Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip mažą sodą paversti tikru brangakmeniu?

Privati žalioji erdvė, nors ir nedidukė, masina kiekvieną, todėl dažnas savo balkoną ar stogą paverčia gamtos oaze. Nekilnojamojo turto vystytojai jau seniai perprato tautiečių norus, todėl net miesto centruose siūlo įsigyti būstus su privačia žaliąja oaze. Tačiau mažo sodo įrengimas iš tiesų gali tapti iššūkiu, todėl reikia žinoti keletą svarbių aspektų, kurie padės tokį kampelį paversti patraukliu ir mielu širdžiai.

Planavimas

Kraštovaizdžio architektė Silvija Minelgienė pripažino, kad pirmiausia būtina pasitelkti planavimą: „Kad galėtumėte vėliau džiaugtis erdve, būtinas apgalvotas planas, stiliaus pasirinkimas ir, žinoma, reikia suplanuoti, kokius augalus sodinsite.“

Architektės teigimu, mažuose soduose reikia siekti surasti optimalų ryšį tarp to, kas dekoratyvu, ir to, kas praktiška. Tačiau gerai apgalvojus ir nuosekliai viską sudėliojus nereikia daug pastangų tam, kad ir mažiausioje erdvėje būtų sukurtas tobulas sodas. „Popieriaus lape nupieškite namą, sode esančius didesnius medžius, krūmus, takelius (jei jie įrengti), pažymėkite plotelius, kuriuose planuojate įrengti daržovių lysvę, gėlyną, pavėsinę ar vaikų žaidimo aikštelę, – patirtimi dalijosi S.Minelgienė. – Plane nepamirškite numatyti vietos ir komposto dėžei, šiukšlių konteineriui ar įrankių bei sodo technikos stoginei.“

Asociatyvi nuotr.

Proporcijos

Vienas iš svarbiausių dalykų kuriant mažą sodą yra augalų pasirinkimas. Būtent jų spalva, struktūra ir forma gali sukurti didelės erdvės pojūtį. Kraštovaizdžio architektas Davidas Beaulieutinklalapyje landscaping.com mažose erdvėse pataria apsiriboti dviem ar trimis spalvomis šalia pagrindinės žalios vejos spalvos. Svarbu išlaikyti proporcijas, tačiau požiūris, jog mažose erdvėse reikia laikyti nedidelius augalus, yra neteisingas. Keleto augalų rūšių kartojimas nedidelėje erdvėje paprastai būna geriausias sprendimas. Dažniausiai augalų įvairovė, o ne jų kiekis nedideliuose soduose atrodo įspūdingai. Mažose erdvėse apželdinimo specialistai daugiausia renkasi keletą skirtingų augalų iš dviejų ar trijų spalvų ir jais apsodina visą sklypą.

Kuriant gylio įspūdį patartina priekyje naudoti tamsesnius augalų atspalvius su šiurkštesne faktūra ir šviesesnių spalvų bei švelnių faktūrų augalus gale. Mažesni augalai sodinami priekyje, kad aukštesni augalai jų neužgožtų.

Asociatyvi nuotr.

Kaip savo interneto dienoraštyje rašo architektas, vizualiai erdvė išplečiama naudojant vingius, kurie sukuria judėjimo ir plaukimo jausmą. Tokie paprasti elementai kaip kreivų plytų ar akmenų takelis arba išlenkta gėlių zona ne tik įdomiai atrodo, bet ir sukuria didesnės erdvės vaizdą. Atsižvelgti į kiemo takelių planavimą siūlo ir architektė S.Minelgienė. „Nesiūlau takelių stačiais kampais, – aiškino Silvija. – Kiemuose ypač gražiai atrodo šiek tiek vingiuotas takelis, suteikiantis erdvei paslaptingumo, ypač jei juo eidami pasieksite nedidelį sodo fontanėlį, skulptūrą ar dailų vazoną su gražiu augalu.“

Erdvės iliuzija

Mažos erdvės išskirstymas į zonas taipogi yra puikus būdas sukurti didesnės erdvės iliuziją. Geriausiai matomas mažų plotų išskirstymas – skirtingo aukščio pakopų įrengimas. Šis metodas sukuria skirtingus akivaizdžius atsiskyrimus. Skirtingai apželdintų zonų atskyrimas įdomiomis detalėmis – namų bokšteliais, tilteliais, mediena ar grotelėmis – sukuria ne tik didesnės erdvės pojūtį, bet ir suteikia naujos patirties sodu besigėrintiems svečiams. Svarbu atminti, kad naudojant keletą augalų grupių, akmenų ar kitų detalių privalu nenukrypti nuo temos, spalvos, dydžio, nes tai padeda sukurti vieningą sodo vaizdą. Naudojant per daug skirtingų detalių sukuriamas atvirkščias vaizdas ir viskas atrodo griozdiškai. Maži baseinai ir tekantis vanduo – upeliai, dekoratyviniai kriokliai – tai dar vienas didesnės erdvės išgavimo būdas. Net jei įrengiamas upelis, besidriekiantis per visą sienos pakraštį, tai sodui suteikia daug gilumos.

Asociatyvi nuotr.

Kraštovaizdžio architektės patarimai yra tokie: mažiems sodams puikiai tinka geometrinės figūros ir simetriškos linijos, tačiau, jeigu jų bus per daug, sodas gali pasirodyti per daug liūdnas, griežtas ir nuobodus. „Todėl galite laužyti formas ir taip sode sukurti įdomius ir nuotaikingus reginius, – siūlė kraštovaizdžio specialistė. – Skirtingos, viena nuo kitos vizualiai atskirtos, sritys daro sodą įdomesnį. Žvilgsnis kliūva už vertikalių struktūrų, tokių kaip atvirosios gyvatvorės, šachmatų tvarka susodinti augalai, pavėsinės, apipintos vijokliniais augalais, ir nedideli baseinėliai – taip sudaromas didesnio gylio ir erdvės įspūdis. „Nediduką sodą suskirstykite į kelias šachmatų tvarka išdėstytas stačiakampes sritis, kad išnaudotumėte kuo daugiau erdvės, – paprasčiausią variantą siūlė S.Minelgienė. – Tai leidžia kurti struktūras ir plokštumas, kurios sudaro skirtingas erdves, skirtas poilsiui ir žaidimams.“

Perspektyvą kuria augalai

Labai mažą sodą galima vizualiai praplatinti sukūrus perspektyvą. Pailginti kiemą galima jį padalijus skersai, priekyje pasodinus didesnius augalus, o toliau palei tiesę susodinus vis žemesnius, pavyzdžiui, buksmedžius ar kūgio formos dekoratyvines eglutes.

Jei pailgos formos sodą perpus padalinsite skersai, galima sukurti paslaptingų erdvių jas atskiriant, pavyzdžiui, ažūrine sienele su laipiojančiais augalais, arba pakraščiuose sukūrus link išilginės ašies besidriekiančias augalų oazes.

Beje, augalų spalvos taip pat leidžia sukurti optinę apgaulę – balti, šviesūs augalai tolina, šiltų spalvų ir ryškūs – artina.

O ar reikėtų atsisakyti vejos? S.Minelgienė šiuo atveju nuramino – glostanti akį žolytė yra privalumas ir dideliuose, ir mažuose sklypuose.

Asociatyvi nuotr.

„Sodinkite medelius – nedideliame sodelyje svarbiausia pasirinkti tinkamą rūšį, kuri derėtų prie turimos erdvės, – patarė specialistė. – Išnaudokite savo erdvę tikslingai ir sodinkite rūšis, skleidžiančias malonų kvapą – tarkim, hamamelis net šaltesniu metų laiku skleidžia kerintį aromatą, o japoniškas klevas suteikia spalvos ir puošnumo.“

Renkantis augalus mažam sodui, pirmenybę reiktų teikti žemaūgiams medžiams arba krūmams. Pavyzdžiui, paprastajam klevui, svyruokliniam gluosniui. Norintieji, kad sodas būtų ne tik gražus, bet ir teiktų naudos, turėtų rinktis žemaūges obelaites, kriaušes, vyšnias.

Gyvatvorės suteikia struktūros ir žalumo bet kokiam sodeliui, o nedidelėje erdvėje jos iš karto sukuria tvarkos pojūtį. Jei norite daugiau saugumo, auginkite aukštesnes gyvatvores (tarkim, iš kukmedžių). Nykštukinės gyvatvorės sukuria jausmą, kad sodelis sudarytas iš mažų kambariukų, bet nesutraukia ir taip nedidelės erdvės. Gyvatvorėms medelius parinkite kūrybingai: bambukai suteiks nerūpestingumo jausmą atskirdami gyvenamąsias erdves, o vėjyje šiurenantys kamienai ir lapai jūsų nedideliame sodelyje jaudins ne tik akį, bet ir ausį.

Asociatyvi nuotr.

Nedidelė paslaptis, kurią verta žinoti sodininkams, auginantiems gylio įspūdį kuriančius gėlynus – pasirinkite mėlynas ir baltas spalvas. Mėlyna spalva ne tik atrodo šalta bei elegantiška, bet ir vizualiai padidina nedidelius siaurus gėlynus. Jeigu mėlynų atspalvių gėles derinsite su baltomis, sustiprinsite šviesios ir tamsios spalvos kontrastą, kuris savo ruožtu didina erdvumo įspūdį.

Ir pilkiausią lauko kampelį galima stilingai paįvairinti – pakanka patalpinti geros kokybės sodo baldus – jūsų sodelis iš karto pagražės ir jame jausitės geriau nesigrauždami, kad negalite jam skirti daugiau dėmesio.

Pagrindiniai mažo sodo akcentai

Nedideliame sode geriau kloti vingiuotus, o ne tiesius takelius. Vingiuoti takeliai sukuria didesnio sodo iliuziją. Staiga už posūkio dingstantis takelis intriguoja, nes neaišku, kur baigiasi sodo ribos.

Skirtinguose sodo kampuose pasodinkite kelių rūšių ramių ir šviesių spalvų augalų, kurie tarpusavyje derėtų spalvomis ir vienas kitam neužgožtų saulės šviesos. Tarkim, neaukšti violetinės ir sidabrinės spalvos krūmeliai ar gėlės, pasodintos sodo kampuose, vizualiai praplečia erdvę.

Asociatyvi nuotr.

Jei yra šešėlis, sodui puikiai tinka itin originaliai atrodančios melsvės, blakėžudės, hortenzijos šviesiais žiedais.

Jei norite, kad sodas dailiai kiltų į viršų ir vizualiai atrodytų didesnis, gėlių vazonus dėkite ne ant žemės, o ant specialiai augalams skirtų kopėtėlių arba vazonų laikiklių. Erdvesnio sodo iliuziją sukuria grotelės, skirtos laipiojantiems augalams, tačiau jas reiktų konstruoti tūrines, pavyzdžiui, cilindro formos.

Tokios sodo dekoracijos kaip įvairūs stovai gėlėms, vėjo varpeliai, dekoratyviniai akmenys ar skulptūros iš akmenų ir pan. labai pagyvina aplinką ir suteikia jai papildomo žavesio. Tačiau jos turi būti proporcingos paties sodo dydžiui. Priešingu atveju atsiras disharmonijos jausmas. Be to, sodo dekoracijos turėtų išlaikyti bendrą stilistiką: akmeniniai papuošimai puikia dera su medžiu ir metalu, o plastikas ar kitos dirbtinės medžiagos įneš šiokio tokio kičo ir atrodys neskoningai.

Rekomenduojami video