Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip įrengti šiltlysvę

 Šiltlysvė, kitaip inspektas, skirta ankstyvosioms daržovėms, daržovių ir gėlių daigams šaltu metu auginti. Tokią lysvę įsirengti aktualu pavasarį. Šiltlysvėje augantis augalas gauna šilumos iš dviejų šaltinių: saulės bei įkaitusio mėšlo (arba kitos panašios, energiją išskiriančios medžiagos). Dėl šios priežasties derlių auginti galima pradėti anksčiau, o pirmųjų žalėsių sulaukti jau kovo pabaigoje.

Principai

Būdų įrengti šiltlysvę yra ne vienas, todėl kiekvienas daržininkas gali pasirinkti sau tinkamiausią. Be to, žinodami inspekto įrengimo principą, metodiką galime tobulinti patys.

Šiltlysvės gali būti įgilintos – joms įrengti kasamas griovys, o į jį vėliau klojamos organinės medžiagos. Jos gali būti ir paaukštintos, tai ypač aktualu drėgnuose ir pavasarį apsemiamuose sklypuose. Kad ir kaip būtų įrengiama lysvė, principas yra toks pat: reikia padaryti lygų lysvės pagrindą ir sluoksniais pridėti įvairių organinių medžiagų.

Sluoksniai

Įrengiant šiltlysvę galima vadovautis tokiu pavyzdžiu. Pasirinkus saulėtą vietą kasama 60 cm pločio ir maždaug dviejų kastuvų gylio tranšėja. Žemės beriamos šalia. Tranšėjos kraštai sutvirtinami suformuojant savotišką dėžę. Tam tinka lentos, šiferio lakštai, įvairios plokštės ir pan. Tuomet ši dėžė pradedama pildyti. Pirmiausia apačia išklojama kartono ar popieriaus lakštais. Jie saugos lysvę nuo piktžolių.

Tada maždaug 25 cm sluoksniu dedamos stambios augalinės atliekos: šakelės, medienos gabalėliai, stambūs augalų stiebai (saulėgrąžų, kukurūzų ir pan.). Jos reikalingos geram lysvės drenažui užtikrinti.

Trečias sluoksnis – įvairios žolės: nupjautos daržovių (sveikų augalų) žaliosios dalys, nurautos piktžolės (be sėklų!), nupjauta žolė, maistui ruošiamų daržovių atliekos ir pan. Šis sluoksnis turėtų sudaryti 15–20 cm.

Ketvirtas sluoksnis gali būti nukritę lapai. Jis turėtų būti maždaug 10 cm storio.

Toliau 10 cm sluoksniu dedamas perpuvusio mėšlo ir komposto mišinys, o ant viršaus maždaug 20 cm sluoksniu beriama iškastų žemių.

Rekomendacijos

Jei sklypo dirva labai sunki, į lysvės dugną galima berti 5–7 cm smėlio sluoksnį. Klojant sluoksnius rekomenduojama kiekvieną jų palieti vandeniu su srutomis, žolių raugu ar specialiais organinių medžiagų irimą skatinančiais mikrobiologiniais preparatais (pavyzdžiui, „Baikal EM1“, „Tamir“, „Microbe-Lift Quantum“ ir kt.).

Drauge į kibirą vandens galima įdėti ir ko nors saldaus, pavyzdžiui, senos uogienės, kurios jau niekas nenori valgyti, cukraus ir pan. Tai reikalinga, kad mikroorganizmai suaktyvėtų. Kad vidurinių sluoksnių žolės nesuliptų, galima dėti šiek tiek šiaudų.

Naudojimosi ypatumai

Tokią lysvę galima sėkmingai naudoti 3–4 metus. Jei kas trejus metus ją papildysite augalinėmis liekanomis, naudositės dar ilgiau. Tačiau ir čia yra savų taisyklių. Pirmaisiais metais tokioje lysvėje susikaupia labai daug azoto, kuris skatina daržoves kaupti nitratus. Todėl nitratus linkusias kaupti daržoves (svogūnus, ridikus, salotas, špinatus, krapus, petražoles) inspekte reikėtų auginti tik trečiaisiais metais. Antraisiais metais čia puikiai tiks auginti kopūstines daržoves. Na, o pirmaisiais geriausia sodinti moliūgus, cukinijas, agurkus, pomidorus ir paprikas.

Yrant organinėms medžiagoms išsiskiria šiluma, todėl pavasarį į tokią lysvę sėti ir sodinti galima anksčiau. Derėtų atkreipti dėmesį, kad daigelių šaknys neturėtų siekti biokuro sluoksnio. Nakčiai tokios lysvės gali būti pridengiamos. Laistyti taip paruoštą lysvę reikia dažniau nei įprastas. Labai svarbu, kad nė vienas sluoksnis neišdžiūtų.

 

Parengta pagal žurnalą „Namie ir sode“

Rekomenduojami video