Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Grybautojai džiaugiasi įspūdingais laimikiais: atskleidė geriausias vietas

Grybavimas – tai ne vienam lietuviui geriausias būdas atsipalaiduoti, pasimėgauti gamta, pamiršti kankinančius rūpesčius. Kai kurie, nors ir nemėgsta grybauti, traukia į miškus dėl didelės meilės patiekalams iš grybų. Kaip bebūtų, lietuvaičiai miško gėrybes renka ir dalinasi gausaus grybų derliaus nuotraukomis.

Dalinasi patarimais

Skaitytoja Jurga Paukštytė, kuri grybavo Švenčionių rajone, tikslios grybavimo vietos išduoti neskuba: „Tikslios vietos išduoti negaliu – tai grybautojo paslaptis.“ Moteris pasakoja, kad grybauja apie 23 metus ir be miško neįsivaizduoja savo gyvenimo

„Patarčiau pradėti grybauti anksti ryte, nebus taip karšta ir uodai ne taip puls. Iš tikrųjų šie karščiai nelabai džiugina grybautojus, lietaus reikia verkiant. Taip pat būtinai dėvėkite platesnes kelnes ir megztinį, šiemet labai puola ne tik jau minėti uodai, bet ir gyliai. Galite naudoti ir purškalą nuo vabzdžių, turėtų šiek tiek pagelbėti“, – dalinasi patarimais skaitytoja.

Dar viena skaitytoja grybavusi Merkinėje sako, kad gausų grybų kiekį pavyko surinkti vos per porą valandų. „Patarčiau visiems netingėti pasivaikščioti po mišką – tai juk toks malonumas. Miške gamta labai graži“, – sako Ariana Janauskienė.

Ne visi elgiasi atsakingai

O Audrutė Truncienė, dar viena grybautoja iš Merkinės sako, kad grybavimas tarsi terapija ir atitrūkimas nuo kasdienių rūpesčių.

„Su dukra aplankėme visas vieteles, kurias jau senokai žinome. Teko kiek nusivilti, nes ne visi grybautojai apdairūs, jie išardo samanas, kur auga voveraitės ir sugadina grybieną. Norėčiau paprašyti, kad žmonės neišknistų samanų ir saugotų gamtą“, – pasidalino patirtimi moteris. Dzūkams šiemet džiaugtis pilnais grybų krepšiais leidžia ir nemažas kritulių kiekis.

„Dzūkija šiemet lietum tikrai nesiskundžia. Miške ne tik daug drėgmės, bet ir uodų“, – juokiasi grybautoja Giedrė Lukoševičienė iš Kapčiamiesčio.

Grybaudami nepamirškite šių dalykų

Neseniai apie prasidėjusį grybų sezoną ir tai, ko nereikėtų pamiršti būnant miške, naujienų portalui tv3.lt pasakojo gamtininkas Almantas Kulbis. „Grybams tai yra įprastas laikas. Pasirodo pirmieji grybai – voveraitės, lepšiai, pirmieji baravykai, raudonviršiai. Šiuo metu prisirinkti daug grybų nereikėtų, bet azartiški grybautojai pasirodo miškuose ir prisirenka grybų valgiams. Grybų tikrai jau yra“.

Visgi būriais traukti į miškus dar nereikėtų. Grybų nedaug, o netinkamas elgesys gali ir pakenkti tolimesniam grybų augimui. „Grybautojų yra labai įvairių ir turbūt išeinant į mišką reikėtų viduje nusistatyti savo santykį su grybais ir pačiu mišku. Jeigu kalbėtume apie mišką, jis gali iškęsti labai daug. Kartais kai žmonės nori grybų, bet jų nėra daug, jie elgiasi neetiškai – drasko samanas, renka visiškai mažutėlius grybelius, kurie dar galėtų augti.

Pasireiškia toks savotiškas plėšrumas. Galbūt dabar reikėtų tiesiog išeiti pabendrauti su mišku, o grybų visgi ieškoti vėliau“, – sako A. Kulbis. Ruošdamiesi į mišką atsiminkite, kad nebūtina traukti į pačią tankmę, svarbiausia žinoti, kaip teisingai ieškoti grybų ir kada lengviausia juos pamatyti.

„Ruošiantis išvykai į mišką yra labai įvairių žmonių požiūrių. Vienas iš jų, kad reikia išeiti anksti ryte, kad reikia vengti kitų grybautojų. Nebūtinai. Grybauti galite eiti bet kuriuo metu, kai jums patogu ar turite laiko. Pats buvimas miške yra malonumas. Žinoma, į mišką grybauti geriausia būtų eiti ryte, kai dar yra rasa. Ji galbūt nebus tokia maloni vaikštant, tačiau nuo jos blizgės grybų kepurėlės ir bus lengviau juos pamatyti. Nebūtina važiuoti į miško gilumą ir šukuoti pačias grybingiausias vietas. Taip pat kartais manoma, kad jeigu praėjo kitas žmogus, į tą vietą eiti nebeverta. Tačiau einant zigzaginiu metodu, gal tai nebus taip malonu pasivaikščiojimo prasme, išrenkame visame plote grybus ir palyginus ne tiek daug tenka nueiti. O tie žmonės, kurie grybauja, vadinkime, stichiškai – vaikšto ratais, grįžta į tą pačią vietą, galbūt ne tiek daug miško apžiūri“, – svarsto jis.

Rekomenduojami video