Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip pasirinkti individualų nuotekų tvarkymo įrenginį?

Aplinkos ministerija (AM) po naujųjų metų pradėjo gauti gyventojų klausimų, kokius individualius nuotekų tvarkymo įrenginius reikėtų rinktis nuo 2024 m. sausio 1 d., pradėjus veikti Nuotekų tvarkymo informacinei sistemai (NTIS). NTIS – AM interneto sistema, skirta individualių nuotekų tvarkymo sistemų (INTS) apskaitai ir jų naudojimo kontrolei užtikrinti.

Kam reikalinga NTIS?

AM teigia, jog NTIS leis užtikrinti, kad į aplinką nepatektų nevalytos nuotekos. Tokiu būdu sumažės administracinė našta nuotekų tvarkytojams ir jų veiklą prižiūrinčioms institucijoms.

Naudodamos NTIS, kontroliuojančios institucijos galės spręsti apie tinkamą nuotekų valymo įrenginio priežiūrą. Nuotekų vežėjai šioje informacinėje sistemoje turės fiksuoti nuotekų paėmimo faktą, vietą, paimtų nuotekų tipą ir jų perdavimą iš visų tipų nuotekų valymo įrenginių nuotekų tvarkymo įmonėms, o nuotekų tvarkytojai turės patvirtinti paimtų nuotekų kiekį ir tipą.

Valstybinės aplinkos apsaugos kontrolės pareigūnai, pasinaudodami NTIS kaupiama informacija, galės tirti aplinkosauginius, žalos gamtai klausimus. Savivaldos institucijos kartu su jų įsteigtomis nuotekų tvarkymo įmonėmis informacinėje sistemoje taip pat galės matyti rizikingas vietas ir laiku imtis prevencinių veiksmų suvaldyti potencialius taršos šaltinius, atlikti INTS inventorizacijos funkciją, pavestą įstatymais.

AM tikisi, kad su NTIS bus užkardyti atvejai, kuomet nelegalūs nuotekų vežėjai arba privatūs asmenys nuotekas išleidžia tam neskirtose vietose, atsiras galimybė kontroliuoti, ar įrenginiuose nuotekos išvalomos pagal teisinį reglamentavimą ir įrenginio dokumentuose nurodytą išvalymo lygį.

Kaip prisijungti?

Gyventojai, neturintys galimybės prisijungti prie centrinės nuotekų sistemos, gali rinktis vieną iš trijų įrenginių tipų: rezervuaro tipo individualių nuotekų kaupimo įrenginį, biologinio tipo valymo individualų įrenginį arba septiko tipo valymo individualų įrenginį. Renkantis įrenginį reikėtų įvertinti savo poreikius, įrenginio ir jo įrengimo kainą bei eksploatacijos išlaidas. Taip pat būtina įvertinti išvalytų nuotekų išleidimo į aplinką galimybes, nes ne visur gamtinės sąlygos tam tinkamos.

Individualių nuotekų tvarkymo įrenginių savininkai prie šios sistemos gali prisijungti per Elektroninių valdžios vartų platformą internetu.

Individualių nuotekų tvarkymo sistemų savininkai neprivalo jungtis, tačiau prisijungus prie šios sistemos yra daug patogumų: savininkas ar jo (jų) įgaliotinis gali matyti informaciją apie visus valymo įrenginius vienoje vietoje (jeigu turi ar valdo ne vieną įrenginį), gali stebėti jų aptarnavimą. Taip pat sistemoje galima užsakyti įrenginio aptarnavimo (taip pat ir nuotekų vežimo) paslaugas. Taip pat vartotojas, prisijungęs prie šios sistemos, gali užsakyti ir išvalytų nuotekų laboratorinių tyrimų paslaugą.

Individualių nuotekų tvarkymo įrenginių kaip ir lauko tualetų savininkai registruotis NTIS neprivalo, tačiau informacija apie lauko tualetų savininkus į šią sistemą pateks naudojant įvairius viešai prieinamus duomenų šaltinius, pasitelkiant nuotekų vežėjų pateiktą informaciją apie nuotekų išvežimą ir pan.

Individualių nuotekų tvarkymo įrenginių kaip ir lauko tualetų savininkai registruotis NTIS neprivalo, tačiau informacija apie lauko tualetų savininkus į šią sistemą pateks naudojant įvairius viešai prieinamus duomenų šaltinius, pasitelkiant nuotekų vežėjų pateiktą informaciją apie nuotekų išvežimą ir pan.

Trijų tipų įrenginiai

Patys paprasčiausi yra rezervuaro tipo individualių nuotekų kaupimo įrenginiai. Juos gali įrengti tokius įrenginius montuojančios bendrovės. Šiuo atveju vonios kambarių, tualetų ar virtuvių nuotekos patenka į šalia namo įrengtą sandarų rezervuarą, iš kurio šias nuotekas periodiškai išveža vežėjai.

Tačiau renkantis šio tipo įrenginį pirmiausia reikėtų įvertinti, kiek žmonių gyvena namų ūkyje, ar jie gyvena nuolat, ar tik vasarą (pavyzdžiui, sodybose), nes nuo to priklauso išvežamų nuotekų kiekis, atitinkamai reikalingas rezervuaro tūris ir sukauptų nuotekų išvežimo periodiškumas. Pavyzdžiui, iš namo, kuriame nuolat gyvenama, nuotekų išvežimo paslaugą gali tekti užsisakyti ir sykį per mėnesį, o sodyboje tai būtų galima daryti žymiai rečiau. Nuotekų vežėjai išvežimo faktą registruos NTIS, patiems įrenginių savininkams nėra būtina jungtis prie šios informacinės sistemos.

Turint rezervuaro tipo individualių nuotekų kaupimo, t.y. be išleidimo į aplinką, įrenginį nereikės atlikti privalomo nuotekų tyrimo.

Kitas įrenginių tipas – septiko tipo valymo individualus įrenginys (kitaip – anaerobinis įrenginys). Nors eksploatuojant anaerobinį valymo įrenginį nereikalingos elektros energijos sąnaudos, vienas iš tokio tipo įrenginių trūkumų – nuotekos, išvalytos anaerobinio valymo įrenginyje, neatitinka aplinkosauginių normatyvų. Paprastai po šio valymo įrenginio nuotekos turi būti valomos papildomai.

Tokiu atveju dažniausiai įrengiamos tam tikro tipo filtravimo sistemos. Nesvarbu, ar papildomam nuotekų valymui įrengiama augalinės ar gruntinės (nendrių, švendrių, žvyro, smėlio, durpių ar kt.) infiltravimo, ar modernios biofiltravimo sistemos, vienas iš tokios sistemos trūkumų – ženkliai padidėja teritorijos plotas, reikalingas bendrai nuotekų tvarkymo sistemai įrengti.

Taip pat turi būti išlaikyti sanitariniai higieniniai reikalavimai, kokiu atstumu nuo gyvenamojo namo ar geriamojo vandens šaltinio galima montuoti šį įrenginį, nes naudojant tokias nuotekų tvarkymo sistemas neišvengiamai teršiamas gruntas ir požeminis vanduo. Be to, efektyvi filtravimo sistemos eksploatacijos trukmė nėra ilga (6–7 metai), t.y. po tam tikro laiko turi būti įrengiama nauja filtravimo sistema.

Trečias įrenginių tipas – biologinio valymo individualus įrenginys. Jis naudoja elektros energiją, tačiau susidariusios nuotekos kokybiškai išvalomos, o po valymo likęs vanduo yra skaidrus ir bekvapis.

Vežėjai fiksuos dumblo išvežimą NTIS

Turint septiko ar biologinio valymo įrenginius, juose susidariusį dumblą, organinių medžiagų sankaupas taip pat periodiškai, įrenginio gamintojo nurodytu dažnumu, būtina išvežti. Vežėjai dumblo išvežimo faktą fiksuos NTIS. Be to, šių įrenginių savininkams sykį per kalendorinius metus reikės atlikti privalomą į aplinką ar į filtravimo sistemas išleidžiamų nuotekų tyrimą.

Atkreipiame dėmesį, kad nuotekų valymo individualūs įrenginiai turi būti sertifikuoti pagal visoje ES galiojančią vieningą sistemą. Rekomenduojama, kad konkretaus objekto poreikius atitinkantį įrenginį parinktų, išvalytų, nuotekų išleidimo vietą parinktų ir įrenginio montavimo darbus atliktų šios srities specialistai.

NTIS interneto svetainėje https://ntis.am.lt/ vartotojai gali rasti daug naudingos informacijos apie legalius nuotekų vežėjus, įrenginių montuotojus ir individualių nuotekų tvarkymo įrenginių tipus. Tam vartotojui registruotis sistemoje nėra būtina.

Parengta pagal AM

Rekomenduojami video