Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip obuolius išlaikyti iki pavasario?

Šiemet obuoliai sunoko keliomis savaitėmis vėliau nei įprastai. Vieni sodininkai atsargas žiemai jau susikrovė į sandėlius, rūsius, kiti tam dar tik ruošiasi. Tačiau sveikus obuolius išlaikyti iki pavasario pavyksta toli gražu ne visiems. Viską lemia ne tik laikymo sąlygos, bet ir tai, kokius obuolius sudėsite žiemojimui.

Sunoko vėliau

Išlaikyti obuolius per žiemą nėra taip paprasta, kaip daugeliui gali pasirodyti. Tam reikia ne tik pasirūpinti tinkamomis laikymo sąlygomis, bet ir teisingai nuskinti obuolius. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Sodininkystės technologijų skyriaus vedėjas dr. Juozas Lanauskas sako, kad mūsų kraštuose vėlyviausios obuolių veislės skinamos spalio viduryje. Tačiau šiemet obuolių nokimas vėlavo, todėl nereikėtų stebėtis, kad kai kurie obuoliai dar liko kabėti ant medžių.

Obuolius žiemai skinkite kuo atsargiau, kad nepasižeistų jų odelė. Šį darbą geriausia atlikti po vėsios nakties, anksti ryte, kol saulė dar neįkaitino vaisių. Pirmiausia nuskinkite obuolius, esančius vainiko apatinėje dalyje. Toliau skinkite aukščiau kabančius vaisius.

Nesaugokite pernokusių obuolių

Nors interneto portaluose apstu patarimų, kaip obuolius laikyti rūsyje, J.Lanauskas pataria netikėti viskuo, kas rašoma internete. Pasak jo, norint gražius ir sveikus obuolius išsaugoti iki pat pavasario, labai svarbu juos tinkamai nuskinti, išlaukti, kada jie bus geros brandos. Patartina nekrauti į dėžes sužeistų, apdaužytų ar pernokusių obuolių. Pastarųjų sandėliavimo laikas bus trumpesnis nei kitų vaisių, todėl pernokusius obuolius rinkitės greitam naudojimui, o ne sandėliavimui.

Toje pačioje dėžėje nereikėtų sandėliuoti rudeninių ir žieminių obuolių veislių, nes šie vaisiai išskiria etileną (nokimą skatinančios dujos). Kitaip tariant, sunokę obuoliai skatins greitesnį vėlyvesnių veislių nokimą, obuoliai išsilaikys trumpiau.

Jei neturite vėsaus rūsio

Kaip žinoti, ar obuoliai jau tinkami skinti ir sandėliuoti? Pirmiausia atkreipkite dėmesį į obuolių spalvą. Jeigu ant jo atsirado daugiau raudonio, tikėtina, kad jie jau arti brandos fazės. Obuoliai ima rausti atvėsus orams. Paprastas būdas tiesiog atsikąsti ir pažiūrėti, kiek jis subrendęs. Daug pasako ir sėklų spalva. Jeigu sėklos gražiai rusvos – obuolys jau sunokęs. Skindami obuolius stenkitės jų nepažeisti, nenutrinti vaškinio sluoksnio. Į dėžes nekraukite obuolių su puviniu. Pasitikrinti, ar obuoliai pasirengę skynimui, galite obuolį nuraškydami nuo obels. Jei vaisius lengvai atsikabina nuo šakos, šakelės nelūžinėja, vadinasi, obuolys jau pilnai sunokęs. Palankiausia skinti prieš didžiąsias šalnas, nors iki 5 laipsnių šalnos obuoliams nepakenkia.

Skindami obuolius nepažeiskite jų kotelių. Pintinėje turi atsidurti tik sveiki, pažeidimų neturintys obuoliai su koteliais. Ištraukus kotelį pažeidžiami vaisiaus audiniai, todėl didelė tikimybė, kad obuolių laikymo metu atsiras puvinys.

Sodininkai mėgėjai nesutaria dėl obuolių skynimui tinkamų oro sąlygų: ar obuolius sandėliavimui galima skinti per lietų, ar tai daryti reikėtų tik sausu metu? J.Lanausko teigimu, jeigu į saugyklą sukrausite šlapius obuolius, o patalpoje bus šilta – greitai atsiras puvinių. O štai jeigu įnešite į rūsį ar kitokią patalpą, kur laikysis vėsa ir drėgmė – obuoliai išstovės geriau.

Idealu, jeigu prieš sandėliuojant obuolius rūsys bus išvalytas, dezinfekuotas. Taip pat obuolių nepageidautina laikyti kartu su daržovėmis (bulvėmis, morkomis, burokėliais ir kt.), nes obuoliai įsigers jų kvapo, skonis nebus toks sodrus. „Ir sodininkui mėgėjui, ir profesionalui galioja tos pačios taisyklės. Obuoliui reikia neaukštos, arti nulio esančios temperatūros ir aukštos santykinės drėgmės, siekiančios apie 95 proc.“ – primena J.Lanauskas.

Taip pat verta nepamiršti, kad nuskinti vaisiai kvėpuoja, garina vandenį, todėl intensyviai „kvėpuodami“ pernoksta, o netekę drėgmės gana sparčiai suvysta.

Galima laikyti pavėsyje

Jeigu rūsyje laikosi 5–6 laipsnių temperatūra, juos galima nešti žiemojimui. Jei iš rudens neturite vėsios patalpos, profesionalus sodininkas siūlo paprastą išeitį. „Tiems, kurie neturi vėsios patalpos obuoliams laikyti, patarčiau obuolių dėžes sudėti šiaurinėje pastato pusėje, kur saulė neapšviečia. Gerai būtų dienos metu juos uždengti, o naktį nukloti. Tai savotiškas žaidimas, tačiau tai padeda išlaikyti juos sveikus. Nakties vėsa obuolius aušina, o ryte užkloti reikėtų, kad vaisiai nespėtų įšilti“, – dėsto J.Lanauskas.

Sandėlinė rauplių forma

Sukrautų dėžėse obuolių per žiemą nereikėtų pamiršti – būtina reguliariai patikrinti, išmesti pradėjusius pūti vaisius. Taip pat žiemą reikėtų sukauptas atsargas apsaugoti ir nuo pelėsio.

„Jei rūsys drėgnas ir jame pakyla temperatūra, susidaro labai palankios sąlygos augti pelėsiui. Reikia žinoti, kad grybų sporos atkeliauja su obuoliais dar iš sodo ir nuo sandėliavimo priklausys, ar neprisidarysime su jomis bėdų. Taip pat per orą plinta mažieji organizmai, kurių mes plika akimi nematome. Ant obuolių atsiranda ir sandėlinė rauplių forma. Kartais atrodo, kad susidedame dar visai pusėtinus obuolius, rauplių per daug nėra, bet paskui su laiku jų tik padaugėja“, – pastebi LAMMC mokslininkas.

Nesandėliuokite pasiligojusių obuolių

Šį sezoną dėl kalcio trūkumo pastebėta poodinė dėmėtligė. Tai liga, kurią lemia kalcio trūkumas. Ji pasireiškia tamsiomis dėmelėmis po vaisiaus odele, einančiomis gilyn į minkštimą. Tai ne tik atrodo neestetiškai, bet ir obuoliui duoda kartumo. Tokie obuoliai ir žiemą laikysis prastokai. „Jei radote obuolių su tokiomis dėmelėmis, kruopščiai juos atrinkite ir atidėkite nuo sveikų obuolių, nes tos dėmelės sparčiai progresuoja. Šiemet šios ligos pastebėta tikrai nemažai, todėl reikia atsargiai rinktis sandėliavimui tinkamus vaisius“, – pabrėžia J.Lanauskas.

IŠNAŠA:

Šį sezoną dėl kalcio trūkumo pastebėta poodinė dėmėtligė. Tai liga, kurią lemia kalcio trūkumas. Ji pasireiškia tamsiomis dėmelėmis po vaisiaus odele, einančiomis gilyn į minkštimą. Tai ne tik atrodo neestetiškai, bet ir obuoliui duoda kartumo. Tokie obuoliai ir žiemą laikysis prastokai.

Kaip sandėliuoti obuolius?

·         Sandėliuokite tik sveikus, jokių mechaninių pažeidimų neturinčius obuolius su koteliais.

·         Obuolių rūšis (žieminius, rudeninius) žiemai laikykite atskirai.

·         Obuolius sudėkite pagal dydį: atskirai didelius, vidutinius ir mažus.

·         Obuolių neplaukite, nenutrinkite vaškinio jų sluoksnio.

·         Jei matote, kad ant viršutinių obuolių atsirado puvinys, atsargiai perrinkite obuolius, kad jis neužkrėstų kitų vaisių.

Rekomenduojami video