Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Grynaveislių augintojai viliojami raguoliu

Žemės ūkio ministerija antrus metus iš eilės ūkininkams, įsigyjantiems veislinių gyvulių, žada teikti valstybės paramą. Tačiau jų augintojai pastebi, kad tokių pardavimui skirtų gyvulių rinkoje pradėjo stigti, o ir jų kainos šoktelėjo aukštyn.

Ne visus sudomino

Praėjusiais metais buvo pradėta skatinti augintojus rinktis veislinius gyvulius ir padėti jų įsigyti. Tam buvo skirta 2,1 mln. eurų. Pernai pirmojo etapo metu buvo pateiktos 168 paraiškos, iš jų patvirtintos 167. Per antrąjį etapą Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba patvirtino dar 77 paraiškas. Per tą laiką įsigyti daugiau nei 1 136 mėsiniai galvijai ir 272 veislinės avys.

Gauti šią paramą turi teisę asmenys, jau laikantys mėsinių galvijų, ožkų ar avių, t. y. paraiškos teikimo metu jau turintys atitinkamos rūšies gyvulių ir norintys tik pagerinti turimų bandų kokybę. Todėl buvo kompensuojama tik grynaveislių, įvertintų aukščiausios kilmės ir įrašytų į kilmės knygą gyvulių įsigijimo kaina.

Įvertinus visas paraiškas ir jas patvirtinus, pareiškėjai turėjo per 150 dienų įsigyti gyvulių. Tačiau buvo ir tokių atvejų, kai kompensacija nebuvo išmokama. Dažniausios priežastys: pareiškėjai prašė kompensacijos už tokius gyvulius, kurie buvo įsigyti anksčiau, nei pateikta paraiška, gyvuliai neatitiko keliamų reikalavimų arba gyvuliai buvo nenupirkti, o atvesti laikytojo bandoje. Taip pat pareiškėjams, kurie nebuvo numatę, kokius gyvulius norėtų įsigyti užsienyje, trūko laiko baigti pirkimo–pardavimo sandorį.

„Valstiečių laikraščio“ pakalbinta Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos Marijampolės, Lazdijų, Kalvarijos regiono vyriausioji specialistė, valstybinė veislininkystės inspektorė Ilona Kauzonienė teigė, kad jos aptarnaujamoje teritorijoje pernai tokiai paramai gauti veislinių gyvulių augintojai buvo pateikę 10 paraiškų, o gyvulius įsigijo 7 augintojai. Du iš jų pirko avis, penki – mėsinius galvijus. Iš viso buvo įsigytos 23 avys ir 129 mėsiniai galvijai. Beveik visus galvijus (128) įsigijo Lazdijų rajono ūkininkai, o vieną veislinį bulių pirko ūkininkas iš Kalvarijos savivaldybės. Marijampolės savivaldybės ūkininkai pernai šia parama visai nesidomėjo.

Tas pats prioritetas

Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba pranešė, kad šiemet iki kovo 1 d. vėl laukia paraiškų iš tų, kurie ketina įsigyti grynaveislių gyvulių. Priemonei skiriama suma yra tokia pati, kaip ir pernai, – daugiau nei 2 mln. eurų.

„Ši priemonė buvo sėkminga pernai, todėl šiemet vėl ją tęsiame. Gyvulių augintojai skatinami įsigyti aukštos veislinės vertės gyvulių ir už tai jiems suteikiama valstybės parama. Norėtume, kad augintojai gerintų savo bandas ir taip stiprintų sektorių. Norėčiau paraginti avių, ožkų augintojus, kad aktyviau naudotųsi galima parama“, – teigė Gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos vadovas Vilius Rekštys.

Šiemet vėl daugiausia dėmesio bus skiriama mėsinei galvijininkystei, kuri Lietuvoje yra palyginti jauna žemės ūkio šaka, tačiau turinti nemažai palankių sąlygų plėtotis. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, prieš metus grynaveislių mėsinių galvijų šalyje buvo 20,3 tūkst., o mišrūnų – 104 tūkst. Mėsiniai ir mišrūnai galvijai sudarė daugiau nei 18 proc. visų šalyje auginamų galvijų.

Žemės ūkio ministerija primena, kad kompensuojama 30 proc. grynaveislių, įvertintų aukščiausia klase ir įrašytų į kilmės knygą, gyvulių įsigijimo kainos, bet ne daugiau kaip: už grynaveislių mėsinių galvijų bulių reproduktorių – 1 300 eurų; už grynaveislių mėsinių galvijų telyčią – 1 000 eurų; už grynaveislį aviną reproduktorių – 200 eurų; už grynaveislę avį – 65 eurų; už grynaveislį ožį reproduktorių – 100 Eur; už grynaveislę ožką – 65 Eur.

Verta pirkti bandą

Praėjusiais metais parama pasinaudojęs Lazdijų rajono Galstų kaimo ūkininkas Tautvydas Jungevičius „Valstiečių laikraščiui“ teigė, kad šios paramos gavimo procesas (iš pradžių paraiškos, vėliau – mokėjimo dokumentų pildymas) yra kur kas paprastesnis nei rengiant investicinius projektus. Tiesa, ir paramos intensyvumas – tik 30 proc.

„Būtų gerai, kad paramos intensyvumas būtų didesnis, bet yra, kaip yra“, – pripažino ūkininkas ir neslėpė, jog pradėjus teikti valstybei paramą įsigyjant grynaveislių gyvulių, atsirado dar viena problema: pardavėjai natūraliai aukštos veislinės vertės gyvulių kainą rinkoje irgi pakėlė, nes jaučiamas tokių gyvulių stygius.

Nepaisydamas to, jis vis dėlto planuoja parama pasinaudoti ir šiemet, nes kol kas jokių apribojimų tiems, kurie paramos sulaukė pernai, nėra. Tą darys kartu su tėvu ir broliu, su kuriais plėtoja ūkį. Jame šiuo metu yra apie 270 veislinių galvijų.

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos tarybos pirmininkė Laura Mišeikienė „Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad norinčiųjų įsigyti grynaveislių mėsinių galvijų tikrai yra. Todėl augintojai šia parama tikrai pasinaudos. „Kuo didesnė parama, tuo ūkininkui geriau, bet ir ta 30 proc. parama nėra maža“, – tvirtintoji ir pridūrė, kad parama apčiuopiamesnė būna tada, kai ūkininkas perka ne vieną gyvulį, o visą bandą, pavyzdžiui, 10–20 telyčių ir buliuką.

Rekomenduojami video