Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip tinkamai pagirdyti augalus

Daržovėms per vegetaciją reikia daug drėgmės. O jei dar vyrauja sausi ir karšti orai, kaip pastaruoju metu Lietuvoje, laistymui būtina skirti ypatingą dėmesį. Skirtingoms daržovėms reikia nevienodai drėgmės, todėl pravartu žinoti, kaip laistyti įvairius augalus.

Kopūstinės daržovės

Dieną prieš sodinant kopūstinių daržovių daigus į dirvą reikia išlieti 15–20 l vandens į 1 kv. m. Pasodintus daigus dar reikia palieti du kartus po 5–10 l į kv. m. Ankstyvuosius ir žiedinius kopūstus svarbu laistyti nuolat ir reguliariai, nes jie mėgsta drėgmę. Ankstyvieji laistomi iki derliaus nuėmimo pradžios, žiediniai – iki nuėmimo pabaigos. Vėlyvuosius baltagūžius kopūstus reikia pradėti laistyti, kai jų lapai beveik uždengia dirvą. Labai svarbu neleisti perdžiūti dirvai, kad nepradėtų trūkinėti gūžės. Nebelaistoma, kai iki derliaus nuėmimo lieka 20–30 dienų. Jei gūžių augimo pradžioje kopūstams trūks drėgmės, derlius gali būti negausus.

Salierų daigai liejami taip pat kaip kopūstų. Ypač svarbu tai daryti liepą, kai daigai įsišaknija. Šias daržoves reikėtų laistyti iki rugsėjo.

Šakninės daržovės

Morkos ir burokėliai dygsta ilgai, tad sunkesnėse dirvose pasėtų šių daržovių patartina nelaistyti, nes susidariusi pluta trukdo daigeliams išlįsti. Paskui jų šaknys auga labai sparčiai ir drėgmės pasiima iš gilesnių dirvos sluoksnių. Šios daržovės pradedamos laistyti, kai lapija gerokai išauga, t. y. liepos–rugpjūčio mėnesiais. Ridikėliai mėgsta drėgną ir trąšią dirvą. Intensyviai laistomi nuo sudygimo iki derliaus nuėmimo. Jei trūksta drėgmės, jie būna kieti ir aštrūs.

Agurkai ir pomidorai

Prieš sėjant agurkus dirvą reikia gerai prilieti, kad po sėjos susidaranti pluta netrukdytų sudygti. Šių daržovių šaknys silpnos, o lapai dideli, todėl laistyti reikėtų dažnai ir gausiai per visą vegetaciją. Jei agurkams trūksta drėgmės, jie būna kartūs, deformuojasi, tačiau vėsesniu oru juos laistyti reikia labai saikingai.

Pomidorų šaknys stiprios, jie nemėgsta drėgnos dirvos ir drėgno oro. Paprikos mėgsta drėgną dirvą ir šiltą orą. Daugiau drėgmės reikia žydinčioms ir auginančioms vaisius. Kai trūksta drėgmės, nubyra užuomazgos. Laistant pomidorus ir paprikas jų lapai bei stiebai turi likti sausi.

Žalumynai

Svogūnai, porai ir česnakai laistomi iškart pasodinti, tačiau po nedaug. Porams ir žieminiams česnakams drėgmės reikia daugiau. Svogūnams daugiausia vandens reikia birželio–liepos mėnesiais. Žalumynines daržoves, kurių vegetacija trumpa – salotas, laiškinius svogūnus, – reikia laistyti ne po daug, bet dažnai. Rūgštynių, rabarbarų, krienų šaknys auga gilyn, taigi jie vandenį siurbia iš gilesnių dirvos sluoksnių.

Laistymo gudrybės

Dirvos drėgmę galima nustatyti ir vizualiai: jei iš 10 cm gylio paimtas dirvožemio gabaliukas saujoje nesusispaudžia – reikia lieti. Liejant dažnai ir ne po daug, vanduo neįsigeria, išgaruoja. Laistant per daug, augalų šaknys dūsta, išplaunamos trąšos. Per sausrą menko lietaus galima nepaisyti ir laistyti kas 6–10 dienų.

Prigijusių daigų ar išdygusių daržovių patartina neskubėti laistyti, nes drėgname paviršiuje šaknys auga negiliai, augalai išlempa ir nepasiima reikiamo kiekio maisto medžiagų iš gilesnių dirvos sluoksnių. Intensyviai reikia pradėti laistyti tik tada, kai jų lapai uždengia dirvos paviršių, ir baigti likus 3–4 savaitėms iki derliaus nuėmimo.

Patartina laistyti anksti ryte, kai augalai ir dirva vėsiausi. Vakare palaistytos daržovės ilgai būna drėgnos ir gali susirgti grybinėmis ligomis.

Nepatariama laistyti šaltu vandeniu. Labai svarbi ir vandens kokybė. Jame neturi būti daug druskų, kalcio, natrio, chloridų. Jei vandenyje yra daug geležies, reikėtų į 100 l vandens įpilti keletą mililitrų fosforo rūgšties ir prieš laistant gerai išmaišyti. Jei vanduo šarminis ir kietas, jis parūgštinamas sieros arba fosforo rūgštimi iki pH 6,0–6,5.

Purenimas

Jei į daržą ar sodą užmiestyje galite nuvažiuoti tik savaitgaliais, laistymas – gyva bėda. Siūlome išbandyti tokį būdą. Pripilkite plastikinius butelius vandens ir iki pusės užkaskite į žemę kakliuku žemyn. Pasirūpinkite, kad vanduo ištekėtų ne iš karto: užkimškite kakliuką pirštu ir ištraukite jį tik tada, kai kakliukas atsirems į žemę. Butelius galima užkimšti plastikiniais kamščiais su centre išdurtomis mažomis skylutėmis. Tokiais buteliais apsupkite daržovių lysves. Tarpai nuo vieno butelio iki kito turi būti 60–80 cm. Jei orai sausi ir saulėti, jūsų daržovėms vandens užteks 2–3 dienas, o jei apniukę – 8–10 dienų. Taip galima laistyti ir šiltnamyje augančius pomidorus.

Kad dirvoje laikytųsi drėgmė, ją reikia negiliai purenti. Nors viršutinis sluoksnis greitai išdžiūva, tačiau neauga piktžolės, sutrupa pluta, pagerėja aeracija. Purenti dirvą verta po kiekvieno stipresnio lietaus ar laistymo, bet ne iš karto, o kai vanduo gerai susigeria.

 

Petras Klimas

 

Rekomenduojami video