Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip genėti senus medžius

 Vaismedžių genėjimo ypatumai priklauso ne tik nuo metų laiko ar medžio rūšies – nemažai įtakos turi ir augalo amžius.Patarimai, į ką vertėtų atkreipti dėmesįgenint brandžius vaismedžius.

Seni, ilgus metus augantys ir derlių brandinantys vaismedžiai neretai užima daug vietos, tačiau nebeduoda gausaus derliaus. Viena iš priežasčių, kodėl derlius mažėja – dalis šakų darosi nebe tokios gyvybingos, o dėl tankaus šakų išsidėstymo nemaža dalis jų gauna mažiau saulės šviesos. Saulės trūkumas neigiamai veikia derliaus kokybę ir gausą.Ilgamečių vaismedžių genėjimas padeda praretinti šakas ir stiprioms, ligų nepažeistoms šakoms bei ant jų bręstantiems vaisiams leidžia gauti daugiau šviesos.

Maža to, brandžių medžių duodamą derlių būna sunku pasiekti. Senų vaismedžių šakos stiebiasi į viršų, todėl viršūnėse susikaupia ir didžiausias derlius. Būtent genėjimas gali pažeminti senų vaismedžių lają ir palengvinti priėjimą prie užaugusių vaisių. Pateikiama paprastų rekomendacijų, kuriomis vertėtų vadovautis.

Visų pirma, reikėtų nepamiršti pasiruošimo ir tinkamų įrankių pasirinkimo. Senų, į viršų besistiebiančių medžių nenugenėsite be stabilių kopėčių, reikalingų pasiekti aukštai esančias šakas, ir pirštinių, padėsiančių apsisaugoti nuo įbrėžimų ir sužeidimų.

Genėjimą rekomenduojama pradėti nuo medžio viršūnės ir pamažu leistis į apačią. Tokios genėjimo tvarkos laikytis patariama dėl labai paprastos priežasties: jei genėjimą pradėsite nuo apačios, palikdami gražiausias šakas, kils grėsmė, kad nuo viršaus krentančios šakos jas pažeis ar nulauš.Net ir genint brandžius vaismedžius, vertėtų atsirinkti, kurias šakas būtina pašalinti. Pirmenybę patartina teikti pažeistoms, sausoms, sergančioms ir susikryžiavusioms šakoms.

Vertėtų nepamiršti, kad genėjimas padeda atjauninti senus vaismedžius. Senų medžių šakas patartina apgenėti, nupjaunant ne mažiau kaip du trečdalius – tai paskatins jaunų atžalų ataugimą. Tačiau siekiant padidinti derlių ir išlaikyti gražią medžių išvaizdą, nereikėtų leisti laisvai augti visoms atžaloms – dalį jų patartina patrumpinti. Kai kurias naujai ataugusias jaunas atžalas pravartu apskritai nupjauti, tokiu būdu suformuojant dailų vaismedžio vainiką.

Rekomenduojami video