Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip auginti braškes kitaip?

Jeigu nesiekiate didelio braškių derliaus, tačiau norite turėti labai gerų uogų, galite išbandyti kitokį jų auginimo būdą.

Mulčiavimas

Sukaskite lysvę. Jeigu turite galimybę, ją įrėminkite. Braškių daigus galima sodinti bet kada, bet jeigu norite jau kitais metais turėti gerą derlių, reikėtų tai padaryti bent iki rugpjūčio vidurio. Daigus sodinkite nesilaikydami jokios tvarkos maždaug 10–20 cm atstumais vieną nuo kito. Rudenį tokią lysvę apmulčiuokite nukritusiais lapais (geriau vaismedžių) – uždėkite bent 10 cm storio sluoksnį. Per žiemą lapai susislėgs, o pavasarį jų bus plonas sluoksnis, per kurį lengvai išlįs braškių lapai. Uogynas sutankės, virs ištisiniu lapų, žiedų ir uogų kilimu. Nuėmę derlių rudenį lysvę vėl taip pat apmulčiuokite. Toks uogynas ilgai dera. Šitaip auginamos braškės šiek tiek susmulkėja, bet labai pagerėja jų skonis, o bendras derlius iš ploto nė kiek nesumažėja.

Derlius ir kokybė

Jei svarbu ir derlius, ir kokybė, rinkdami daigus imkite tik pirmą ir antrą daigą nuo ūso ir sodinkite juos 20 cm atstumu vieną nuo kito bei ne mažiau kaip 40 cm atstumu tarp eilių. Sodinti galima tiek išilgai, tiek skersai lysvės. Šiuo atveju geriausias mulčias – stambios pjuvenos arba drožlės. Patartina – spygliuočių.

Pirmiausia ant dirvos pabarstykite karvės ar kito žolėdžio mėšlo, ant jo – maždaug 5 cm sluoksnelį žolės ar šieno, o ant viršaus – gerą sluoksnį pjuvenų (10–20 cm). Jokiu būdu neužpilkite braškių daigų.

Jeigu neturite mėšlo, dėkite ant žemės žolę ar šieną, ant viršaus – pjuvenas ir palaistykite vienu iš biologinių preparatų, skirtų mulčiui aktyvinti. Turi sudrėkti visas sluoksnis. Antrą kartą mulčiuoti reikia tik kitą rudenį, t. y. kartą per metus.

Jeigu neturite pjuvenų, mulčiuokite šiaudais, blogiausiu atveju – šienu ar žole, bet tokį mulčią lysvė labai greitai „suvalgys“, nespėsite jo krauti. Jeigu mulčio nedaug, braškių daigus patartina sodinti tankiau.

Braškyno atnaujinimas

Jeigu braškės auginamos intensyviai ir norima nuolat gauti didelį derlių stambių uogų, krūmus reikia atnaujinti. Neverta laikyti tų pačių daugiau kaip ketverius metus. Paprastai braškynai atnaujinami sodinant daigus į naują vietą, tačiau jeigu jie buvo auginti intensyviai, dirvos derlingumas ne tik nesumažėjo, bet per trejus metus netgi gerokai padidėjo, todėl nėra tikslo persodinti.

Tais metais, kai ketinate atnaujinti braškyną, mulčiuokite perpus ploniau ir leiskite augti visiems ūsams. Jie įsišaknys per mulčią. Vasaros pabaigoje, kai lysvė bus pilna jaunų daigų, išravėkite viską, kas nereikalinga, išraukite pasenusius krūmus, o jaunus palikite tik reikiamose vietose – turėsite naują jaunų braškių lysvę, nesodindami nė vieno daigo. Jeigu matote, kad vienoje ar kitoje vietoje per tuščia, įbeskite daigelį, bet dauguma jų pasisodins patys ir vėl trejus metus sėkmingai derės.

S. Jasionis

Rekomenduojami video