augalo vazoną galite įstatyti į plokščią indą, užpildytą žvyru ar smulkiais akmenėliais. Pusę šios talpos užpilkite vandeniu, ir tokį vandens lygį palaikykite nuolat.

Laistymas

Tikrasis plokštenis nemėgsta sausos dirvos, todėl jį reikia pakankamai dažnai laistyti. Kai pastebite, kad viršutinis dirvos sluoksnis tapo sausas, tai reiškia, kad atėjo laikas Kalėdinį kaktusą palaistyti. Vis dėlto, persistengti taip pat nederėtų – jei dirva bus pernelyg šlapia, ims pūti augalo šaknys. Taip pat svarbu žinoti, kad galima lieti tik dirvą, bet ne patį augalą.

Persodinimas

Parduotuvėje įsigytą Kalėdinį kaktusą rekomenduojama persodinti: prekyboje siūlomų vazoninių gėlių dirva dažniausiai būna gausiai prisodrinta trąšomis. Ruošdami substratą šiam kaktusui pasirūpinkite, kad maždaug trečdalį žemių sudarytų stambus smėlis. Tai padeda išvengti substrato užmirkimo, o augalo laistymas tampa paprastesnis. Jei norite, kad Kalėdinis kaktusas išaugtų didesnis, rinkitės didesnio skersmens vazoną. Tikrasis plokštenis persodinamas kas 2–3 metus, geriausia tą daryti vasario–balandžio mėnesiais.

Rekomenduojami video