Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ką reikia žinoti apie paprikas

Auginti paprikas nėra sudėtinga, tačiau reikia žinoti keletą svarbių dalykų apie šias lietuvių pamėgtas daržoves.

Ilga vegetacija

Paprikos – ilgos vegetacijos daržovė, todėl lietuviška vasara joms per trumpa. Kol sėkla išdygsta ir išauga iki daigo, kurį galima sodinti į dirvą, praeina 60–80 dienų. Dar nemažai laiko užtrunka, kol paprikos pradeda megzti vaisius. Jei šiek tiek pavėluosite arba ką nors padarysite netinkamai, gali atsitikti taip, kad jūsų paprikos tiesiog nespės sunokti. Tai yra dažniausia pradedančiųjų nesėkmės priežastis, o ne ligos ar prasti daigai. Todėl norint viską padaryti laiku, paprikas į lovelius ar vazonus reikia pradėti sėti dar nepasibaigus žiemai – vasario antroje pusėje arba kovo pradžioje.

Taip pat labai svarbu paisyti rekomendacijų, nurodytų ant pakuotės, dėl sėjimo laiko. Kaip ir bet kuriuos daigus, iš pradžių vazoną reikia uždengti plėvele arba stiklu – po juo susidarys šiltnamio efektas – ir kasdien nuimti, kad prasivėdintų. Daigai pasirodo daugmaž po savaitės. Kai paprikų sėklos išdygsta, plėvelę ar stiklą nuimkite, kad daigai galėtų stiebtis į viršų. Rekomenduojama vazonus su ūgtelėjusiais daigais perkelti į vėsesnę vietą, ypač jeigu dienos apniukusios. Jei pernelyg šilta ir per mažai saulės, daigai bus netvirti, išstyps. Vėsesnė aplinka ir saulė – tai, ko reikia, kad paprikų daigai būtų tvirti, neaukšti, sodriai žali.

Persodinimas

Paprikų daigus į dirvą persodinti patariama gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje, galima ir anksčiau, jei pakanka saulės. Vazonus su daigais kasdien nuneškite į šiltnamį, kad apsiprastų. Persodinimui tinkami daigai turi būti 20–30 cm aukščio, tvirti, išsišakoję, gali turėti net 10–15 lapų ir kelis besimezgančius žiedus.

Dalis sodininkų pirmuosius daigelius pikuoja, tačiau tai laikinai sustabdo augimą, nes paprikos nemėgsta šaknų judinimo. Teigiama, kad taip paprikos vegetacija sulėtinama 1–2 savaitėmis. Kiti teigia, kad nepikuotos paprikos suformuoja 1,5 karto didesnį šaknyną negu pikuotos. Jei norite, kad kuo daugiau vaisių sunoktų laiku, sėkite po vieną sėklą į talpesnius vazonus. Tada nebereikia pikuoti, šiame vazone auginsite iki persodinimo į dirvą.

Persodinamas daigas turi būti su baltomis šaknimis. Tai reiškia, kad jos elastingos ir prisitaikančios. Jei šaknys rudos, vadinasi, augalas jau susiformavęs – persodinti vis tiek galite, bet pats augalas galimai bus neaukštas, o derlius – menkesnis. Daigus persodinant į dirvą stenkitės nejudinti šaknų: perkelkite atsargiai su žemėmis, jų nekratykite ir nedraskykite. Dieną prieš persodinimą paruoškite duobes, palaistykite jas ir vazonus – daigo perkėlimas bus lengvesnis. Vėliau, kai prižiūrėsite, atsargiai ravėkite aplink paprikas, kad nepažeistumėte šaknų.

Su kuo draugauja

Nors saldžiosios ir aitriosios paprikos auginamos bemaž vienodai, dėl visa ko patariama jas atskirti – auginti atokiau. Iš kitų daržovių paprikos geriau sutaria su pomidorais nei su agurkais. Esminis skirtumas tas, kad paprikoms būtinas daug drėgnesnis dirvožemis negu pomidorams – jiems reikia labai mažai drėgmės.

Jei paprikas planuojate auginti šiltnamyje, iš esmės joms reikalingos sąlygos nesutampa nei su pomidorams, nei su agurkams būtinomis. Vargu ar galėsite šiltnamį skirti tik paprikoms, tad iš šių dviejų pasirinkimų auginti kartu tinkamesni pomidorai – su jais paprikos draugauja labiau.

Keletą paprikos veislių galima auginti neuždengtas lauke – Lietuvos klimato sąlygomis tai pasiteisina. Netoliese sodinkite špinatus, kalendras, bazilikus, morkas, mairūnus, serenčius, nasturtes, katžoles. Šie augalai puikiai dera su paprikomis, tačiau svarbu išlaikyti atstumus.

Tinkamas veislės pasirinkimas – pirmas žingsnis, kad paprikų auginimas būtų sėkmingas, o derlius džiugintų.

Paprikų auginimo atmintinė

Paprika – itin ilgos vegetacijos daržovė. Priklausomai nuo auginimo sąlygų, veislės bei hibrido, iki daigo, kurį galima persodinti į gruntą, sėklos užauga tik per 70–80 dienų. Tad paprikų sėjimą į vazonus reikia pradėti anksti, jau vasario mėnesio pabaigoje.

Laikykitės instrukcijų, nurodytų ant sėklų pakuotės. Jos pasufleruos, kada ir kaip sėti paprikas. Visada rekomenduojama laikytis nurodymų ir neeksperimentuoti, jei nežinote, ar tai pasiteisins.

Neskubėkite paprikos daigų persodinti į nešildomą šiltnamį ar lauką. Paprikos yra kilusios iš šiltųjų kraštų, joms patinka šviesa ir šiluma. Dėl šios priežasties persodinti galima tik pasibaigus šalnoms, kai dirva yra pakankamai šilta.

Paprikos, priešingai nei pomidorai, nemėgsta persodinimo, todėl kai kurie ekspertai pataria jų nepikuoti. Rekomenduojama paprikų sėklas iškart sėti į atskirus, pakankamai didelius vazonus po vieną, taip maksimaliai sumažinant paprikų persodinimų skaičių.

Prieš persodinant daigus į nuolatinę augimo vietą, būtina juos užgrūdinti. Tai padaryti galite kuriam laikui išnešdami į lauką. Svarbu: daigai neturėtų būti laikomi žemesnėje negu 13 laipsnių temperatūroje.

Rekomenduojami video