Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip įsirengti inspektus?

Norintieji turėti ankstyvų daržovių morkas, krapus, salotas, gražgarstes pasėjo rudenį. Kai kurias šias daržoves kovo mėnesį galima pasisėti ir nešildomame šiltnamyje. Jei smarkiai neatšals, sudygs ir ridikėliai, špinatai. Šildomuose šiltnamiuose jie užaugs labai greitai. Nešildomuose šiltnamiuose pasėtus augalus reikia pridengti daržo plėvele.

Idealus temperatūros režimas

Agronomė Joana Giedraitytė patarė nepatingėti ir įsirengti inspektų. Sienelės aukštis turėtų būti 25–35 cm, o plotis – 60 cm. Pietinį kraštą reikia palikti 10–15 cm žemesnį už šiaurinį. „Karvių ir kiaulių mėšlą sumaišykite su durpėmis ar pjuvenomis. Toks mišinys geriau kaista. Itin tinka arklių mėšlas. Šildomo sluoksnio paviršių apibarstykite superfosfatu, užpilkite 15–20 cm daržo žemės ir komposto mišinio. Inspektą uždenkite. Į jį daržovių daigus sodinkite po 2–3 dienų, kai mėšlas bus ne toks karštas“, – aiškino J.Giedraitytė. Inspekto dangtis, anot jos, gali būti polietileninis arba stiklinis, tam puikiai tinka seni langai. Saulėtomis dienomis inspekto dangtį būtina pakelti, kad augalai nesušustų. Inspekte užauginti pomidorų ir paprikų daigai būna tvirti, neištįsę, tamsiai žali, nes natūraliai reguliuojamas jų augimas. Naktį inspekte būna vėsiau nei dieną. Tokio temperatūros režimo niekaip negali sukurti daigus auginantieji ant palangių namuose.

Hotbeds-2

Šildymas

Sodininkas entuziastas Gediminas Končius tvirtino, kad inspektas – labai geras dalykas, bet, norint tinkamai jį įrengti, reikia nemažai triūso ir žinių. „Inspektui panaudojau išmontuotą seną dvigubą langą, turiu jį šiltnamyje. Vieną stiklą išėmiau, kitą palikau. Rėmą uždėjau ant sukalto lentų pagrindo žemėje, stiklinis stogas varstosi“, – patirtimi dalijosi G.Končius.

Jei inspektas įrengiamas darže ir jame sėjama jame jau kovo mėnesį, jį reikia šildyti. Tam bene labiausiai tinka arklių mėšlas. Jei jo nėra, galima naudoti sausus lapus, šieną, šiaudus. Inspektas šildomas natūraliai. Reikia iškasti gana gilią duobę, sudėti į ją turimą šildančią medžiagą. Jei tai – ne mėšlas, ant viršaus reikia užberti kelias saujas amonio salietros ir aplieti verdančiu vandeniu arba amonio salietrą ištirpinti karštame vandenyje ir sulaistyti lapus, šieną ar šiaudus. Pasak G.Končiaus, po kiek laiko visa tai pradės kaisti, panašiai kaip vasarą sugrėbtas, į krūvą sumestas neišdžiovintas šienas, tad periodiškai reikėtų pavartyti. Maždaug po savaitės kaistantį „radiatorių“ reikia gerai sutrypti ir užpilti maždaug 30 cm geros daržo žemės sluoksniu, į kurį bus sėjami augalai.

Jei inspektui naudojamas purus išdžiūvęs arklių mėšlas, amonio salietros naudoti nereikia, nes pačiame mėšle yra azoto. Labai svarbu, kad mėšlas prieš tai nebūtų perdegęs, kitaip šildymui jis netiks. „Norint įrengti inspektą, reikia įdėti daug darbo“, – prisipažino daržininkas entuziastas.

101227482_0_9999_v1_m56577569831606466

Be vazonų

Tiems, kurie neturi šiltnamio ir jokio sklypelio, bet nori užsiauginti savų daržovių, G.Končius siūlo gana paprastą išeitį. Pomidorus ar kitas daržoves galima auginti balkone, net be vazonų. Tereikia nusipirkti grunto plastikiniame maiše, padaryti jame skylę ir į ją sodinti. Dar vienas privalumas tas, kad drėgmė ilgiau išlieka, laistyti galima rečiau.

Rekomenduojami video