Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ką reikia žinoti apie Sosnovskio barščius?

Sosnovskio barščiai yra pavojingi invaziniai augalai, keičiantys lietuvišką kraštovaizdį, darantys žalą ne tik vietinei biologinei įvairovei, bet ir žmonių sveikatai, ekonomikai . Todėl būtina imtis visų įmanomų priemonių, kad šie invaziniai augalai būtų sunaikinti.

Neseniai priimtame Administracinių nusižengimų kodekse numatytos sankcijos už Invazinių rūšių naikinimo, izoliavimo ar gausos reguliavimo priemonių nevykdymą, kuris užtraukia baudą asmenims nuo 30 iki 100 Eur ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 200 Eur.

Viena iš veiksmingiausių priemonių Sosnovskio barščiams naikinti yra herbicidai. Galima sušvirkšti jų į stiebą (50 cm aukštyje apie 10 ml glifosato veikliosios medžiagos, vadinamos raundapu) arba nupurkšti visą augalą. Kovojant su Sosnovskio barščiais, reikia nepamiršti ir apsaugos priemonių. Visos kūno dalys privalo būti apsaugotos vandens nepraleidžiančiais drabužiais ir avalyne, būtina mūvėti pirštines, užsidėti apsauginę kaukę, akinius ir respiratorių. Baigus darbą, reikia saugotis, kad plika oda neprisiliestų prie augalų sultimis aptiškusių drabužių, avalynės, įrankių.

Jeigu Sosnovskio barštis atsirado žmogaus kieme, geriausiai jį iškart iškasti – įbesti kastuvą į 10–15 cm gylį ir nukirsti šaknį žemiau augimo kūgelio. Nukirtus šaknį, augalą galima sukompostuoti, bet žiedynus su sėklomis būtina leidžiamais būdais sunaikinti arba sudėti į tamsius plastikinius maišus, kad supūtų.

Jei kieme keliolikoje kvadratinių metrų sužėlė Sosnovskio barščiai, geriausiai juos nušienauti ir nušienautą vietą uždengti juodu polietilenu, ant viršaus užpilti žemių ar pan., užspausti kraštus. Taip laikyti apie pusantrų metų, nes po plėvele nevyksta fotosintezė, o karštomis vasaromis ta vieta išdeginama, ir augalai natūraliai sunyksta.

Patariama šienauti apsiniaukusią dieną: kaitinant saulės spinduliams suaktyvėja Sosnovskio barščių sultys ir, užtiškusios ant žmogaus odos, gali smarkiai ją nudeginti.

Atsikratyti Sosnovskio barščių gali padėti ir intensyvus šienavimas. Naudojantis saugos priemonėmis, galima nupjauti žiedynus, juos sudėti kur nors į krūvą, kad sudžiūtų, nesunokintų sėklų.

Rekomenduojami video