Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kalėdinė alpinė našlaitė

Gėlių parduotuvėje išvydus ciklameną – alpinę našlaitę, – sunku susilaikyti jo neįsigijus. Ypač Kalėdoms. Bet namie šis augalas dažnai nuvilia: labai greit praranda savo patrauklumą, išsiskleidę žiedai vysta ir nyksta, lapai gelsta. Taip nutinka dėl neteisingos priežiūros. Tinkamai prižiūrimas ciklamenas žydės metų metus.

Ramybės laikotarpis

Gamtoje ciklamenai žydi rudenį arba ankstyvą pavasarį. Kai nužydi, ateina ramybės laikotarpis, ciklameno lapai pagelsta ir sunyksta. Namuose šis augalas taip pat gyvena dviem režimais.

Dauguma gėlių augintojų, pasiskaitę patarimų apie kambarinių augalų priežiūrą, bando išsaugoti užmigusio augalo šakniagumbius visiškai sausame grunte, pastatę vazoną į šaldytuvą. Tačiau po tokios „ramybės“ gumbo pažadinti nebepavyksta. Perdžiovinimas ypač pavojingas jaunam augalui su nedideliais šakniagumbiais. Kai tik pastebėjote, kad augalas nužydėjo, lapai ėmė nykti, tiesiog mažiau laistykite ir nebetręškite. Bet jokių šaldytuvų! Po kiek laiko ciklamenas vėl atsiaugins lapus.

Persinis ir europinis ciklamenas

Norint suprasti, kaip prižiūrėti ciklameną namų sąlygomis, reikia žinoti, kokios jis rūšies. Europinio ciklameno (lot. Cyclamen purpurascens) ir persinio ciklameno (lot. Cyclamen persicum) žydėjimo laikas, ramybės laikotarpis ir persodinimo gylis skiriasi. Kaip juos atskirti? Jei parduotuvėje žydintis ciklamenas parduodamas rudenį ir žiemą – tai persinis ciklamenas, o jei pavasarį ir vasarą – europinis. Iki atsirandant šiuolaikiniams hibridams persinio ciklameno žiedai buvo stambesni, bet dabar atskirti šių dviejų rūšių ciklamenus pagal žiedų dydį neįmanoma. Apžiūrėkite kitą lapų pusę. Europinio ciklameno ji violetinė, net purpurinė, o persinio – žalia, gali būti su raštais. Atkeipkite dėmesį, kaip augalas auga vazone. Jei šakniagumbis iškilęs virš grunto lygio, reiškia, tai persinis ciklamenas. O jei jis visas žemėje, tada tai europinis ciklamenas. Persinio ciklameno šakniagumbis plokštesnis, neformuoja „vaikų“, šaknys formuojasi tik apatinėje dalyje. Europinio ciklameno šakniagumbis ilgainiui išsikeroja, augina nedidelius gumbus –„vaikus“. Šaknys išsidėsčiusios ant viso šakniagumbio paviršiaus.

Kaip prižiūrėti?

Namuose auginamą ciklameną geriausia laikyti vėsiai ant palangės ar įstiklintame balkone. Laikantis +6...+12°С temperatūrai, žydėjimas gali tęstis net pusmetį. Labiausiai augalas mėgsta išsklaidytą šviesą ir gerai žydi net ant šiaurinio lango palangės. Pasistenkite ciklamenui rasti pačią šviesiausią ir vėsiausią namų vietą, kad ataugančių lapų lapkočiai neištystų. Šiam augalui patinka puri žemė, silpnai rūgštinės reakcijos (tiks žibuoklėms skirtas gruntas) ir geras drenažas. Vazonas neturi būti labai didelis ir gilus. Persodinti ciklamenus reikia ne dažniau nei kas 2–3 metus, naujas vazonas turi būti tik šiek tiek didesnis už ankstesnį. Sodinimo gylis priklauso nuo kiekvienos rūšies šaknų augimo ypatumų. Persinio ciklameno šaknys auga tik iš apačios, todėl šakniagumbio viršūnė turi matytis virš žemės paviršiaus. Europinio ciklameno šaknys auga visame šakniagumbio paviršiuje, reiškia, jį visą galima kišti į žemę.

Augimo laikotarpiu augalus reikia reguliariai laistyti (tik neleiskite, kad drėgmė užsistovėtų!). Vandenį geriau pilti į padėkliuką ar lėkštelę po vazonu arba panardinant vazoną į vandenį, kad vanduo nepatektų ant šakniagumbio viršaus (gali imti pūti). Rekomenduojama šį augalą dažnai apipurkšti vandeniu: ciklamenas mėgsta drėgmę. Taip pat jį būtina tręšti žydintiems augalams skirtomis trąšomis. Ciklameną nedažnai puola kenkėjai, bet jei oras pernelyg sausas, gali atsirasti voratinklinių erkių.

 

Elena Matiukaitė

Rekomenduojami video