Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaimiškosiose bendruomenėse pasikeitęs gyvenimo ritmas didelės panikos nekelia

Pasaulis sunerimęs dėl grėsmingai bei sparčiai plintančio naujojo koronaviruso, kasdien nusinešančio po kelias dešimtis gyvybių. 

Ne paslaptis, kad ir mūsų krašte virusas po truputį paralyžiuoja įprastą kaimo bendruomenių gyvenimą. 

Nors daugelis krašto bendruomenių pirmininkų patikino, kad nuo visuotinės panikos žmonės dar geba apsisaugoti, tačiau elementaru, jog esama padėtis keičia kiekvieno iš mūsų gyvenimo ritmą ir koreguoja planus. 

Laikosi rekomendacijų

Dotnuvos bendruomenės pirmininkas Andrius Balandis mano, kad Dotnuvoje esama padėtis – lygiai tokia pati, kaip ir kur kitur: bendruomenėje sustabdytos visos vykdytos ir planuotos vykdyti kultūrinės veiklos, sportiniai užsiėmimai.

„Dotnuviškiams atsakingumo netrūksta, jie geranoriškai laikosi nustatytų rekomendacijų ir, stengdamiesi apsaugoti tiek save, tiek savo artimą, kas šiuo metu ir yra svarbiausia, didžiąją laiko dalį ramiai leidžia namuose“, – sako A. Balandis.

Panikuoti neskuba

„Tik išgirdus apie naująjį koronavirusą, kai jis dar buvo toli toli nuo mūsų, dauguma, manau, nė nesusimąstė, kad tokiu žaibišku greičiu situacija keisis, o galiausiai atslinks ir į mūsų „kiemą“.

Nė vienas iš mūsų nežinome, kas dar gali nutikti, tačiau, nepaisant to, žmonės panikuoti neskuba.

Visi supranta situacijos rimtumą, laikosi rekomendacijų ir su viltimi laukia ateities, kuri parodys, kaip susiklosčiusi situacija vystysis toliau“, – pabrėžia A. Balandis.

Mantviliškio bendruomenės pirmininkė Simona Kurelaitienė tikina, kad didesnė baimė dėl vis sparčiau plintančio koronaviruso apima nuvykus į miestą. / Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Mantviliškio bendruomenės pirmininkė Simona Kurelaitienė tikina, kad didesnė baimė dėl vis sparčiau plintančio koronaviruso apima nuvykus į miestą. / Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Didesnė panika miesteMantviliškio bendruomenės pirmininkė Simona Kurelaitienė tikina, kad didesnė baimė dėl vis sparčiau plintančio koronaviruso apima nuvykus į miestą.

„Pačiai teko vykti dėl vaikelio apžiūros iki Kėdainių poliklinikos, kur net specialistai kelia daug daugiau panikos ir streso dėl susiklosčiusios padėties“, – teigia S. Kurelaitienė.

Nesuka galvos

Bendruomenės pirmininkė pabrėžia, kad nors Mantviliškyje gyvenimo rimtas ir nebe toks aktyvus, kadangi kaimo gyventojai turi atsisakyti bendruomenėje vykdomų užsiėmimų, vengti kontakto su aplinkiniais, tačiau vien tik slogiomis ar niūriomis nuotaikomis nėra paremtas.

„Džiaugiamės, kad gyvename kaime, turime pilnus šaldiklius mėsos, rūsiuose gausu konservuotų daržovių, būtiniausių prekių, kurių neturime namuose, įsigyjame Mantviliškio parduotuvėje, todėl nesukame galvos, kad mums gali ko trūkti“, – mano S. Kurelaitienė.

Baiminasi dėl vyro

Kad koronavirusas pasieks Lietuvą Mantiviliškio bendruomenės pirmininkė, kaip ir daugelis kitų kaimo gyventojų, nesitikėjo.

„Suvokti realią situaciją šiuo metu padeda pateikiama informacija, konkretūs faktai, kurie leidžia vertinti susiklosčiusią padėtį ar daryti išvadas.

Didžiausia mano baimė šiuo metu – dėl vyro, kuris po tėvystės atostogų privalėjo grįžti dirbti į užsienį.

Taip pat kiek neramu ir dėl artimoje aplinkoje esančių mums brangių pagyvenusių žmonių: tėvų bei uošvių ir, žinoma, mažamečių vaikų“, – apie nerimą užsimena S. Kurelaitienė.

Gudžiūnų bendruomenės pirmininkei Vilmai Povilauskienei atrodo, kad nerimas dėl nelengvos šiuo metu susiklosčiusios situacijos neaplenkia nė vieno./ D. Borodinaitės nuotr.

Gudžiūnų bendruomenės pirmininkei Vilmai Povilauskienei atrodo, kad nerimas dėl nelengvos šiuo metu susiklosčiusios situacijos neaplenkia nė vieno./ D. Borodinaitės nuotr.

Elgiasi atsakingaiTuo tarpu bendruomenės žmonės, S. Kurelaitienės teigimu, elgiasi labai atsakingai. Kaimo gyventojai stengiasi kuo mažiau kontaktuoti tarpusavyje ir laiką leisti savo namuose ar gryname ore.

Neaplenkia nė vieno

Gudžiūnų bendruomenės pirmininkei Vilmai Povilauskienei atrodo, kad nerimas dėl nelengvos šiuo metu susiklosčiusios situacijos neaplenkia nė vieno.

„Manau, tiek miesto, tiek kaimo žmogus suvokia realią situaciją, turi dėl jos susidaręs nuomonę ir stengiasi kiek galima laikytis visų rekomendacijų.

Mūsų kaime vaikštančių žmonių, ypatingai vaikų ar senyvo amžiaus, jau kurį laiką nesimato.

Tai reiškia, kad žmonės saugosi laiką leisdami namuose, sau artimoje aplinkoje, todėl kaimas savotiškai tampa saugesne vieta nei miestas, kur, kad ir kaip norėtųsi, judėjimo visiškai nesustabdysime.

Mažesnėse gyvenamosiose teritorijose mes tą padaryti, kaip matome, galime“, – teigia V. Povilauskienė.

Pirmenybė senjorams

Pasak Gudžiūnų bendruomenės pirmininkės, ekstremalios situacijos metu iškilusios problemos dėl bendruomenėje gyvenančių žmonių bus sprendžiamos čia ir dabar.

„Žmonės vienas kitą puikiai pažįsta, savo rūpesčiais, esant būtinybei, dalijasi, tad iškilusias problemas visada sprendėme, be jokios abejonės, tą ir toliau darysime drauge.

Kadangi plintantis koronavirusas pavojingiausias senyvo amžiaus žmonėms, todėl pirmenybę stengsimės teikti jiems.

Jei iš socialinių darbuotojų, kurios lanko senyvo amžiaus žmones, sužinosime, kad senjorams būtina pagalba juos aprūpinant būtiniausiomis priemonėmis, pasirūpinsime, kad juos be jokio kontakto pasiektų visi reikiami maisto produktai ar kitokios priemonės“, – patikina V. Povilauskienė.

Išaugo pirkėjų skaičius

„Gudžiūnų parduotuvės pardavėja patvirtina, kad antplūdis joje pastaruoju metu tikrai didelis. Anot jos, gudžiūniečiai perka kone viską, bet perkamiausia prekė – žalia mėsa. Manau, jog išaugęs pirkėjų skaičius – normalu.

Juk žmonės kurį laiką nori gyventi ramiai ir jaustis viskuo apsirūpinę, kol koronavirusas dar nėra masiškai išplitęs, jie nori pasirūpinti savo gerove anksčiau“, – mano Gudžiūnų bendruomenės pirmininkė.

Vainikų bendruomenės pirmininkė Diana Marozienė neslepia, kad bendruomenė buvo kiek pasimetusi, kai išgirdo apie Lietuvoje skelbiamą karantiną dėl koronaviruso. / Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Vainikų bendruomenės pirmininkė Diana Marozienė neslepia, kad bendruomenė buvo kiek pasimetusi, kai išgirdo apie Lietuvoje skelbiamą karantiną dėl koronaviruso. / Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Gali paliesti kiekvienąV. Povilauskienė neabejoja, kad šią negandą išgyvensime vengdami kontaktų, optimistiškai nusiteikę, tačiau, anot jos, turime nepamiršti, kad koronavirusas gali paliesti kiekvieną iš mūsų, tad turime būti pasiruošę net ir blogiausiam.

Vainikų bendruomenės pirmininkė Diana Marozienė neslepia, kad bendruomenė buvo kiek pasimetusi, kai išgirdo apie Lietuvoje skelbiamą karantiną dėl koronaviruso.

„Tačiau tarp kaimo gyventojų nebuvo jokios panikos, priešingai, kaimo bendruomenėje iš karto nusistovėjo ramybė.

Teko atšaukti visus planuotus renginius, susibūrimus, o šiuo metu Vainikų gyventojai stengiasi laiką leisti, kaip ir daugelis kitų bendruomenių, savo namuose, kur tikrai kiekvienam iš mūsų yra saugu, dauguma vengia eiti net pasivaikščioti, kas, mano manymu, nėra taip blogai. Na, bet kiekvienas turi savo nuomonę ir elgiasi taip, kaip jam atrodo geriausia ir teisingiausia“, – apie Vainikų kaime įsiviešpatavusią ramybę prakalbo D. Marozienė.

Skatina nekontaktuoti

„Baimės kiekvienas savyje turime, nes suprantame riziką, suvokiame esamą padėtį ir galimus viso to padarinius.

Todėl bendruomenėje ypatingai skatiname vyresnio amžiaus žmones atsisakyti bereikalingų pasivaikščiojimų į vietinę kaimo parduotuvę ar nereikšmingo kontaktavimo su žmonėmis.

Visada esame pasiruošę kaimo senjorą pavėžėti ar net už jį atlikti tai, kas yra būtina“, – tikina D. Marozienė.

Kunionių bendruomenės pirmininkė Vilma Fedosiukienė sako, kad jau ir Lietuvoje žaibiškai pradėjęs plisti koronavirusas netrukdo bendrauti su kaimo gyventojais. / Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Kunionių bendruomenės pirmininkė Vilma Fedosiukienė sako, kad jau ir Lietuvoje žaibiškai pradėjęs plisti koronavirusas netrukdo bendrauti su kaimo gyventojais. / Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Privalome susikauptiVainikų bendruomenės pirmininkė mano, kad esama situacija kaimo gyventojus dar labiau suvienys.

„Reikia padėti, reikia pagelbėti, bet turime turėti kantrybės ir ištvermės, privalome susikaupti, o svarbiausia visa tai daryti be panikos.

Pasidžiaukime gamta, juk šviečia saulutė, čiulba paukšteliai, skleidžiasi pumpurėliai, tikėkimės, jog artėjanti šiluma nutolins nuo mūsų visas negandas“, – viliasi D. Marozienė.

Dalijasi informacija

Kunionių bendruomenės pirmininkė Vilma Fedosiukienė sako, kad jau ir Lietuvoje žaibiškai pradėjęs plisti koronavirusas netrukdo bendrauti su kaimo gyventojais.

„Nors visi laikosi rekomenduojamų nurodymų: mažiau bendrauja, mažiau vieni pas kitus lankosi, tačiau informaciją vieni kitiems perduodame bet kokiu atveju.

Reikalui esant susiskambiname, nuolat teiraujamės, ypatingai senyvo amžiaus asmenų, ar reikalinga kokia pagalba, tarpusavyje stengiamės dalintis platinama informacija apie tai, kas vyksta pasaulyje ir Lietuvoje“, – sako V. Fedosiukienė.

Krakių bendruomenės pirmininkei Daivai Dubinkienei išėjus pasivaikštinėti į lauką neatrodo, kad padėtis šalyje nelengva. / Asmeninio archyvo nuotr.

Krakių bendruomenės pirmininkei Daivai Dubinkienei išėjus pasivaikštinėti į lauką neatrodo, kad padėtis šalyje nelengva. / Asmeninio archyvo nuotr.

Pajus esamą padėtį„Kunioniuose turime verslininkų: UAB „Kunionių rūkyklėlė“, poilsio ir pramogų kompleksas „Medžiotojų sostinė“, kaimo lentpjūvė, Žemės ūkio bendrovė, Tautvydo dvaras, taip pat žmonių, dirbančių pagal verslo liudijimus grožio, statybų srityse, kurie be išimties savo kailiu pajus esamą padėtį.

Vienija žmones

Kunionių bendruomenės pirmininkė mano, kad bendra problema vienija žmones ir neleidžia vieniems nuo kitų nusisukti.

„Turime būrelius kaimo gatvėse, kaimynystėse, kurie jau ne vienerius metus bendrauja ir sunkumams ištikus pagelbėja vieni kitiems.

Galbūt atsiras tokių, kurie neturės tokio kaimyno ar pažįstamo, galbūt vaikai negalės pasirūpinti, tokiu atveju kreipkitės į kitus Jums galbūt mažai pažįstamus asmenis Kunioniuose, kurie pasiūlys savo pagalbą ir galės Jums ją suteikti.

Šiandien aš manau taip, nes bėdas ir nelaimes mūsų kaime jau yra tekę išgyventi. Tuo metu pajutome, kad mūsų kaime žmonės neatstumia vieni kitų, o tikrai padeda. Tikiuosi šis atvejis bus ne išimtis“, – viliasi Kunionių bendruomenės pirmininkė.

Anot Tiskūnų bendruomenės pirmininkės Vidos Vansevičienės, Vilainių seniūnijoje įsikūręs kaimas gerokai ištuštėjęs. Asmeninio archyvo nuotr.

Anot Tiskūnų bendruomenės pirmininkės Vidos Vansevičienės, Vilainių seniūnijoje įsikūręs kaimas gerokai ištuštėjęs. Asmeninio archyvo nuotr.

Panikos neskleidžiaKrakių bendruomenės pirmininkei Daivai Dubinkienei išėjus pasivaikštinėti į lauką neatrodo, kad padėtis šalyje nelengva.

„Žmonės panikos neskleidžia, ramiai reaguoja į viską.

Vietiniai eina į parduotuvę, kurioje maisto netrūksta, pagal galimybes be vargo atlieka suplanuotus darbus.

Svarbiausia – nė vienas nepamiršta rekomendacijų: dažniau nei įprastai plauna rankas, naudoja dezinfekcijos priemones, laikosi atstumo bendraudami arba išvis to vengia“, – apie esamą situaciją Krakėse pasakoja D. Dubinkienė.

Renovuojamas kultūros centras

Krakių bendruomenės pirmininkė pabrėžė, kad smulkieji kaimo verslininkai užsidarė, Krakių kultūros centro veikla taip pat nutraukta, bet ne dėl šalyje ir pasaulyje plintančio koronaviruso, o dėl pradėtos vykdyti renovacijos: „Šiuo metu išnaudojame turimą laisvą laiką, kraustome kultūros centro patalpas ir ruošiame jas renovacijai.“

Rekomenduojami video