Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip daiginti sėklas

Daiginti sėklas namuose nėra jau taip sudėtinga. Daugiau pastangų reikia įdėti į jų gyvybės palaikymą. Svarbiausia sukurti tinkamas sąlygas, kurios leistų augalams augti sveikiems ir stipriems, kad vėliau nepultų įvairūs kenkėjai bei ligų sukėlėjai.

Daigų auginimas patalpoje nėra toks lengvas darbas, koks gali pasirodyti. Esama daugybės niuansų, į kuriuos būtina atsižvelgti, kad daigai neskurstų.

Daigams tiesiog būtina šviesa ir kuo jos daugiau, tuo geriau. Net jei kambario langai žiūri į pietus, nereiškia, kad ant palangės augantiems daigams pakaks šviesos. Jei daigai negaus pakankamai šviesos, jie ims skursti ir neišaugs tvirti. Laimei, yra galimybė įrengti dirbtinį apšvietimą – tai visiškai paprastas ir didelių investicijų nereikalaujantis darbas. Dirbtinio apšvietimo pranašumas tas, kad juo naudojantis daigus galima auginti net ir spintoje. Įsigijus specialių kabliukų ir grandinėlių, bus lengva kaitalioti virš vazonėlių kabančių lempučių aukštį. Svarbu turėti omenyje, kad skirtingų augalų daigų augimas – nevienodas, todėl jie turi būti skirtingai apšviesti. Apšvietimui tiks ir kaistančios, ir nekaistančios lemputės. Kad netektų nerimauti, jog galite pamiršti jas įjungti, pasinaudokite laikmačiu: nustatę 14 valandų per dieną švietimo trukmę būsite atsikratę vienu rūpesčiu.

Daiginimo klaidos

Pradedama per anksti

Per ankstus sėklų pasėjimas yra viena dažniausiai pasitaikančių ir kartu didžiausių klaidų. Dauguma augalų nemėgsta šalčio. Žemoje oro temperatūroje ir vėsiame dirvožemyje išaugę sodinukai nebus labai stiprūs, jie bus mažiau atsparūs įvairiems kenkėjams ir ligų sukėlėjams.

Sodinama per giliai

Sėklų sodinimo gylis priklauso nuo jų rūšies. Paprastai visa sodinimo informacija yra pateikiama ant sėklų pakuotės. Kai kurioms sėkloms yra reikalinga visiška tamsa, o kitoms reikia šiek tiek šviesos. Jeigu ši informacija nenurodyta, rekomenduojama sodinti sėklas du kartus arba tris kartus giliau nei pats sėklos plotis.

Per daug arba per mažai vandens

Kaip keistai beskambėtų, laistymas yra tikriausiai sudėtingiausia augalų auginimo dalis. Per daug ar per mažai vandens – sėklos pasmerktos pražūčiai. Kadangi sodinukai yra tokie delikatūs, laistymo klaidoms lieka labai mažai vietos. Dirvožemį, kuriame pasėjote sėklas, reikia išlaikyti drėgną, bet ne šlapią. Pasirinkus durpinius vazonėlius žemė juose ypač greitai džiūsta. Tačiau dabar galima įsigyti kuo įvairiausių laistymo sistemų – tereikia išsirinkti tinkamą.

Per mažai šviesos

Sodinukams reikia daug šviesos. Daiginimui skirtus indelius su pasėtomis sėklomis reikia laikyti kuo geriau apšviestoje vietoje, paprastai rekomenduojama tai daryti prie į pietų pusę atsisukusio lango.

Jeigu namuose trūksta šviesos, rekomenduojama į pagalbą pasitelkti dirbtinį apšvietimą. Tam galima naudoti specialias augalų lempas arba įsigyti paprastesnius fluorescencinius šviestuvus, kurių aukštį būtų galima reguliuoti. Šviestuvus reikia laikyti kuo arčiau sodinukų, jų neliečiant. Pasirodžius sodinukams, įjungtą šviesą reikėtų laikyti 12–16 valandų per parą.

Tinkamas substratas

Daugelis apmaudžiai klysta galvodami, kad visas sėklas galima sėti į elementariausią daržo žemę. Vis dėlto taip nėra. Daigai imlūs grybeliniam susirgimui, vadinamam diegavirte arba juodąja kojele. Jam prasidėjus dar vakar sveikai atrodę daigai staiga pajuosta, išvirsta ir sudžiūva. Norint išvengti tokios baigties, daigams sodinti būtina rinktis sterilią dirvą.

Tręšimas

Daugelis augalams daiginti skirtų dirvožemio mišinių nėra papildyti maisto medžiagomis. Kurį laiką daigai maitinasi tuo, ko esama sėkloje, tačiau imant skleistis lapeliams, augalus reikia patręšti skystomis trąšomis.

Vėjas ir vėdinimas

Natūraliomis sąlygomis daigai auga lauke, apšviesti saulės, laistomi lietaus ir siūbuojami vėjo. Kadangi šviesos ir vandens klausimai jau aptarti, metas pereiti prie vėdinimo problemos.

Vėjui tenka svarbus vaidmuo augalo vystymosi procese: kadangi turi prieš jį atsilaikyti, tvirtėja daigo stiebas ir šaknų sistema. Vėjo poveikį pavyks sukurti įjungus ventiliatorių, tačiau tada reikės dar atidžiau stebėti, ar augalams pakanka drėgmės, nes dėl vėdinimo dirva sausėja greičiau. Galima rinktis ir kitą vėjo imitavimo būdą – porą kartų per dieną pakedenti daigus pirštais.

Skaitykite informaciją ant pakuočių

Visa būtina su sėklomis susijusi informacija būna pateikta ant daugumos pakuočių. Joje visada nurodoma, kokiame gylyje sėkla turi būti sodinama. Ne visi augalai palankiai reaguoja į persodinimą, todėl kai kuriuos geriau iš karto sėti į tą vazoną, kuriame jie augs. Apie tai taip pat dažniausiai būna parašyta ant pakelio.

Jeigu atidžiai perskaitysite nurodymus, sužinosite, per kiek laiko sėklos sudygsta ir kada daigus galima perkelti į lauką. Sėklų pakelių patariama neišmesti, jų gali prireikti, o jei išmesite – vadovaujantis Merfio dėsniais, taip tikrai nutiks.

Rekomenduojami video