Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Iš kur atsiranda ementalio skylutės?

Ementalis – tai iš karvių pieno pagamintas kietasis sūris su skylutėmis. Nors daug ir ne šveicarų gamina šį sūrį, ementalis yra šveicariško sūrio sinonimas. Sūrio pavadinimas kilęs iš regiono, kuriame jis buvo pradėtas gaminti ir gaminamas iki šiol.

„Šis sūris labiausiai išgarsino mūsų slėnį ir vis dar yra vadinamas sūrių karaliumi. Ementalis ypatingas tuo, kad jis beveik saldus“, – pasakoja sūrių gamintojas Markusas Argereris.

Ementalis – tai slėnis Berno kantone, centrinės Šveicarijos vakarinėje dalyje. Šiame regione gyvena apie 100 tūkst. žmonių, dauguma iš jų verčiasi pienininkyste.

Pavadinimą slėnis gavo nuo Emės upės. Vietiniai labai didžiuojasi prieš 400 metų per upę pastatytu tiltu.

Ementalio regioną garsina ne tik sūris, jo raudona etiketė atpažįstama visame pasaulyje.

Sūrininkas Bruno Streulis atsakingas už gamybos procesą. Vienas pats jis sūrio nepakelia, nes šis gerokai per didelis.

„Tam yra istorinių priežasčių. Seniau, vežant sūrius per sieną, už kiekvieną „galvą“ reikėdavo mokėti muito mokestį, todėl jie būdavo gaminami kuo didesni. Sveria apie 100 kilogramų. Pavyzdžiui, šito svoris 90 kilogramų ir toks dydis mums tinkamas. Sūrį galime supjaustyti į stačiakampius gabalėlius po 150 ar 200 gramų“, – pasakoja sūrininkas.

Atvykę į Ementalį, turistai gali apsilankyti specialiai įrengtoje pieninėje ir savo akimis pamatyti, kaip gaminamas garsusis sūris. Pieninė atrodo kaip tradicinis ūkininko gyvenamasis namas.

Sūris gaminamas vis dar tradiciniu būdu. Turistai, aišku, nori sužinoti, iš kur atsiranda tos skylutės.

„Ementaliui būdingos didelės apskritos skylės, kurios atsiranda dvejopos fermentacijos metu. Vykstant pieno rūgšties fermentacijai, skyla laktozė, o paskui, pridėjus bakterijų, vyksta propiono rūgšties fermentacija. Tai vyksta tik gaminant ementalį. Išsiskiria anglies dvideginis, kuris neturi kur pasišalinti, ir taip susiformuoja gražios apvalios skylės“, – apie šio sūrio gamybos ypatumus pasakoja pienininkas Andreasas Kohleris.

Ementalio gamybos procesas – laidos „Euromaxx“ reportaže.

Rekomenduojami video