Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Jau žino, kokia bus žiema: viskas paaiškėjo vakar

Rugsėjo 29-tąją pagal senovės papročius ir tą rytą pučiantį vėją žmonės nuspėdavo, kokios galima laukti žiemos. Etnologas Libertas Klimka naujienų portalui tv3.lt sako, kad dabar ši diena labiau žinoma kaip Šv. Mykolo diena, tačiau verta nepamiršti ir senųjų tradicijų. Remdamasis jomis, etnologas nurodo, kad sprendžiant pagal šiandieninius orus, žiema turėtų būti gana šilta.

„Ši diena praeina nepastebėta, bet iš tikrųjų kaimo žmonėms juk visada buvo labai svarbu, kokia bus žiema. Didysis darbymetis jau buvo užbaigtas – bulvės nukastos, linai nuo laukų surinkti – todėl žmonės jau galvojo apie žiemą, kaip reikės žiemoti, kokia ji bus“, – pasakoja etnologas.

Pažvelgus į šiuolaikinį kalendorių, galima matyti, kad šiandien minima Šv. Mykolo diena. Anot L. Klimkos, pagal papročius ši diena senovėje buvo vadinama Vėjų diena, o vakarų Lietuvoje – Dagos diena.

„Mykolinės senovėje buvo labai svarbi kalendorinė data. Tai yra paskutinės duoklės atidavimo metas. Visi lauko darbai užbaigti, derlius nuimtas, todėl buvo atiduodama tai, kas priklauso valstybei, bažnyčiai ir taip toliau.

Pagal papročius, Mykolinės senovėje buvo vadinamos Vėjų diena, o vakarų Lietuvoje rugsėjo 29-tąją žmonės mini kaip dagotuves. Senoviškas žodis „daga“ reiškia brandą ir derlių. Yra toks posakis – kokia vaga, tokia ir daga. Reiškia, kad kaip pavasarį dirva bus paruošta, papurenta, toks bus ir derlius“, – tv3.lt sako etnologas.

 Žiema neturėtų būti šalta

Jis atskleidžia, kad jau nuo senų laiką šią dieną yra paprotys ankstyvą rytmetį stebėti, iš kurios pusės pučia vėjas, ir pagal tai spręsti, kokios galima tikėtis žiemos. „Jei iš pat ryto vėjas atbėga iš vakarų pusės – žiema bus labai permaininga su atlydžiais. Jei pučia pietys – žiema bus labai šilta ir švelni, jei rytys – žvarbi, labai vėjuota, o jeigu šiaurys – žiemą bus daug sniego ir šalčio.

Taip pat jeigu rytas yra labai giedras, žiema gali būti su nemažais šalčiais, bet giedra turi būti labai ryški“, – vardija L. Klimka. Etnologas neslepia, kad mieste yra gana sunku tiksliai pasakyti, iš kurios pusės pučia vėjas, tačiau šiandieninis rytmetis, jo stebėjimais, nuteikia pakankamai džiugiai.

„Lyg ir pietryčių vėjas buvo, tai žiema neturėtų būti labai šalta. Iš ryto buvo saulėta, bet ta saulė nelabai ryški, tai gal didelių šalčių ir nebus“, – sako L. Klimka. Taip pat etnologas pastebi, kad rugsėjo 29-toji – itin tinkama veikloms, kurioms reikalingas vėjas. Vieną iš tokių pavyzdžių jis įvardija aitvarų leidimą, mat šiandien ir oras, ir vėjas tam yra labai palankus.

Rekomenduojami video